Bezpieczne mycie samochodu

27 stycznia, 2023

Mycie samochodu to dla większości osób przykry obowiązek po sezonie zimowym, by spłukać wszelkie zanieczyszczenia, piasek i sól z karoserii zabezpiezpieczając ją przed korozją i uszkodzeniami. Jednak wiele osób czerpie ze sprzątania i dbania o własne auto dużo przyjemności. Niezależnie od podejścia warto znać podstawowe informacje o myciu auta. Przede wszystkim, które myjnie są bezpieczne, jak ich odpowiednio używać, by nie uszkodzić lakieru oraz co najbardziej się opłaca.

Myjnie szczotkowe

Jest to jedna z najpopularniejszych (niestety) rodzajów myjni samochodowych. Dlaczego niestety? Chodzi tutaj o konstrukcję całego mechanizmu. Klient wygodnie siedząc w samochodzie, nie musi podejmować żadnego wysiłku, a szczotki szorują auto za niego. Wyobraźmy sobie jednak, że mamy bardzo ubłocony samochód, z resztkami kamieni przyklejonymi do nadwozia. Szczotki wymyją całość, jednak szorując, będą zabierać w głąb włosia resztki błota, piasku i kamieni. Może się okazać, że ten brud podczas obrotu głowic pozostawi wiele rys na lakierze. Co gorsza, następna osoba korzystająca z tej myjni jest narażona na to samo. Szczerze odradzamy korzystanie z myjni szczotkowych, gdyż ryzyko zniszczenia karoserii jest spore.

Myjnie bezdotykowe

Nieco mniej wygodny typ myjni niż szczotkowe, jednak nadal w miarę komfortowy. Polega na chodzeniu naokoło samochodu z lancą i myciem auta pod wysokim ciśnieniem. Myjnie takie mają wiele programów – od spłukiwania, czyszczenia proszkiem czy aktywną pianą aż po nabłyszczanie i woskowanie. Są w miarę dokładne, jednak bardzo brudny samochód po wizycie na takiej myjni może wymagać lekkiego dopieszczenia. Z grubsza jednak będzie czysty. Czy jest to myjnia bezpieczna? I tak, i nie. Bezpieczna będzie wtedy, kiedy klient trzyma się regulaminu, w którym jasno jest określona odległość lancy od samochodu. Niestety dość często spotyka się osoby, które widząc przyschnięte zanieczyszczenia czy ptasie odchody na samochodzie, pod ogromnym ciśnieniem z odległości kilku centymetrów przez długi czas traktują takie zabrudzenie wodą. Niestety w momencie nawet minimalnego uszkodzenia lakieru może on pęknąć i oderwać się dużymi płatami powodując spore uszkodzenia. W przypadku samochodu oklejonego folią można ją całkowicie zniszczyć. Kolejnym niebezpieczeństwem są szczotki do szorowania nadwozia, które niosą za sobą podobne niebezpieczeństwo jak automatyczne myjnie szczotkowe, a poza tym można się spotkać, że na niektórych myjniach są to zwykłe miotły do zamiatania ulic z drutami zamiast włosia. Jak one zadziałają na lakier auta chyba nie trzeba mówić. Zaletą zaś jest niska cena usługi, oszczędność czasu oraz w miarę dokładne i bezpieczne (jeśli wiemy jak używać lancy) mycie samochodu.

Myjnie ręczne

Nie ma co ukrywać – jest to najdokładniejszy i najdroższy rodzaj myjni. Ten rodzaj usługi to dopieszczenie auta z zewnątrz i z wewnątrz. Dodatkowo myjnie i firmy detailingowe mogą zadbać o regenerację lakieru czy oklejenie auta folią ochronną. Niektórzy lubią samemu myć auto, plusem jest oczywiście dokładność, niski koszt (tylko materiały, woda) i frajda z wykonywania tej czynności. Minusem jednak fakt, że trudno znaleźć miejsce do legalnego mycia. Niestety prawo w Polsce zakazuje robienia tego przed własnym domem, jeśli nie mamy specjalistycznej instalacji dla ścieków chemicznych i zabrudzeń, pod groźbą wysokiej grzywny.

Jak myć bezpiecznie samochód?

Podsumowując – nic nie zastąpi mycia ręcznego. Jest to najlepszy rodzaj mycia dla samochodu, najdokładniejszy, ale także najdroższy (jeśli zlecimy to firmie) lub czasochłonny (jeśli zdecydujemy się zrobić to sami). Myjnie bezdotykowe również sprawdzą się do usunięcia największego brudu z samochodu czy wymycia karoserii po sezonie zimowym. Najmniej poleca się korzystanie z myjni szczotkowych, ponieważ one najczęściej mogą powodować uszkodzenie karoserii. Pomimo tego, że są ubezpieczone od takich zdarzeń, dyskusja z ubezpieczycielami nie zawsze jest prosta.

Zobacz podobne