Jak ustawić światła w samochodzie?

Jak ustawić światła w samochodzie?

Nieprawidłowo ustawione światła w samochodzie wpływają negatywnie nie tylko na widoczność kierowcy, ale także na komfort jazdy innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu reflektory są zawsze sprawdzane podczas badania technicznego każdego pojazdu. Jeśli nie są one odpowiednio wyregulowane, to badanie nie zostaje zaliczone. Pieczątka w dowodzie rejestracyjnym znajdzie się dopiero wtedy, gdy właściciel auta poprawi ułożenie świateł. Dowiedz się, w jaki sposób można regulować oświetlenie w samochodzie i jak zrobić to w domu.

Prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie – dlaczego jest tak ważne?

Kontrola oświetlenia w samochodzie dotyczy zarówno prawidłowego rozkładu reflektorów, jak i wartości natężenia światła. Profesjonalnie przeprowadzona diagnostyka zapewni bezpieczeństwo na drodze. Zaleca się jednak sprawdzać działanie żarówek pojazdu częściej niż raz lub dwa razy do roku. Snop światła może zostać wytrącony przez np.:

  • jazdę po nierównej nawierzchni
  • drobne stłuczki i kolizje
  • przypadkowe wjechanie w głęboką dziurę
  • jazdę w zimowych warunkach
  • nieprawidłowo zainstalowane żarówki

W nowszych samochodach instaluje się tzw. korektor, który pozwala obniżyć snop światła. Jest to bardzo pomocna funkcja, zwłaszcza kiedy bagażnik auta jest pełny. Obniża się wtedy tył, a podnosi się przód, przez co ustawienie oświetlenia nie jest prawidłowe. Przed regulacją reflektorów warto zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach i właściwe usytuowanie pojazdu.

Jak często sprawdzać ustawienie świateł w samochodzie?

Aby poziom bezpieczeństwa na drodze był zachowany, należy zadbać o odpowiednie natężenie oświetlenia i wystarczający zasięg światła. Wszystkie nierówności na jezdni przyczyniają się jednak do zmian położenia reflektorów pod wpływem drgań oraz wstrząsów. Ustawienie świateł może zostać zmienione, przez co lampy nie będą oświetlać drogi we właściwy sposób. Z tego powodu warto kontrolować stan pojazdu przynajmniej dwa razy w roku. Każdy kierowca powinien pamiętać, że prawidłowe ułożenie snopu światła w samochodzie dotyczy właściwego kąta pochylenia zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej.

Światła mijania – jak powinny świecić?

Nowsze modele aut wyposażone są w specjalne światła przeznaczone do jazdy w ciągu dnia, kiedy jest jasno. Włączają się one automatycznie w odpowiednich warunkach. Jeśli jednak pojazd nie ma tego rodzaju reflektorów, to za oświetlanie drogi w trakcie jazdy zarówno w dzień, jak i w nocy, odpowiedzialne są światła mijania. Można z nich korzystać także w warunkach, które wpływają niekorzystnie na widoczność kierowcy.

Ustawienie świateł mijania powinno być regulowane na podstawie zasady asymetrii. Oznacza to, że prawa część drogi jest znacznie lepiej oświetlona od lewej. Dzięki temu reflektory nie oślepiają innych kierowców, jadących z naprzeciwka. Tak ułożone światła sprawiają też, że piesi oraz rowerzyści na poboczu są dobrze widoczni.

Jak ustawić światła drogowe?

Światła drogowe, w przeciwieństwie do świateł mijania, włączane są tylko wtedy, kiedy widoczność na drodze ulega pogorszeniu. Żarówki o wysokiej intensywności sprawiają, że tego rodzaju reflektory znakomicie spisują się na nieoświetlonych trasach. Światła drogowe powinny być ustawione symetrycznie, aby równomiernie obejmować zarówno prawą, jak i lewą stronę jezdni.

Nowoczesne auta wyposażone są w lampy, które poziomują się automatycznie. Mniej zaawansowane technologicznie samochody mają funkcję manualnej regulacji świateł drogowych. Wykorzystuje się w tym celu pokrętło umieszczone na desce rozdzielczej lub włącza się odpowiedni program w komputerze pokładowym. Szczegółową instrukcję można zawsze znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

Domowy sposób – jak regulować światła w samochodzie?

Światła w samochodzie można sprawdzić, wykorzystując pionowy fragment ściany oraz prostopadły do niej odcinek podłoża. Na ścianie zaznacza się krzyżykami punkty, w których znajdują się reflektory. Aby dokładnie odwzorować położenie lamp, trzeba podjechać blisko do ściany. Auto musi być ustawione w taki sposób, aby odległość obu reflektorów była równa. Następnie należy zaznaczyć poziomą linię, znajdującą się 5 centymetrów poniżej punktów. Na samym końcu samochód trzeba cofnąć na odległość 10 metrów, włączyć światła mijania i sprawdzić, jak snop pada na ścianę.

Oświetlenie powinno pokrywać się z wyznaczoną wcześniej kreską. Ustawienie reflektorów jest prawidłowe, jeśli lewa lampa generuje światło, pokrywające się z poziomą linią, a prawa unosi się pod kątem około 150 stopni. Należy też zwrócić uwagę na miejsce załamania światła, które powinno znajdować się w osi reflektorów. Jest to sprawdzony sposób na poprawne ułożenie świateł auta, ale jeśli kierowca nie czuje się pewnie, to regulację lamp lepiej zostawić profesjonalistom. W warsztatach używa się specjalnych narzędzi, które pozwalają uzyskać dokładne wyniki pomiarów.

Jak dbać o żarówki i reflektory?

Żarówki oraz reflektory mają niebagatelny wpływ na jakość oświetlenia w samochodzie. Kierunek snopu światła uzależniony jest od poprawnego zainstalowania wszystkich komponentów lampy. Z tego powodu należy zachować uwagę podczas napraw. Warto też pamiętać, aby żarówki wymieniać parami, ponieważ zazwyczaj po przepaleniu się jednej, w niedługim odstępie przestanie świecić druga.

Należy pamiętać o czyszczeniu reflektorów, gdyż mogą one ulegać matowieniu. Znacznie pogarsza to zasięg światła, co wpływa na bezpieczeństwo na drodze. W przypadku jakichkolwiek pęknięć trzeba jak najszybciej wymienić lampę, gdyż do środka może dostać się woda.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.