Jak dbać o akumulator samochodowy?

Jak dbać o akumulator samochodowy?

Aby samochód służył przez długie lata, należy odpowiednio dbać o wszystkie jego części. Większość kierowców regularnie wymienia olej i filtry, uzupełnia płyny eksploatacyjne oraz sprawdza stan hamulców. Niestety nie wszyscy pamiętają o tym, że równie ważnym elementem jest akumulator. Użytkownicy samochodów przypominają sobie o nim, kiedy auto nie odpala. Aby nie dopuścić do takiej awarii, należy starannie użytkować i dbać o baterię. Dowiedz się, co zrobić, aby akumulator samochodowy działał prawidłowo przez długi czas.

Jak długo powinien służyć akumulator?

Akumulator jest utrapieniem kierowców najczęściej zimą, kiedy szybko się rozładowuje i uniemożliwia uruchomienie auta. Aby uniknąć takich sytuacji, wystarczy jednak odpowiednio o niego zadbać. Każde wyładowanie zmniejsza pojemność i skraca czas pracy urządzenia. Prawidłowe użytkowanie samochodu gwarantuje około 5-6 lat bezawaryjnego użytkowania baterii. Nadmierne lub niewłaściwe eksploatowanie może więc sprawić, że akumulator przestanie działać po zaledwie paru latach.

Podstawowy czas przydatności można też zwiększyć, zwłaszcza jeśli często pokonuje się długie trasy, gdyż wtedy bateria może się dobrze naładować. Na krótkich dystansach oraz podczas jazdy w mieście zazwyczaj stoi się w korkach. Korzysta się też wtedy z dodatkowych funkcji takich jak klimatyzacja, grzanie lub podgrzewanie szyb, które pobierają prąd. Dlatego, jeśli auto używane jest głównie do przemieszczania się po ruchliwych ulicach, należy go regularnie doładowywać.

Akumulator samochodowy – jak go naładować?

Odpalanie samochodu po mroźnej nocy sprawia, że ciśnienie kierowcy nagle się zwiększa. Ryzyko rozładowania akumulatora jest znacznie większe w przypadku nowoczesnych pojazdów, które wyposażone są w ekrany dotykowe i rozbudowane układy elektroniczne. Oczywiście bateria samochodowa nie ma specjalnej ładowarki. Urządzeniem, które przychodzi z pomocą w sytuacji awaryjnej, jest prostownik. Umożliwia on ponowne naładowanie akumulatora, jednak używanie tego narzędzia wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Ze względu na wysokie napięcie, zaleca się postępowanie zgodnie z instrukcją.

  1. Odłącz zasilacz od prądu. Pierwszy odpina się zawsze biegun ujemny, a dopiero potem dodatni. 
  2. Wyjmij akumulator z auta. 
  3. W niektórych samochodach koniecznie trzeba odkręcić korki. 
  4. Podłącz prostownik (czerwony kabel do bieguna dodatniego, a czarny do ujemnego). 
  5. Ustaw wartość ładowania i włącz prostownik. 

Jak długo ładować akumulator samochodowy?

Czas ładowania akumulatora samochodowego zależy od używanego prostownika oraz modelu baterii. Zazwyczaj cały proces trwa od 10 do 12 godzin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie urządzenia wyposażonego w sterownik elektryczny prądu. Monitoruje on poziom napięcia w akumulatorze i zatrzymuje ładowanie, gdy osiągnie wartość 14,4 V. Użycie prostownika z takim zabezpieczeniem pozwala uniknąć przeładowania, które może zmniejszyć pojemność i skrócić żywotność baterii.

Użytkowanie akumulatora – na co zwrócić uwagę?

Akumulator samochodowy rozładowuje się przez prądy pełzające, które powstają przez nagromadzone zabrudzenia i wilgoć. Zaśniedziałe klemy mogą też utrudnić ładowanie baterii. Dlatego istotne jest, aby regularnie sprawdzać stan wszystkich części. Regularne serwisowanie wydłuży działanie zasilacza.

Warto też pamiętać, aby podczas krótkich tras oszczędzać zużycie energii pojazdu. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba rezygnować z ogrzewania lub klimatyzacji, ale podgrzewane fotele to dodatek, który nie jest niezbędny podczas jazdy w mieście. Uwagę należy zachować także podczas wymiany akumulatora. Za słaba bateria nie poradzi sobie z wymaganiami samochodu. Duże znaczenie mogą mieć też gadżety takie jak radio. Najlepiej, aby tego rodzaju elementy były fabryczne lub rekomendowane przez producenta auta. W przeciwnym razie mogą one zużywać za dużo prądu.

Jak sprawdzić, czy akumulator jest zużyty?

Pojemność i sprawność akumulatora samochodowego mają ogromne znaczenie przede wszystkim w sezonie zimowym. To właśnie w wyniku niskich temperatur występują problemy z zapłonem. Warto więc sprawdzić stan baterii przed nadejściem zimy. Aby to zrobić, należy dokonać pomiaru napięcia. Jeśli wartość będzie mniejsza niż 12 V, to należy zaopatrzyć się w prostownik i podłączyć akumulator do ładowania. Jeśli napięcie nie rośnie, może to oznaczać, że bateria uległa awarii i trzeba ją wymienić.

Stan akumulatora można też zdiagnozować poprzez sprawdzenie koloru elektrolitu. Niestety taką możliwość mają tylko właściciele pojazdów z baterią z dostępem do cel. Jeśli płyn w środku jest brunatny, to należy wymienić element. Ostatnią opcją jest tzw. test obciążeniowy. Aby go wykonać, należy najpierw naładować zasilacz. Następnie trzeba podłączyć multimetr i uruchomić pojazd. Jeśli napięcie wynosi poniżej 10 V, to należy zakupić nowy akumulator.

Wymiana akumulatora – jak przebiega?

Dobrą informacją jest to, że wymiany akumulatora w aucie można dokonać samodzielnie. Jest to stosunkowo łatwy proces, który nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Nie można jednak zapominać o zachowaniu ostrożności, gdyż działanie z prądem jest zawsze ryzykowne. Dlatego, tak samo, jak w przypadku ładowania, najlepiej stosować się do instrukcji.

  1. Odłącz kabel ujemny, wcześniej wyłączając silnik oraz wszystkie odbiorniki prądu w aucie. Wyjmij kluczyki ze stacyjki, gdyż odłączenie dopływu energii może skutkować zatrzaśnięciem pojazdu. 
  2. Odłącz kabel dodatni. 
  3. Wyjmij akumulator, ostrożnie odkręcając jego mocowania przy użyciu odpowiedniego klucza. Podczas wyjmowania baterii z silnika najlepiej jej nie przechylać, aby uniknąć rozlania elektrolitu. 
  4. Sprawdź półkę akumulatora, gdyż może być ona skorodowana lub zabrudzona. Warto ją oczyścić i zabezpieczyć specjalnym preparatem. 
  5. Wyczyść klemy, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mogą zwiększać zużycie energii. 
  6. Wstaw nowy akumulator i dobrze go przymocuj. Najpierw podłącz dodatni kabel, a później ujemny. 

Jeśli układ elektroniczny auta jest bardzo rozbudowany, to podczas wymiany akumulatora warto podłączyć baterię podtrzymującą. Takie urządzenie pozwoli uniknąć nagłego wyłączenia wszystkich systemów. Bez dopływu prądu niektóre sterowniki mogą zostać zresetowane, a ponowne programowanie może być uciążliwe.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.