Jak dbać o wnętrze samochodu?

Jak dbać o wnętrze samochodu?

Kompleksowa pielęgnacja auta obejmuje nie tylko czyszczenie, woskowanie czy polerowanie, ale także czyszczenie elementów wnętrza. Tapicerka, plastiki, deska rozdzielcza, dywaniki – wszystko wymaga użycia odpowiednich środków chemicznych. Niektórzy decydują się na wykorzystanie preparatów stosowanych w domu, jednak takie działanie skutkować może zniszczeniem skóry lub innych elementów wnętrza pojazdu. Dlatego warto dowiedzieć się, czego używać, aby auto błyszczało nawet po wielu latach od zakupu.

Czyszczenie auta przez firmę – czy warto?

Myjnie samochodowe lub warsztaty zajmujące się kompleksową naprawą pojazdów, bardzo często oferują usługę pielęgnacji całego wnętrza samochodu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą sprzątać auta na swoim podjeździe, w garażu czy na myjni ręcznej. Oddanie samochodu w ręce specjalistów pozwoli też zaoszczędzić sporo czasu. Warto jednak zastanowić się, czy będzie to opłacalne. Jeśli auto jest zadbane, to samodzielne czyszczenie większości zabrudzeń nie powinno wiązać się z dużym kosztem i wysiłkiem.

Jakie środki stosować do czyszczenia wnętrza auta?

Na rynku motoryzacyjnym znajduje się szeroka gama kosmetyków służących do czyszczenia i pielęgnacji wnętrza pojazdu. Wszystkie elementy w środku auta zrobione są jednak z różnych materiałów. Dlatego koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kilka środków chemicznych. Potrzebne będą przede wszystkim płyny do mycia:

  • dywaników samochodowych i podłogi, 
  • wyświetlaczy i szyb, 
  • tapicerki ze skóry lub materiałowej, 
  • elementów plastikowych. 

Warto zakupić wszystkie preparaty jeszcze przed sprzątaniem, aby całego procesu nie rozkładać na raty. W przeciwnym razie zabrudzenia będą się cały czas roznosić, a wnętrze samochodu nigdy nie będzie w pełni czyste. Należy też upewnić się, z jakich materiałów zrobione są dywaniki, tapicerka i części deski rozdzielczej. Do sprzątania przyda się także zwykły, domowy odkurzacz. Trzeba więc pamiętać, aby w pobliżu był dostęp do gniazdka.

Odkurzanie i osuszanie

Przystępując do mycia wnętrza samochodu, zawsze należy zaczynać od odkurzania. W ten sposób usuwa się z podłogi i tapicerki nagromadzony piach, kurz, sierść i inne zabrudzenia. Jeśli ten zabieg zostawi się na koniec sprzątania, to wszystkie pyłki i drobinki będą osiadać na świeżo umytych elementach plastikowych. Przed samym odkurzaniem warto też wyjąć dywaniki i porządnie je wytrzepać. Dzięki temu można się szybko pozbyć większości śmieci i innych zanieczyszczeń.

Czyszczenie tapicerki

Najlepszym sposobem na czyszczenie tapicerki jest użycie specjalnych preparatów oraz odkurzacza do prania, który usunie wodę. Tłuste plamy nie stanowią problemu dla środków chemicznych dedykowanych do skóry lub konkretnego rodzaju materiału. Niektórzy kierowcy decydują się na użycie benzyny ekstrakcyjnej, jednak może ona uszkodzić fotele oraz inne części we wnętrzu pojazdu. Wysokie jakości kosmetyki najlepiej rozprowadzać za pomocą ściereczki z mikrofibry, która jest bardzo delikatna.

Wiele osób spotyka się z problemem gumy do żucia zaschniętej na tapicerce. Istnieje jednak sprawdzony sposób na usunięcie takiego zabrudzenia. Przede wszystkim gumę trzeba zamrozić kostkami lodu lub specjalnym preparatem w sprayu. Następnie można ja po prostu wykruszyć za pomocą szczotki z twardym włosiem.

Mycie elementów plastikowych

Zaniedbane elementy plastikowe szybko matowieją i przez to tracą swój urok. Części znajdujące się w środku samochodu takie jak deska rozdzielcza, klamki czy nawet całe drzwi, umyć można specjalnym mleczkiem lub sprayem, a następnie zetrzeć preparat miękką szmatką. Dedykowane kosmetyki wnikają w strukturę plastiku i zapewniają połysk oraz higienę. Trudno dostępne miejsca można umyć małymi szczoteczkami lub patyczkami do uszu.

Czyszczenie plastików powinno być przeprowadzane tak często, jak to tylko możliwe. Elementy wnętrza pojazdu wykonane z tworzyw sztucznych mogą szybko stać się siedliskiem dla bakterii oraz grzybów. Nagromadzone pył, kurz i brud mogą przyczyniać się też do powstawania wilgoci, która będzie osadzać się na szybach w postaci pary. Do codziennego mycia można używać nawilżanych ściereczek do kokpitu.

Mycie szyb

Czyszcząc samochód w środku, kierowcy często zapominają o szybach. Od strony zewnętrznej można umyć je spryskiwaczem i wycieraczkami. We wnętrzu trzeba jednak użyć specjalnego płynu do mycia szkła, który nie zostawia smug. Dobrze jest też zwrócić uwagę na odpowiednią ściereczkę. Zaleca się też zastosowanie preparatu zabezpieczającego szyby przed parowaniem. Zapewnia on dobrą widoczność w czasie deszczu i mrozów.

Pielęgnacja skóry w samochodzie

Skórzane elementy w środku auta wymagają szczególnej uwagi i pielęgnacji. Warto zaznaczyć, że mowa tu nie tylko o fotelach, ale także o kierownicy oraz częściach na drzwiach i wokół skrzyni biegów. Kosmetyki do skórzanych obić dzielą się na dwie główne kategorie – czyszczące i konserwujące. Te pierwsze służą przede wszystkim do usuwania plam, nabłyszczania, a także zapewniania przyjemnego zapachu. Z kolei preparaty konserwujące chronią skórę przed ponownym zabrudzeniem, zmniejszają wchłanianie płynów, a także zapobiegają zadrapaniom i pęknięciom. Stosowanie kosmetyków z każdej kategorii przyniesie najlepszy efekt.

Jak dbać o wnętrze samochodu na co dzień?

Dogłębna pielęgnacja wnętrza samochodu przeprowadzana raz na kilka miesięcy może okazać się niewystarczająca. Aby w samochodzie panowała czystość, warto regularnie dbać o kilka drobiazgów. Podstawą jest opróżnianie wszystkich pojemników w drzwiach i desce rozdzielczej oraz zbieranie wszystkich śmieci z dywaników. Dobrze jest też zaopatrzyć się w przyjemny zapach, który odświeży wnętrze. Można zdecydować się na klasyczne choinki lub postawić na nowoczesne aromaty instalowane przy nawiewie. Czyste i pachnące auto wpłynie na większy komfort jazdy.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.