Bagażnik dachowy — jaki wybrać?
Large black plastic family car roof rack for travel.

Bagażnik dachowy — jaki wybrać?

Ferie zimowe, wakacje czy urlop to dla wielu osób idealna okazja na dłuższą wycieczkę samochodową. Długie wypady z całą rodziną wymagają jednak sporo miejsca na torby, walizki czy różne akcesoria takie jak narty. Myśląc o spakowaniu wszystkich rzeczy na wyjazd, trzeba więc poważnie zastanowić się nad tym, jaki bagażnik dachowy wybrać. Warto przemyśleć osobiste potrzeby, ale jednocześnie podejść do zakupu na tyle rozsądnie, żeby dany model służył przez długie lata. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z wyboru.

Bagażnik dachowy dopasowany do samochodu

Każdy bagażnik jest montowany na specjalnej podstawie, czyli tzw. belkach. Mogą być one wykonane z aluminium lub ze stali. Aby dobrać właściwą konstrukcję, należy kierować się informacjami podanymi przez producenta pojazdu. Jest to bardzo istotne, gdyż nie każdy bagażnik dachowy będzie pasował do wszystkich typów samochodów. Można trafić na modele uniwersalne, ale większość egzemplarzy będzie dopasowana do konkretnej klasy auta. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje dachów:

  • z relingami (zintegrowanymi bądź tradycyjnymi),
  • z fixpointami, czyli specjalnymi gniazdami do mocowania łap,
  • dachy normalne, płaskie, w których łapy mocowane są do krawędzi.

Od typu dachu zależy, jaki bagażnik dachowy powinien zostać zamontowany. Instalacja całego zestawu przebiega najłatwiej, jeśli posiada się relingi. W takim przypadku wystarczą łapy oraz belki. Po montażu przychodzi czas na zastanowienie się nad dobraniem odpowiedniego boxa, w którym będzie można przewozić bagaże. Istnieją różne rodzaje pojemników do transportu dachowego, ale popularne pudło cieszy się największym uznaniem kierowców.

Bagażnik dachowy — ładowność i ciężar

Każdy bagażnik ma określoną pojemność, która opisana jest w jego indywidualnej specyfikacji. Powinna być ona zawsze wyrażana w litrach. Oprócz tego producent podaje zawsze największą dopuszczalną masę bagażu, jaki może być zapakowany. Zapoznanie się z tymi właściwościami jest niezwykle istotne, gdyż niektóre modele mimo dużej ładowności mogą mieć bardzo mały udźwig. Wszystko zależy od tego, jakie materiały zostały wykorzystane do budowy bagażnika dachowego.

Przy zakupie kufra na dach samochodu warto też wziąć pod uwagę specyfikację pojazdu. W dokumentacji powinny znajdować się dane o tym, jaki ciężar może zostać dołożony na górę auta. Taka weryfikacja jest szczególnie ważna, jeśli planuje się przewozić dużo bagaży.

Odpowiednie wymiary bagażnika dachowego

Bagażnik dachowy musi też charakteryzować się odpowiednimi wymiarami. Jeśli dysponuje się modelem pojazdu z długim dachem, to z doborem pojemnika nie powinno być problemu. Kłopot może się pojawić w przypadku mniejszych samochodów. Wtedy bagażnik może wystawać poza obrys dachu. Aby zachować bezpieczeństwo, box powinien być o 5-10 cm krótszy od długości górnej części pojazdu. Warto też dobrze dostosować pojemność i ciężar elementu do pojazdu. Jazda z załadowanym bagażnikiem może wytwarzać specyficzne opory powietrza. Zbyt duży egzemplarz może więc być powodem niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przy gwałtownych ruchach, zwłaszcza przy dynamicznym pokonywaniu zakrętów, zachowanie samochodu będzie ciężkie do przewidzenia.

Sposób montażu bagażnika dachowego

Większość kierowców nie jeździ cały czas z bagażnikiem dachowym. Jest to dodatek montowany okazyjnie. Zakładany jest zazwyczaj na wyjazdy i demontowany zaraz po powrocie. Dlatego sposób montażu jest niezwykle istotny. Najważniejsze, żeby był prosty i szybki. Niektóre modele boxów wyposażane są w specjalny system ułatwiania zakładania ze zintegrowanym wskaźnikiem siły mocowania.

Boxy dachowe i bagażniki — bezpieczeństwo

Kupując bagażnik dachowy, warto zwrócić też uwagę na wszystkie certyfikaty, dopuszczające go do użytkowania. Najważniejszym dokumentem jest potwierdzenie bezpieczeństwa, które mówi o tym, co dzieje się z boxem w momencie kolizji. Dobrze też zaznajomić się z tym, jak ochronić kufer przed włamaniem. Większość obecnie dostępnych modeli posiada centralny zamek i wielomiejscowy system ryglowania.

Udogodnienia w bagażnikach dachowych

Kiedy zadba się już o wszystkie podstawowe kwestie, można sprawdzić, jakie udogodnienia do bagażników dachowych są dostępne na rynku. Niektóre z nich mogą okazać się bardzo przydatne. Jednym z praktycznych gadżetów jest oświetlenie montowane wewnątrz kufra. Lampki są włączane i wyłączane automatycznie podczas otwierania i zamykania kufra. Do pewnych modeli bagażników dachowych dostępne są też dedykowane torby. Są one idealnie dopasowane do wymiarów i umożliwiają wygodne pakowanie bagaży. W ten sposób przestrzeń w boxie może zostać w pełni wykorzystana.

Bagażnik dachowy — cena

Oprócz komfortu, jaki zapewniają udogodnienia i gadżety, bardzo ważna jest też cena bagażnika dachowego. Koszt takiego dodatku zależny jest od wielu czynników i może się bardzo wahać. Wszystko zależy od oczekiwań. Jeśli priorytetem jest maksymalna wygoda, to trzeba być oczywiście przygotowanym na większy wydatek. Natomiast jeśli celem zakupu jest po prostu solidny i pakowny box, to bez problemu można zaopatrzyć się w porządny model renomowanej marki. Warto jednak zawsze zwrócić uwagę na jakość produktu. Dzięki temu można być pewnym, że kupiony bagażnik dachowy będzie bezpieczny i sprawdzi się w każdych warunkach.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.