Spis treści
Dla każdego kierowcy priorytetem powinno być bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiedni stan szyb samochodowych jest jednym z ważniejszych czynników, zapewniających nieograniczone pole widzenia i komfort jazdy. Zabrudzone, uszkodzone, zarysowane lub zaparowane szkła sprawiają, że poziom pewność prowadzenia pojazdu spada. Jeśli doda się do tego trudne, ograniczające widoczność, warunki na drodze, to zużyta szyba czołowa może stać się bezpośrednią przyczyną groźnych sytuacji. Dlatego warto wiedzieć, jak myć i pielęgnować powierzchnię specjalnego szkła, które stosowane jest w praktycznie wszystkich modelach samochodów.
Jakie są rodzaje szyb samochodowych?
Przed myciem szyb samochodowych warto uświadomić sobie, jak są one zbudowane. Dzięki temu można łatwo zrozumieć, dlaczego w pielęgnacji takiego szkła używa się tylko specjalnych preparatów. Obecnie w większości pojazdów stosuje się jeden z dwóch podstawowych rodzajów szyb. Pierwsze wykonywane są ze szkła laminowanego, które składa się z kilku sprasowanych warstw oraz powłoki poliwinylobutyralu. Klejone są w taki sposób, aby w razie uszkodzenia czy stłuczenia, nie rozbiły się na ostre kawałki. Drugi model to szyby hartowane wytwarzane ze szkła, które jest obrabiane termicznie. Dzięki temu są one twardsze i bardziej odporne na różnice temperatur.
Jak powstają uszkodzenia szyb samochodowych?
Wszystkie podzespoły i systemy pojazdu zużywają się z czasem. Tak samo dzieje się z szybami, jednak jest to na tyle powolny proces, że ciężko zauważyć go gołym okiem. Powodów zarysowania szyb samochodowych jest wiele, ale z wszystkimi można sobie radzić. Najczęściej drobne uszkodzenia i zabrudzenia są pozostałościami po uderzeniach drobnych pyłków w trakcie jazdy. Niezależnie od modelu auta szkodliwe dla szyby czołowej są też zużyte wycieraczki oraz skrobaczki, których zimą używa się do zdrapywania oblodzenia. Jeśli jednak odpowiednio zadba się o powierzchnię szkła, to można cieszyć się znakomitą widocznością i niezachwianym komfortem jazdy przez długie lata.
Jakie dbać o wycieraczki?
Aby wycieraczki jak najdłużej zachowały swój kształt oraz wysoką funkcjonalność, należy o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim nie powinno używać się ich do usuwania śniegu z szyby czołowej. Lepiej wyposażyć się w zmiotkę, którą szybko oczyści się całą powierzchnię samochodu. Wycieraczek nie należy też włączać, kiedy na powierzchni szkła jest lód. Powyginane pióra i inne uszkodzenia mogą spowodować, że konieczna będzie wymiana części. Aby uniknąć zbyt szybkiej eksploatacji, warto raz na jakiś czas usunąć zabrudzenia z wycieraczek, przecierając je ścierką lub ręcznikiem papierowym.
Jak wybrać dobry płyn do spryskiwaczy?
Płyn do spryskiwaczy jest bardzo ważnym preparatem, który znacznie ułatwia czyszczenie szyb samochodowych podczas jazdy. Drobinki pyłu, kurzu lub piasku mogą powodować zarysowania na suchej powierzchni szkła. Specjalistyczny detergent daje piórom poślizg, co zapobiega powstawaniu tych uszkodzeń. Dlatego system spryskiwania jest istotną częścią procesu dbania o szyby niezależnie od pory roku. Należy pamiętać, aby płyn był zawsze uzupełniony i używany przy włączaniu wycieraczek.
Przed zakupem konkretnego preparatu trzeba zwrócić uwagę na temperaturę, w której może być on stosowany. Część środków może nie nadawać się do użytku podczas mrozów w zimowych porach roku. Warto więc zastanowić się nad zakupem jakościowego płynu, który będzie dobrze usuwał powstałe zanieczyszczenia, owady oraz ptasie odchody niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Niektóre preparaty mają w składzie specjalne substancje zabezpieczające szybę.
Jak czyścić szyby w samochodzie?
Mycie powierzchni szyb samochodowych to podstawowy obowiązek każdego właściciela auta. Czyszczenie pozwala zachować atrakcyjny wygląd, ale także zapewnia przejrzystość i odpowiednią widoczność. Aby środki używane do pielęgnacji przyniosły oczekiwane rezultaty, należy wiedzieć, jak ich właściwie używać. Stosowanie się do kilku zasad zapewni satysfakcjonujące efekty.
- Należy myć szyby systematycznie, gdyż z czasem zabrudzenia stają się trudniejsze do usunięcia. Drobinki kurzu i piasku sprzyjają też powstawaniu mikrouszkodzeń, które w przyszłości mogą spowodować widoczne zmiany na powierzchni szyby.
- Trzeba zawsze pamiętać o wszystkich szybach. Niektórzy pomijają małe, trójkątne szybki na drzwiach pojazdu. Istotne jest też, aby wyczyścić szyby od wewnątrz, gdyż w środku auta też mogą się one mocno zabrudzić.
- Warto zastanowić się nad rodzajem chemikaliów, które zostaną użyte do czyszczenia pojazdu. Preparaty dostępne są w formie sprayów, pianek, mgiełek itd. Od razu należy wykluczyć wszystkie płyny stosowane w domu, gdyż zawierają one amoniak, który jest szkodliwy dla przyciemnianych szyb.
- Duże znaczenie mają też odpowiednie ścierki i ręczniki z mikrofibry, które zapewniają najwyższą jakość czyszczenia. Delikatnie myją szybę i nie zostawiają smug. Co więcej, nadają się do wielokrotnego użytku, ponieważ można je prać pod bieżącą wodą z mydłem.
- Poprawę komfortu jazdy i widoczności może zapewnić preparat zwany niewidzialną wycieraczką. Po jego zastosowaniu woda szybko spływa z szyby czołowej, co bardzo pomaga w nocy oraz podczas deszczu.
- Pamiętać trzeba także o myciu i dbaniu o wycieraczki. Aby auto było w pełni przygotowane do jazdy w deszczu, warto przetrzeć gumy wycieraczek ścierką lub papierem. W zależności od rodzaju szkła, modelu pojazdu oraz pory roku wystarczy takie działanie powtarzać raz na tydzień lub dwa.
Pielęgnacja i mycie szyb w samochodzie nie sprawiają trudności, gdy dba się o systematyczność i jakość preparatów. Warto pamiętać, że w wyniku odprysku cała konstrukcja nadwozia pojazdu może stracić wytrzymałość. Szkło będzie dalej pękać i załamywać światło, co znacznie pogorszy widoczność. Dlatego odrobina czasu i cierpliwości, poświęcona czyszczeniu, może uchronić przed niebezpieczeństwem i dużymi kosztami naprawy.