Spis treści
Skrzynia biegów ma ogromny wpływ na właściwości samochodu. Z tego powodu wybór odpowiedniej przekładni jest jedną z ważniejszych decyzji podczas zakupu nowego pojazdu. Bardzo często kierowcy opierają się na stereotypach, które przedstawiają tylko wady konkretnego rozwiązania. Warto jednak zebrać najważniejsze informacje zarówno o manualnej, jak i automatycznej skrzyni biegów, porównać je ze sobą i skonfrontować z własnymi preferencjami. Sprawdź, jakie są największe różnice między jednym a drugim rozwiązaniem i dowiedz się, jak przekładają się one na eksploatację samochodu.
Automatyczna skrzynia biegów – czym się charakteryzuje?
W porównaniu do państw takich jak Stany Zjednoczone, Japonia czy Australia w Polsce automatyczna skrzynia biegów wybierana jest przez niewielu kierowców. Trend ten zmienia się, jednak nadal zdecydowana większość pojazdów w Polsce wyposażona jest w sprzęgło. Automaty mają jednak szereg zalet, którymi nie mogą pochwalić się manualne skrzynie biegów.
- Automatyczna skrzynia biegów zwiększa płynność jazdy.
- Brak sprzęgła sprawia, że nie trzeba się martwić o zmianę przełożeń.
- Zmiana biegów bez ingerencji kierowcy pozwala uniknąć błędów, które są szkodliwe dla silnika i skrzyni.
- Podczas jazdy po mieście automat oszczędza silnik i zwiększa komfort prowadzenia samochodu.
- Automatyczna skrzynia biegów jest bardzo wygodna dla początkujących.
Obsługa tego typu przekładni jest zdecydowanie łatwiejsza od manualnej zmiany przełożeń. Niestety samochody z trybem automatycznym mają też swoje wady. Czynnikiem, który często decyduje o zakupie pojazdu wyposażonego w sprzęgło, jest budżet. Automatyczna skrzynia biegów to złożony mechanizm, który wpływa na cenę auta. Również naprawa tego rodzaju przekładni będzie wiązać się z dużym wydatkiem. Co więcej, automat radzi sobie gorzej od manualnej skrzyni biegów, jeśli trzeba mocno przyspieszyć.
Jakie są rodzaje automatycznej skrzyni biegów?
Zmiana przełożeń w automatycznej skrzyni biegów opiera się na skomplikowanym mechanizmie, który ma kilka powszechnie stosowanych wersji. Każde z rozwiązań wpływa nieco inaczej na silnik i eksploatację samochodu.
Klasyczny automat
Jest to podstawowe, najchętniej wybierane przez kierowców rozwiązanie. Nie sprawia problemów w eksploatacji, ale może powodować większe zużycie paliwa i wpływać negatywnie na dynamikę jazdy. Z tego powodu najlepiej sprawdza się w samochodach o dużej pojemności skokowej i wysokim momencie obrotowym. W przypadku słabszych silników tego typu automatyczna skrzynia biegów może sprawiać, że auto będzie przyspieszało dużo wolniej.
Automatyczna skrzynia biegów DSG
DSG to automatyczna przekładnia dwusprzęgłowa, czyli połączenie manualnej skrzyni biegów z automatem. W samochodach z tym rozwiązaniem kierowca może wybrać tryb jazdy. Zmiana przełożeń może być wykonywana ręcznie lub samoistnie. Ten rodzaj skrzyni biegów jest wybierany głównie ze względu na osiągi i możliwość dynamicznej jazdy. DSG jest jednak najdroższym rozwiązaniem ze wszystkich automatów.
Automatyczna skrzynia biegów bez sprzęgła
W samochodach z bezstopniową skrzynią biegów zmiana przełożenia jest nieodczuwalna. Kierowcy bardzo często mają problem z tym rozwiązaniem, gdyż zbyt płynny tryb jazdy niweluje poczucie dynamiki. Do używania takiej przekładni trzeba się przyzwyczaić. Jej dużą zaletą jest prosta konstrukcja i stosunkowo tania naprawa.
