Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Układ klimatyzacji staje się coraz popularniejszym wyposażeniem różnego typu pojazdów. Jeszcze niedawno był to gadżet, z którego korzystać mogli tylko właściciele drogich, nowoczesnych aut. Obecnie większość kierowców traktuje klimatyzację jako podstawowy element samochodu. Niewiele osób jednak wie, jak działa układ, który wprowadza chłodne powietrze do wnętrza pojazdu. Znajomość budowy wszystkich komponentów może skutecznie zminimalizować ryzyko awarii. Dlatego warto sprawdzić, jak funkcjonuje nawiew powietrza i jak dbać o elementy układu klimatyzacji.

Największe zalety klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa pozwala szybko schłodzić wnętrze pojazdu. To jednak niejedyna zaleta tego zaawansowanego układu. Bardzo ważną funkcją jest też usuwanie wilgoci, czyli osuszanie. Schłodzone powietrze w ciepłe dni sprawia, że zarówno kierowca, jak i pasażerowie czują się komfortowo podczas jazdy. Wysoka temperatura wpływa bardzo negatywnie na szybkość reakcji. Upały są też bardzo męczące i podczas długich tras mogą być bezpośrednią przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze. Z kolei funkcja eliminacji wilgoci przydaje się przede wszystkim jesienią i zimą, kiedy trzeba szybko usunąć parę z okien.

O przydatności i wysokiej jakości układu klimatyzacji najlepiej świadczy to, że jego budowa praktycznie się nie zmienia. Stosuje się tylko coraz więcej czujników i wykorzystuje lepsze czynniki chłodnicze. Oczywiście zmienił się też układ sterujący, ponieważ w nowoczesnych samochodach komputer pokładowy ma osobny sterownik.

Klimatyzacja manualna czy automatyczna – która jest lepsza?

W klimatyzacji manualnej układ kontroluje się przy pomocy panelu z włącznikiem oraz pokrętłem, które reguluje siłę nawiewu i temperaturę. Z kolei w klimatyzacji automatycznej komputer samodzielnie ustawia parametry pracy wszystkich elementów. Kierowca może jednak je zmienić w zależności od potrzeb. Do dyspozycji ma cały ekran, który przedstawia właściwości nawiewu. Panel sterowania jest najczęściej skalibrowany z układem ogrzewania wnętrza pojazdu.

Klimatyzacja w samochodzie – zasada działania

W dużym uproszczeniu działanie klimatyzacji w samochodzie opiera się na czynniku chłodniczym, który odbiera ciepło z powietrza kierowanego do wnętrza auta. Cały system składa się z kilku elementów takich jak kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężający, parownik i wiatrak wentylatora.

Podstawowym modułem jest oczywiście kompresor, który odpowiada za sprężanie czynnika i chłodzenie powietrza. Mocno sprężony i rozgrzany czynnik chłodniczy trafia do skraplacza, gdzie zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły. Pęd powietrza oraz wentylator sprawiają, że obniża się temperatura płynu. Następnie czynnik przedostaje się do osuszacza, w którym oddzielone zostają wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, a także para wodna i cząstki powietrza. Ten proces filtrowania ma za zadanie chronić układ klimatyzacji przed blokadami. W kolejnym etapie płyn trafia do zaworu, gdzie zostaje schłodzony przez rozprężenie, po czym przemieszcza się do parownika. Jest to mała chłodnica, przez którą przepływa generowany strumień powietrza. Po rozprężeniu czynnik chłodniczy zostaje zassany przez pracujący kompresor, co rozpoczyna proces na nowo.

Problemy z układem klimatyzacji w aucie – objawy

Klimatyzacja w samochodzie wymaga regularnego serwisowania. Niezbędne jest przede wszystkim dezynfekowanie nawiewów i parownika. Umiejscowienie tych elementów i wysoka wilgotność sprawia, że gromadzą się tam grzyby, wirusy i bakterie. Serwis klimatyzacji zapewnia też, że cały system będzie działał prawidłowo. W profesjonalnym warsztacie doświadczony mechanik bardzo szybko może sprawdzić szczelność lub uzupełnić poziom czynnika chłodniczego. Każdy kierowca powinien też zwracać uwagę na niepokojące objawy takie jak:

  • niska skuteczność układu klimatyzacji
  • hałas dobiegający spod maski po włączeniu klimatyzacji,
  • nieprzyjemny zapach po włączeniu klimatyzacji w aucie,
  • przerywana praca układu klimatyzacji
  • bóle głowy, alergie lub inne dolegliwości, pojawiające się po korzystaniu z klimatyzacji

Dlaczego powinno się czyścić układ klimatyzacji?

System klimatyzacji jest miejscem kumulowania się wielu drobnoustrojów. Kiedy układ jest nieużywany, bakterie, pleśnie i grzyby gromadzą się w trudno dostępnych zakamarkach. Dlatego warto regularnie wymieniać lub oczyszczać filtry. Dzięki temu klimatyzacja będzie działać poprawnie, a kierowca i pasażerowie nie będą narażeni na działanie zarazków.

Wilgoć, ciepło i brak swobodnego przepływu powietrza wewnątrz klimatyzatora przyczynia się do szybkiego rozwoju mikroorganizmów, które rozpylane są później przez otwory wentylacyjne do kabiny auta. Ich przedostawanie się do organizmu jest w takiej sytuacji nieuniknione. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez długi czas może powodować dolegliwości takie jak zmęczenie, senność, bóle głowy, podwyższone ciśnienie, infekcje czy swędzenie oczu i gardła. Na negatywne skutki narażeni są przede wszystkim alergicy i osoby z obniżoną odpornością.

Jak dbać o układ klimatyzacji w aucie?

Warto zadbać przede wszystkim o regularne serwisowanie układu klimatyzacji w warsztacie samochodowym. Profesjonalne czyszczenie z pewnością usunie bakterie i zapewni wysoką jakość powietrza we wnętrzu auta. Specjaliści zadbają też o dobry stan kompresora, skraplacza czy parownika, a w razie potrzeby wymienią elementy niektóre układu. Poza tym podczas wizyty w serwisie uzupełniony zostanie poziom czynnika chłodniczego.

Każdy kierowca może też sam zadbać o układ klimatyzacji auta. W tym celu można zaopatrzyć się w specjalne środki do czyszczenia, które ułatwiają pozbycie się mikroorganizmów. Co więcej, opóźniają ich ponowne rozmnażanie i likwidują nieprzyjemne zapachy zanieczyszczonych filtrów. Oprócz systematycznego stosowania preparatów zabezpieczających warto też regularnie uruchamiać klimatyzację, gdyż w trakcie obiegu czynnika sprężarka jest smarowana olejem.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.