Jak dbać o opony samochodowe?

Jak dbać o opony samochodowe?

Stan ogumienia bezpośrednio wpływa nie tylko na komfort prowadzenia auta, ale także na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Ciągły kontakt z podłożem sprawia, że guma narażona jest na ogromne obciążenia. Zadbane opony oraz felgi gwarantują, że samochód będzie utrzymywał właściwy tor jazdy. Znaczenie ogumienia jest więc niezaprzeczalne. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak poprawnie pielęgnować i konserwować koła swojego pojazdu. Dowiedz się, co należy zrobić, aby przez długi czas cieszyć się wysoką jakością opon.

Dlaczego trzeba wymieniać opony samochodowe?

Regularna wymiana opon jest jednym z podstawowych czynników, wpływających na dobry stan każdego rodzaju ogumienia. Każdy kierowca powinien pamiętać o wizycie w warsztacie wraz ze zmianą pogody. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ niewłaściwie dobrane koła mogą być źródłem niebezpieczeństwa na drodze oraz szybszej eksploatacji części. Jazda na oponach letnich po oblodzonej nawierzchni może skutkować niekontrolowanym poślizgiem i groźnym wypadkiem. Z kolei zbyt długo używane opony zimowe będą bardzo hałasować na rozgrzanym asfalcie. Ich bieżnik będzie się szybciej ścierał, a poziom trakcji nie będzie tak wysoki, jak w przypadku ogumienia dopasowanego do pory roku. Zimówki stosowane w ciepłe miesiące sprawiają też, że nadwozie pojazdu mocniej wychyla się podczas pokonywania zakrętów.

Jak dbać o opony zimowe?

Opony zimowe zmagają się z o wiele cięższymi warunkami na drodze niż letnie modele. Z tego powodu odpowiednia pielęgnacja ogumienia używanego do jazdy po oblodzonych drogach jest podwójnie ważna. Ograniczona widoczność i śliska nawierzchnia zwiększają ryzyko wypadku, więc wszystkie części samochodu muszą być w pełni sprawne. Przede wszystkim istotne jest, aby kontrolować ciśnienie w oponach, które oprócz bezpieczeństwa zapewnia też lepszą ekonomię jazdy. Warto też zwrócić uwagę na głębokość bieżnika, który w zimówkach powinien mieć 4 mm. Nie bez znaczenia jest odpowiednie wyważenie kół i felg, które znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia niektórych części pojazdu.

Kontrolowanie stanu bieżnika ogumienia

Stan bieżnika jest podstawową rzeczą, na którą powinien zwracać uwagę każdy kierowca. Ten element odpowiedzialny jest przede wszystkim za przyczepność pojazdu do podłoża oraz odprowadzanie wody spod opon. Ma więc bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Graniczna wartość nacięć to 1,6 mm, jednak zaleca się wymieniać ogumienie nieco wcześniej. Jazda na mocno zużytych oponach letnich i zimowych jest bardzo niebezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Opinie ekspertów mówią, że w zależności od modelu i pory roku bieżnik powinien mieć od 4 do 10 mm.

Sprawdzania ciśnienia powietrza w oponach

Niezwykle istotnym czynnikiem, mającym niebagatelny wpływ na jakość prowadzenia pojazdu, jest odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach. Warto sprawdzać je przynajmniej raz na miesiąc. Należy jednak pamiętać, że takąkontrolę przeprowadza się zawsze na zimnych oponach. Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia znacznie zmniejsza ryzyko utraty panowania nad autem. Ma też duży wpływ na utrzymanie ogumienia w dobrym stanie, gdyż chroni je przed uszkodzeniami i szybkim zużywaniem się. Aby znaleźć optymalną wartość ciśnienia, trzeba odszukać instrukcję konkretnego modelu auta lub spojrzeć na naklejki znajdujące się wewnątrz samochodu.

W celu utrzymania właściwego ciśnienia należy też zadbać o dobry stan zaworów i kapturków. Są to niewielkie elementy zrobione z gumy, która może być podatna na uszkodzenia mechaniczne. Części te zapewniają, że woda, błoto i kurz nie dostają się do wnętrza opony.

Wyważenie i geometria kół

Wyważone koło to takie, którego masa rozłożona jest równomiernie wokół osi jego obrotu. Niektóre miejsca na powierzchni opony mogą zaburzać rozkład ciężaru, co przy wysokiej prędkości może skutkować dużymi odchyleniami. We właściwym rozłożeniu masy pomaga odpowiedni rodzaj ciężarków, dopasowywanych do typu felg. Odpowiednio wyważone koła wydłużają żywotność ogumienia, a także eliminują dużą część wibracji. Chronią też przed uszkodzeniem zawieszenie pojazdu. Zaniedbanie w tej kwestii może więc prowadzić do nierównomiernego zużycia bieżnika oraz zmniejszenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Równie istotne jest zachowanie właściwej geometrii kół, dzięki której utrzymana zostaje optymalna przyczepność samochodu do jezdni. Odpowiednie ustawienie wpływa też pozytywnie na jakość prowadzenia autem i zapobiega przedwczesnemu zużywaniu się opon.

Przechowywanie opon

Aby przedłużyć żywotność opon letnich i zimowych, należy je odpowiednio przechowywać. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie powinny być one układane na sobie, gdyż może to doprowadzić do ich odkształceń. Istotne jest też, aby miejsce przechowywania było suche i chroniło ogumienie przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. W otoczeniu opon nie powinno trzymać się żadnych ostrych przedmiotów, które przypadkiem mogłyby spowodować uszkodzenie. Nawet pozornie nieszkodliwe zniekształcenia i nierówności mogą być odczuwalne po założeniu na felgi oraz w trakcie prowadzenia auta. Aby mieć pewność, że opony letnie i zimowe są w dobrej kondycji, warto udać się do zaufanego warsztatu, gdzie doświadczeni mechanicy sprawdzą stan techniczny samochodu.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.