Manualna skrzynia biegów – jakie ma zalety i wady?
Zwolennicy manualnej skrzyni biegów cenią sobie możliwość lepszej kontroli pracy silnika. Ręczne zmiany przełożenia zwiększają też dynamikę jazdy. Dlatego niektórzy kierowcy czerpią wiele radości z prowadzenia samochodu wyposażonego w sprzęgło. Manualne skrzynie biegów mają też kilka innych, ważnych zalet.
- Cena pojazdów z ręczną przekładnią jest o wiele niższa.
- Manualny tryb przełożenia sprawia, że samochód lepiej sprawdza się na wniesieniach.
- W porównaniu do automatycznej skrzyni biegów manual jest bardziej wytrzymały.
- Manualna skrzynia biegów jest tańsza i łatwiejsza w naprawie.
Te cechy sprawiają, że kierowca ma większą kontrolę nad samochodem i wydaje mniej pieniędzy na jego zakup oraz utrzymanie. Manualna skrzynia biegów ma też jednak kilka wad, które mogą okazać się problematyczne. Przede wszystkim ręczny tryb przekładania zmniejsza płynność jazdy. Dla osób przesiadających się z automatycznej skrzyni biegów jazda manualem może być męcząca. Co więcej, tempo zmiany przełożenia jest dużo wolniejsze, a nieprawidłowe ruchy niszczą skrzynię.
Komfort jazdy samochodem – czy zmiana biegów zabiera radość z prowadzenia auta?
Miłośnicy sportowych emocji na torach wyścigowych doceniają, kiedy mogą umiejętnie pracować sprzęgłem podczas zmiany biegów. Dzięki temu mogą precyzyjnie równoważyć prędkość obrotową silnika podczas redukcji. Większość kierowców stawia jednak na wygodę, którą gwarantuje automat. Nowoczesne skrzynie biegów DSG oferują dynamikę i płynne działanie, które jest o wiele szybsze, niż w przypadku ręcznej zmiany przełożeń. Nawet najlepszy i najbardziej doświadczony kierowca nie osiągnie takich wyników jak automatyczna przekładnia. Idealnie dopasowana prędkość obrotowa nie tylko zwiększy komfort prowadzenia samochodu, ale też obniży poziom hałasu i zminimalizuje drgania.
Wygoda, brak konieczności obsługi sprzęgła i duża swoboda wyboru trybów jazdy rekompensują wyższą cenę samochodów wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów. Prawdziwi entuzjaści mogą nadal preferować manualną przekładnię, ale dla większości kierowców to automat będzie wygodniejszy.
Automat czy manual – co wybrać?
Obecnie w Polsce zdecydowana większość właścicieli samochodów wybiera manualną skrzynię biegów, ale popularność automatów stale rośnie. Trend ten prawdopodobnie się utrzyma, gdyż na rynku tylko przybywa pojazdów z automatycznymi przekładniami. W przyszłości kierowcy będą musieli zmieniać samochody na elektryczne, co spowoduje, że auta bez sprzęgła staną się normą. Na ten moment wybór jednak nie jest tak oczywisty.
Automatyczna skrzynia biegów jest z pewnością lepszą opcją, kiedy zajmowanie się zmianą biegów podczas jazdy sprawia trudność. Kontrola sprzęgła może być problematyczna dla świeżych kierowców, którzy dopiero zbierają doświadczenie za kierownicą. Nowoczesne przekładnie automatyczne są też świetnym rozwiązaniem dla osób rzadko prowadzących samochód. Kiedy zmiana biegów nie jest konieczna, można skupić się na obserwacji drogi. Używanie automatu może więc w niektórych przypadkach zwiększać bezpieczeństwo jazdy.