Spis treści
Określeniem chip tuning nazywa się modyfikacje elektroniki silnika w ten sposób, aby podnieść jego moc. Decyzja o ingerencji w oprogramowanie może przynieść naprawdę spektakularne efekty. Warto jednak pamiętać o tym, aby taka usługa została wykonana przez profesjonalistę. Wtedy zmiana parametrów technicznych zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób. Należy też zwrócić uwagę na to, czy po takim zabiegu gwarancja zachowa ważność. Sprawdź więc, jak przebiega ten proces i czy może on uszkodzić silnik Twojego samochodu.
Na czym polega chip tuning silnika?
Samochody benzynowe mają zamontowane urządzenie, które odpowiada za pracę silnika w każdych warunkach prędkości i obciążenia. Jest to tzw. sterownik, który zajmuje się sterowaniem paliwem i zapłonem. Parametry wpisane w ten komputer są dostosowane tak, aby trwałość auta była tak wysoka, jak to tylko możliwe. Z tego powodu fabryki celowo obniżają osiągi. Jest to zabezpieczenie przed awarią, która mogłaby wyniknąć z niewłaściwej eksploatacji.
Chip tuning polega na modyfikacji tego oprogramowania. Skutkiem zmian jest zwiększenie mocy silnika. W nowszych samochodach proces ten wykonuje się przez wgranie programu do sterownika za pomocą interfejsów przez gniazdo diagnostyczne. W starszych modelach trzeba z kolei zlutować i przeprogramować pamięć lub kości sterownika. Niezależnie od wykorzystanej metody efektem będzie wzrost momentu obrotowego i przyrost mocy.
Jakie auto można podać tuningowi?
Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że nie każdy samochód może zostać poddany chip tuningowi. Nie wszyscy mogą więc zyskać więcej mocy w swoim aucie. Nie ma tutaj jednak znaczenia model pojazdu. Zarówno wolnossące, jak i doładowane motory wyposażone w elektronikę sterującą zasilaniem i zapłonem, można poddać zwiększeniu mocy. Nie ma też przeszkód, aby chip tuning został przeprowadzony w samochodach napędzanych olejem i benzyną.
Do tego rodzaju modyfikacji nie nadają się samochody starsze, których silnik ma inne sterowanie niż mechaniczne. Aby przyrost mocy był możliwy, konieczne jest też sprawdzenie technicznego stanu pojazdu. Profesjonalne warsztaty, zanim przeprowadzą chip tuning, zawsze dokonują kontroli diagnostycznej.
Jak zwiększyć moc silnika?
Polepszenie osiągów i momentu obrotowego nie musi być związane ze zmienianiem mechaniki pojazdu. W większości przypadków wystarczy jedynie odpowiednio przygotowana modyfikacja programu sterującego. Wielkość zakresu rezerw, które zostały fabrycznie odcięte, zależy od producenta, pojemności silnika oraz jego oprzyrządowania. Należy jednak pamiętać, że bez nałożonych z góry ograniczeń trudniej dotrzymać norm emisji spalin.
Celem zwiększenia parametrów powinno być przede wszystkim dostosowanie właściwości auta do indywidualnych potrzeb. Zwiększa to bezpieczeństwo i komfort jazdy. Na tego rodzaju przeróbki powinny decydować się więc osoby świadome dokonywanych zmian i przestrzegające prawidłowego użytkowania samochodu. Nie są to zmiany, na których dobrze wyjdą niedzielni kierowcy.
Czy tuning powoduje psucie silnika?
Obecnie opinie na temat chip tuningu są bardzo podzielone. Głosy krytyczne pochodzą jednak bardzo często od kierowców, którzy mieli do czynienia z nieprofesjonalnymi modyfikacjami. Nie mogą mieć więc dobrych doświadczeń. Specjalistyczny chip tuning dostosowany pod konkretny model samochodu nie skutkuje utratą osiągów i nie powoduje psucia silnika. W takim wypadku można tylko oczekiwać większej mocy w swoim aucie.
Wszystko zależy więc od prawidłowego dbania o pojazd. Regularna wymiana oleju, filtrów i innych zużywających się części oraz używanie wysokiej jakości paliwa to gwaranty bezpiecznych modyfikacji. Przy dobrym stanie pojazdu przyrost mocy nie powinien stanowić żadnych problemów. Tuning sprawi, że wyprzedzanie stanie się o wiele łatwiejsze, a przyspieszanie płynniejsze. Dodatkowo zmniejszy zużycie paliwa.