Czy warto mieć samochód z napędem na cztery koła?

Czy warto mieć samochód z napędem na cztery koła?

Coraz więcej kierowców decyduje się na zakup auta należącego do grupy SUV-ów i crossoverów. Dla nabywców jednym z atutów takiego rodzaju pojazdów jest zamontowany napęd na cztery koła. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, kiedy taki układ napędowy będzie naprawdę potrzebny. Co więcej, dla wszystkich niedoświadczonych kupujących wybór konkretnego rodzaju 4×4 będzie bardzo trudny. Dlatego warto zaznajomić się z tym, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. W wielu przypadkach pozwoli to zaoszczędzić nerwów i zachować więcej pieniędzy w kieszeni.

Do czego przydaje się napęd na cztery koła?

Każdy samochód jest ograniczany głównie przez swoje właściwości i budowę. Ze względu na dużą masę silnik auta musi generować więcej mocy. Inaczej nawet ruszanie z miejsca będzie niemożliwe. Największym problemem jest to, że tylko mały fragment pojazdu jest w stałym kontakcie z podłożem. Powierzchnia stykowa opon i drogi w większości przypadków jest wielkości dłoni. Siły, które muszą sprawić, że samochód pojedzie, oddziałują właśnie na tej małej przestrzeni.

Samochody konstruowane są w taki sposób, aby charakterystyka ich budowy pozwalała wykorzystać powierzchnię stykową opony i asfaltu. Wprawienie auta w ruch na suchym asfalcie nie będzie więc problemem. Sytuacja będzie bardziej skomplikowana, kiedy nawierzchnia stanie się mokra. Wtedy siła, którą generuje silnik, będzie zbyt duża w porównaniu do przyczepności pojazdu. Ta zależność to główny powód powstania napędu na cztery koła. Pozwala on rozłożyć całą energię na dodatkowe dwie opony.

Jakie są największe zalety napędu na cztery koła?

Napęd wykorzystujący obie osie zapewnia kilka właściwości, które mogą zwiększyć komfort podróżowania. Dla niektórych kierowców jest to rozwiązanie niezbędne, gdyż przemieszczają się głównie w trudnych warunkach. Mieszkańcy gór czy terenów podmokłych z pewnością docenią takie atuty jak:

  • lepsze przyspieszenie,
  • łatwiejsze unikanie poślizgu przy ruszaniu na mokrej lub pokrytej lodem nawierzchni,
  • lepsza przyczepność auta,
  • większa dzielność przy poruszaniu się po drogach szutrowych, piaskowych czy błotnistych,
  • większe bezpieczeństwo, zwłaszcza w trudnych warunkach,
  • pewniejsza jazda na terenach stromych.

Jakie są rodzaje napędów 4×4?

Warto mieć na uwadze, że napęd na 4 koła nie będzie zawsze taki sam. Istnieje kilka wariantów, które różnią się właściwościami jezdnymi. Duże pojazdy terenowe są zazwyczaj wyposażone w układ dołączany ręcznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu 4×4 może być włączany dopiero podczas jazdy w trudnych warunkach. Z kolei w trakcie podróżowania po szosie można używać tylko jednej osi.

W popularnych SUV-ach najczęściej stosowany jest również napęd dołączany, ale automatycznie. Wybór takiego rodzaju będzie rozsądniejszy, jeśli auto nie porusza się często po lasach czy wniesieniach. Inną opcją jest układ stały, który gwarantuje komfortową i przyjemną jazdę. Idealnie sprawdza się on podczas przemieszczania w mieście i przy okazjonalnych wycieczkach w teren. Aby dokonać w pełni świadomego i trafnego wyboru, dobrze zaznajomić się z oznaczeniami napędów.

  • AWD (All Wheel Drive) — napęd na dwie osie, przenoszony na wszystkie koła przez cały czas.
  • 4×4 — napęd na drugą oś załączany jest automatycznie lub manualnie przez kierowcę.
  • FWD (Front Wheel Drive) — napęd na przednią oś.
  • RWD (Rear Wheel Drive) — napęd na tylną oś.

Jak działa napęd 4×4 w samochodach elektrycznych?

Stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku jest montowanie napędu na 4 koła w samochodach elektrycznych. Taki układ składa się najczęściej z dwóch zespołów, które oddzielnie napędzają obie osie. Dzięki temu można bardzo płynnie kontrolować moment obrotowy za pomocą elektroniki. Nie jest wymagana żadna ingerencja ze strony kierowcy. Dużą zaletą jest też to, że przy wykorzystaniu tej technologii nie są potrzebne wały napędowe czy skrzynia rozdzielcza. Największym minusem jest podatność na różne awarie oprogramowania lub czujników. Jedna niespójność może spowodować unieruchomienie pojazdu.

Wciąż udoskonalanym rozwiązaniem jest zastosowanie aż czterech silników. Każdy z nich napędzać ma tylko jedno koło. Na razie taki układ można spotkać w nielicznych pojazdach i to głównie koncepcyjnych. Mimo to pewne właściwości takiego napędu na 4 koła wskazują, że w przyszłości może być używany częściej. Przede wszystkim zajmuje on mało miejsca i daje wiele możliwości. Nie da się jednak ukryć, że przy obecnych warunkach jakakolwiek wymiana części będzie bardzo droga. Co więcej, awaria jednego z silników może unieruchomić cały pojazd.

Jak napęd na 4 koła wpływa na cenę pojazdu?

Zakup samochodu z napędem na cztery koła wiąże się niestety z wyższą ceną. Niestety większy koszt samego układu nie będzie jedynym dodatkowym wydatkiem. Technika rozłożenia mocy na dwie osie wymaga też lepszej jednostki napędowej. Do tego należy jeszcze doliczyć droższe naprawy i przeglądy. Co więcej, cięższy i silniejszy samochód sprawi, że różne komponenty będą się szybciej zużywały. Dlatego opony czy olej w mostach będą musiały być wymieniane częściej. Warto też mieć na uwadze to, że taki pojazd będzie spalał więcej paliwa.

Prowadzenie samochodu 4×4 wymaga też przystosowania techniki jazdy. Ten rodzaj napędu nadwyręża sprzęgło o wiele bardziej od tradycyjnego układu jednoosiowego. Z tego powodu trzeba wypracować pewien styl, polegający na delikatnym obchodzeniu się z tym elementem. Tylko w ten sposób można wydłużyć jego żywotność. W przeciwnym wypadku konieczne będą częstsze wizyty w warsztacie.

Czy napęd 4×4 jest opłacalny?

Opinie na temat napędu na cztery koła są różne, jednak zdecydowana większość z nich mówi, że jest on opłacalny. Nie bez powodu coraz częściej kierowcy stawiają właśnie na ten rodzaj układu. Mimo wszystkich właściwości zwiększających koszty, popularność 4×4 stale rośnie. Jest to spowodowane tym, że innej specyfiki jazdy można się nauczyć, a zwiększone bezpieczeństwo podróżowania jest bezcenne. Zwłaszcza jeśli auto często porusza się po drogach o kiepskiej nawierzchni. W takich warunkach różnica pomiędzy napędem jednoosiowym a tym czterokołowym będzie znacząca.

Czy można kupić większy samochód bez napędu 4×4?

Interesujące jest to, że większość SUV-ów i crossoverów można zakupić w wersjach bez napędu na 4 koła. Co więcej, niektóre z nich nie mają go nawet w opcjach. Mogłoby się wydawać, że samochód, który ma przypominać terenówkę, powinien taki układ posiadać. Kluczowe jest tutaj to, że wymienione modele samochodów są przystosowane do trudniejszych warunków tylko wizualnie. Nabywca takiego auta może cieszyć się wyższą pozycją za kierownicą oraz nieco większym prześwitem. Takie właściwości pozwalają wjechać na boczną, szutrową drogę. Nie sprawią jednak, że samochód poradzi sobie w każdej sytuacji.

Kiedy napęd na 4 koła jest potrzebny?

To, czy samochód z napędem na 4 koła będzie potrzebny, jest kwestią bardzo indywidualną. Jeśli tryb pracy lub miejsce zamieszkania wymuszają poruszanie się po nierównych drogach i błocie, to 4×4 będzie dużym ułatwieniem. Przy poruszaniu się po mieście nie zawsze będzie można docenić zalety tego układu. Według wielu opinii napęd na dwie osie zapewnia większe bezpieczeństwo w różnych warunkach. Jednak obecnie instalowane systemy ESP, ACR, ASR są w stanie zagwarantować stabilną i komfortową jazdę każdym samochodem.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.