Jak dbać o felgi aluminiowe?

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe zapewniają nie tylko atrakcyjny wygląd auta, ale także znacznie lepszą wentylację dla komponentów układu hamulcowego. Są to jednak produkty droższe od tradycyjnych, stalowych zamienników. Poza tym brudzą się i ulegają uszkodzeniom. Z tego powodu należy o nie zadbać w taki sposób, aby nie zużywały się zbyt szybko. Zachowają wtedy swój połysk i stylowy wygląd. Wbrew pozorom renowacja felg aluminiowych nie musi wiązać się z oddaniem samochodu do warsztatu czy też z zakupem kosztownych środków chemicznych. Istnieje kilka sposobów, które pozwalają samodzielnie zadbać o felgi, nie wydając przy tym fortuny.

Wpływ czynników zewnętrznych na opony i felgi

Felgi są narażone na różne uszkodzenia mechaniczne. Wszelkiego typu otarcia i zadrapania psują ich estetyczny wygląd. Należy więc przede wszystkim uważać przy wjazdach na wysokie krawężniki. Mocniejsze uderzenia oraz nieostrożne wjazdy w głębokie dziury mogą spowodować nawet pęknięcie felgi. Uszkodzenia można naprawić poprzez spawanie, ale w takim wypadku poziom bezpieczeństwa mocno spada. Koła narażone są na duże obciążenia, dlatego każda niedoskonałość może być powodem poważniejszych usterek lub nawet kolizji drogowych. Z tego powodu mocno zużyte opony i felgi lepiej wymienić na nowe.

Na felgach osiadają też różnego typu zanieczyszczenia. Brud i kurz zbierają się głównie w trakcie jazdy. Osad pojawia się też w wyniku ścierania się okładzin klocków hamulcowych. Ten rodzaj zabrudzenia może być szczególnie niebezpieczny, gdyż powoduje zużywanie się felg aluminiowych. Szkodliwe działanie mają też sól drogowa oraz pył ze ścierającego się bieżnika. Regularne czyszczenie kół ma więc ogromne znaczenie.

Ochrona felg aluminiowych — dobre praktyki

Właściciele samochodów wyposażonych w felgi aluminiowe powinni przede wszystkim stosować opony z rantem ochronnym. Mają one dodatkową warstwę gumy, która chroni metal przed uszkodzeniami. Warto też regularnie myć felgi, aby osady i zabrudzenia nie spowodowały trwałych uszkodzeń. Należy jednak pamiętać, że nie można czyścić felg rozgrzanych częstym hamowaniem. Podczas jazdy odbierają one ciepło z tarcz i klocków, a nagłe schłodzenie wodą może doprowadzić do ich zwichrowania. Dlatego mycie powinno zaczynać się co najmniej kilkanaście minut po zgaszeniu silnika.

Felgi aluminiowe można myć wodą i szamponem samochodowym. Nie powinno się jednak stosować szczotek, tylko miękkie gąbki. Niewskazane jest także używanie myjek ciśnieniowych, gdyż mogą one uszkodzić lakier. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto zainwestować w specjalny środek do czyszczenia felg aluminiowych. Chemikalia tego typu zawierają często niebezpieczne dla człowieka kwasy. Dlatego podczas czyszczenia należy zawsze zakładać okulary i rękawice ochronne. Dobrym pomysłem jest też założenie starej odzieży, którą można bez problemu wyrzucić, jeśli zostanie przypadkowo spryskana żrącym detergentem.

Woskowanie — podstawowe zabezpieczenie

Bardzo ważne w konserwacji felg aluminiowych jest stosowanie specjalnego wosku. Kierowcy, którzy samodzielnie polerują karoserię, nie będą mieli z tym problemu. Głównym zadaniem tego preparatu jest zapewnienie widocznego połysku elementów aluminiowych. Wosk stanowi też świetną ochronę przed zabrudzeniami. Podczas używania jakichkolwiek środków chemicznych, warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Felgi mogą się różnić w zależności od marki, dlatego wosk musi być odpowiednio dobrany. W przeciwnym razie można utracić gwarancję, a sam efekt nie będzie zadowalający.

Renowacja felg aluminiowych

Właściciele samochodów wyposażonych w nieco bardziej zużyte felgi mogą zdecydować się na przeprowadzenie kilku zabiegów, które pozwolą odnowić alufelgi. Zacząć trzeba oczywiście od usunięcia powierzchownych zabrudzeń z pomocą wody i zwykłego szamponu samochodowego. Później można zastosować specjalistyczne środki do czyszczenia felg aluminiowych. Przed ich użyciem należy jednak pamiętać o założeniu okularów i rękawiczek. Następnym krokiem jest maskowanie drobniejszych uszkodzeń. W tym celu można wykorzystać tzw. lakier zaprawkowy, który nakłada się za pomocą małego pędzelka. Istotne jest, aby dobrać odpowiedni kolor zaprawki. 

Całkowite malowanie felg

Malowanie felg aluminiowych o nieco bardziej czasochłonna próba przywrócenia ich atrakcyjnego wyglądu. Proces ten zaczyna się od przeczyszczenia elementów za pomocą specjalnego odtłuszczacza. Następnie felgi spryskuje się lakierem o wybranym kolorze. Należy robić to równomiernie, aby nie powstały zacieki. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zagłębienia i ranty. Po wyschnięciu przychodzi kolej na nałożenie lakieru bezbarwnego. W ten sposób odnowione felgi aluminiowe będą ponownie zachwycać swoim błyskiem. Efekt będzie oczywiście zależny od wybranego koloru i precyzji malowania.

Konserwacja i zabezpieczanie opon

Oczyszczone i błyszczące felgi aluminiowe nie poprawią wizualnego efektu, jeśli ich ogumienie będzie brudne, spękane i matowe. Dlatego opony i felgi powinno się czyścić i zabezpieczać jednocześnie. Kilka prostych działań pozwala utrzymać samochód w dobrej kondycji, zakonserwować gumę i przedłużyć jej żywotność. Środki do czyszczenia opon wzbogacane są o substancje nabłyszczające, dzięki którym kolor ogumienia jest żywy i błyszczący. Specjalne środki stanowią też zabezpieczenie przed pękaniem oraz działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Użycie preparatów jest bardzo łatwe, a efekt utrzymuje się nawet przez kilka tygodni.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.