Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Każdy kierowca wie, że najważniejszym elementem w samochodzie jest silnik. Cały zespół części i komponentów wymaga bardzo dużo uwagi. Właściwa konserwacja może znacznie wydłużyć jego żywotność. Za zachowanie dobrego stanu technicznego auta podczas użytkowania odpowiada olej silnikowy. Zapobiega on tarciu i zużywaniu się części. Ten płyn eksploatacyjny sprawia, że układ smarowania działa bezproblemowo, przez co maszyna może działać bez zakłóceń. Mierzenie poziomu oleju nie jest skomplikowane. Większy problem może stanowić jego wymiana i jej częstotliwość. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nieregularna wymiana płynu może wpłynąć bardzo źle na działanie samochodu.

Co ile wymieniać olej w silniku?

Umowny dystans, po którym należy dokonać wymiany płynu, to 30 tysięcy kilometrów. Jednak według zaleceń specjalistów, należy wymieniać olej w silniku co 10-15 tysięcy kilometrów. Po takim przebiegu filtr oleju zazwyczaj przestaje zatrzymywać zanieczyszczenia, a sam płyn traci swoje właściwości. Jeśli pojazd nie jest tak często używany, to wymiana powinna być przeprowadzana raz w roku bez względu od przebiegu. Im starsze auto, tym zabieg trzeba wykonywać częściej. W ten sposób można znacznie wydłużyć żywotność silnika.

Warto pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać poziomu oleju. Kontrola powinna być przeprowadzana przy zimnym silniku lub kilkanaście minut po jego wyłączeniu. Należy się upewnić, że samochód ustawiony jest na płaskim, równym podłożu. Czynność powinno się powtarzać po przejechaniu około tysiąca kilometrów lub raz w miesiącu. Przegląd powinien być też wykonywany przed każdą dłuższą podróżą.

Jaka ilość oleju jest optymalna?

Dobranie odpowiedniej ilości oleju może sprawiać problem. Nie powinno go być ani za mało, ani za dużo. Najlepiej, jeśli jego poziom znajduje się mniej więcej w 3/4 wysokości pomiędzy wskaźnikami minimalnej i maksymalnej ilości na bagnecie pomiarowym. Niestosowanie się do tych zaleceń może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała ilość oleju silnikowego może znacznie skrócić żywotność silnika. Zadbanie o odpowiedni poziom płynu ma szczególne znaczenie w okresie zimowym. Przy niskich temperaturach olej gęstnieje i tym samym utrudnia rozruch silnika. Dlatego w tym czasie warto wlewać go nieco mniej, gdyż wtedy szybciej się on rozgrzeje.

Przy każdej kontroli warto zwrócić uwagę na kolor i zapach substancji. Czarna barwa i swąd spalenizny to sygnały alarmowe, których nie można lekceważyć. Oznaczają one, że olej prawdopodobnie się spalił. Jest to najczęściej skutkiem użycia złego produktu lub awarii. Przy sprawdzaniu poziomu płynu zaleca się też rozetrzeć olej w palcach. W ten sposób można sprawdzić, czy nie ma w nim opiłków metalu lub innego typu zabrudzeń. Jeśli da się je wyczuć, to należy natychmiast wymienić płyn.

Jaki olej zwiększy żywotność silnika?

Przy zakupie oleju należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rodzaj oraz klasę lepkości. Płyn eksploatacyjny powinno się dobierać według wytycznych, które podane są przez producenta samochodu. Dzięki temu silnik nie będzie narażony na działanie niepożądanych substancji. Zagwarantuje to bezpieczne użytkowanie auta. Jeśli nie jest się pewnym, co do wybranego produktu, to warto skonsultować sprawę z mechanikiem. Będzie on w stanie powiedzieć, czy olej jest odpowiedni, a przy okazji doradzić, jak często należy go zmieniać w konkretnym samochodzie.

Wymiana oleju — instrukcja krok po kroku

Wymiana oleju nie należy do najbardziej skomplikowanych zadań. Jeśli posiada się odpowiednie narzędzia, to bez problemu można taki zabieg przeprowadzić samodzielnie. Wtedy należy pamiętać, aby zużyty olej oddać do zakładu utylizacyjnego. Jednak w przypadku, gdy pojawiają się dodatkowe przeszkody, to lepszym wyjściem jest oddanie sprawy w ręce profesjonalistów. Utrudniony dostęp do filtra może skutecznie przeszkodzić w wymianie.

Przed rozpoczęciem całej operacji należy rozgrzać silnik do temperatury roboczej. Rozgrzany olej będzie spływał szybciej niż zimny. Pod korkiem spustowym silnika trzeba umieścić zbiornik większy niż pojemność układu smarowania. Wtedy można odkręcić korek i czekać, aż cały płyn będzie już w pojemniku. Następnie trzeba odkręcić filtr, z którego również trzeba spuścić olej. Po wykonaniu tej czynności należy założyć nowy filtr i zakręcić korek. Kiedy nowy płyn będzie już w środku, warto uruchomić silnik i odczekać kilka sekund, obserwując kontrolkę, która powinna natychmiast zgasnąć.

Kiedy trzeba wymieniać olej silnikowy?

Przy stosowaniu się do podstawowych zasad kontroli oleju, nie można zapominać o indywidualnym podejściu do każdego pojazdu. Istnieje kilka czynników zewnętrznych, które wpływają na częstotliwość zmiany oleju. Duże znaczenie ma przede wszystkim sposób eksploatacji samochodu. Jeśli jeździ się zapylonymi drogami, to lepiej sprawdzać poziom płynu częściej niż zwykle. Zwiększoną ostrożność muszą zachować też właściciele aut z zasilaniem LPG. Obecność siarki i wyższa temperatura pracy silnika sprawiają, że dodatki w oleju zużywają się szybciej.

W przypadku niektórych typów oleju duże znacznie ma pora roku. Niskie temperatury zaburzają właściwości płynów mineralnych. Dlatego w okresie zimowym warto zastąpić je tymi syntetycznymi. Popularne „syntetyki” charakteryzują się wyższą odpornością na mróz. W związku z tym spełniają swoje funkcje i dobrze rozprowadzają się po silniku. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częsta zmiana nie daje czasu na dostosowanie się oleju do danego silnika. Dlatego nie warto być nadgorliwym w tej kwestii.

Niski poziom oleju — objawy

Pierwszym sygnałem, który powinien zwrócić uwagę kierowcy, jest podświetlona na czerwono kontrolka na desce rozdzielczej. Jeśli zaświeci się ona podczas jazdy, to należy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i sprawdzić poziom oleju. W niektórych przypadkach alarmująca kontrolka może oznaczać poważną awarię. Dlatego nie można jej lekceważyć, nawet jeśli płyn był niedawno wymieniany. Reagowanie we właściwym momencie i regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu zapewnią silnikowi sprawne funkcjonowanie przez długie lata.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.