Co musisz wiedzieć o oznaczeniach części samochodowych?

Co musisz wiedzieć o oznaczeniach części samochodowych?

Przeglądając części samochodowe, na pewno nie raz natknąłeś się na tajemnicze oznaczenia i symbole. Na pierwszy rzut oka nie przekazują one żadnych informacji. Jednak to dzięki nim można sprawdzić, czy dany element pochodzi z oryginalnej linii produkcyjnej. W prosty sposób można z nich odczytać, czy produkt jest zamiennikiem. Mając wiedzę, jak to zrobić, zawsze będziesz zorientowany, z jaką jakością części masz do czynienia. Dowiedz się, jakie są najczęściej spotykane oznaczenia i zobacz, jak je odczytywać. Od tej pory będziesz dokonywać tylko świadomych zakupów.

O czym informują symbole na częściach zamiennych?

Klasyfikacja części jest dość rozległa, jednak nieprzesadnie skomplikowana. Jeśli masz w planach szukać części zamiennych, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na skróty OE i OEM. Informują one o zamiennikach pochodzących bezpośrednio od producenta oraz przez niego polecanych. Jakościowe części można też znaleźć pod symbolem OEQ. Są to produkty zbliżone do tych oryginalnych. Posiadają liczne certyfikaty, które gwarantują długie lata użytkowania. Najtańsze części pochodzą z grupy AM. Produkowane są zazwyczaj z zupełnie innych materiałów i przy użyciu mniej zaawansowanych technologii.

Dlaczego warto umieć czytać symbole na częściach?

Auta poserwisowe często nie działają już tak dobrze, jak przed wymianą poszczególnych komponentów. Także ceny modeli na rynku wtórnym mogą się znacząco od siebie różnić. Może się wydawać, że dzieje się tak z winy właściciela konkretnego pojazdu. Mógł być słabym kierowcą lub po prostu nie dbać o auto we właściwy sposób. Niewiedza i brak umiejętności mogą doprowadzić do znacznego obniżenia wartości i jakości pojazdu. Ten temat jest jednak bardziej skomplikowany. Czynników odpowiedzialnych za taki stan samochodu może być więcej.

Przede wszystkim znaczenie ma stosowanie jakościowych części i komponentów w przypadku jakichkolwiek prac serwisowych. Symbole na częściach zamiennych odgrywają w tym wypadku kluczową rolę. To właśnie one wskażą, czy wybrany przez Ciebie element pomoże, czy zaszkodzi danemu pojazdowi. Umiejętność prawidłowego odczytywania tych oznaczeń może skutecznie uchronić Cię przed utratą wartości Twojego auta i pogorszeniem jego działania w przyszłości. Ta wiedza może być również przydatna w trakcie negocjacji z ubezpieczalnią. Kupowane części zamienne o niskiej jakości sprawią, że odszkodowanie może się znacznie zmniejszyć. 

Jakie są oznaczenia części samochodowych?

Klasyfikacja symboli na częściach dzieli się na cztery kategorie. Jeśli w planie masz szukanie części, warto zacząć od tych z grupy pierwszej.

  • OE/O — takie symbole na częściach zamiennych oznaczają, że elementy pochodzą bezpośrednio od producenta samochodu. Są to zamienniki najwyższej jakości. Dostępne są zazwyczaj w autoryzowanych warsztatach. Skrót OE (ang. Original Equipment) oznacza, że części były wykorzystane w pierwszym montażu. Ze względu na wysoką jakość, są to najdroższe zamienniki.
  • OEM/OES/Q — oznaczenia OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) gwarantują topową jakość, jednak ich zastosowanie może wpłynąć na utratę wartości pojazdu. Jest to spowodowane tym, że części te pochodzą od tego samego producenta co części OE/O, ale nie mają naniesionego logo.
  • OEQ/P — oznaczenia części samochodowych OEQ (ang. Original Equipment Quality) informują o takiej samej lub bardzo zbliżonej do oryginału jakości zamienników. Spełniają wszystkie konieczne wymogi i posiadają szereg certyfikatów. Są też polecane przez dystrybutorów. Podgrupy tej kategorii oznaczane są symbolami PC, PJ lub PJB.
  • AM — kupowane części zamienne, pochodzące z tej grupy, produkowane są z użyciem innych technologii i materiałów niż oryginalne elementy. Nie mają żadnych certyfikatów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są złej jakości. Warto jednak zwrócić uwagę na podgrupy ZJ i Z. Komponenty z tej pierwszej będą spełniać podstawowe założenia konstruktorów. Drugi skrót oznacza części nieoryginalne o niższej jakości. Ich zastosowanie może wiązać się z pewnym ryzykiem.

Jak wybrać jakościowe części zamienne?

Jeśli zamierzasz szukać części do swojego samochodu, oznaczenia jakości są tym, na co powinieneś uważać. Najlepszą opcją jest wybranie elementów, które podpisane są skrótami OE lub O. Pozwoli to zapewnić gwarancję producenta. Pojazd nie będzie też narażony na znaczny ubytek wartości. W wypadku ograniczonego budżetu warto skierować swój wzrok w stronę komponentów OEQ. Takie symbole na częściach zamiennych będą dobrym wyborem, kiedy fundusze nie pozwalają na zakup oryginalnych części.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.