Jak i czym wyczyścić felgi?

Jak i czym wyczyścić felgi?

Każdy właściciel samochodu wie, że dokładne umycie felg to naprawdę duże wyzwanie. Czarny osad pokrywający koła to jeden z najbardziej opornych rodzajów brudu. Zazwyczaj są to opiłki materiału ściernego z klocków hamulcowych, które topią się w trakcie każdego zwalniania. Powstają one w temperaturze kilkuset stopni Celsjusza, więc ich usunięcie wydaje się bardzo uciążliwym zadaniem. Niezbędne jest użycie odpowiednich detergentów. Przy pomocy sprawdzonych sposobów i środków czyszczących można sprawić, że felgi będą wyglądały jak nowe.

Jak powinno przebiegać mycie felg?

Zwykły brud drogowy nie stanowi najmniejszego problemu. Poradzą sobie z nim najzwyklejsze płyny do mycia. Z kolei czarny osad z hamulca to o wiele poważniejsza sprawa. Ścierane drobinki z impetem uderzają o koło i zapiekają się na lakierze. Przez to są wręcz wtopione w felgę. Dlatego mycie takich zabrudzeń wymaga specjalnych preparatów na bazie roztworów kwasowych, często wzbogacanych odczynami zasadowymi. Dzięki nim detergenty działają żrąco tylko na płyn hamulcowy. Felga w takim wypadku pozostaje nienaruszona.

Bardzo pomocne może być regularne dbanie o stan pojazdu. Jeśli ręczne czyszczenie felg wykonywane jest niezbyt często, to jednorazowe mycie nawet najlepszym preparatem może nie wystarczyć. Konieczne będzie wielokrotne traktowanie zabrudzeń detergentami. Zaleca się przynajmniej raz na kwartał dokładnie czyścić felgi, a raz na dwa tygodnie stosować odpowiedni impregnat lub wosk. Znacznie ułatwi to późniejszą konserwację.

Jak czyścić alufelgi?

Niewłaściwa konserwacja alufelg może bardzo szybko doprowadzić do ich nieodwracalnego zniszczenia. Oprócz zmniejszenia walorów estetycznych wpłynąć może to także na komfort jazdy i stan innych podzespołów. Przy czyszczeniu należy się przede wszystkim zaopatrzyć w dostęp do bieżącej wody. Idealnym rozwiązaniem będzie myjka ciśnieniowa, ale tradycyjne wiadro i gąbka również powinny wystarczyć. Dodatkowo przydatne mogą być pędzelki i szczotki, które ułatwią czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Niezbędnym detergentem będzie specjalny płyn do mycia obręczy, najlepiej w butelce z aplikatorem. Jeśli zabrudzenia są naprawdę mocne, pomocna może być lekkościerna pasta polerska. Do zabezpieczenia powierzchni felg potrzebny będzie również wosk. Czyszczenie powinno się zaczynać od obfitego spryskania koła środkiem do mycia obręczy. Po naniesieniu preparatu za pomocą rozpylacza można spłukać brud razem z detergentami. Należy zawsze pamiętać, żeby nie dopuścić do zaschnięcia płynów na powierzchni koła. Aby zmyć pozostały osad, konieczne będzie powtarzanie całego procesu. Warto też mieć na uwadze, że gąbki, szmatki i szczotki używane do mycia felg aluminiowych nie mogą być przeznaczone do czyszczenia innych elementów. Resztki preparatów i drobinek mogą negatywnie oddziaływać na karoserię lub inne elementy.

Jeśli od ostatniego mycia felg minęło już sporo czasu, konieczne może być nałożenie roztworu kwasowego i odczekanie aż zacznie działać na osad hamulcowy, który po takim czasie prawdopodobnie wtopił się w całą strukturę. Następnie brud należy spłukać żrącym środkiem i ponawiać tę czynność aż do skutku. Wszystkie detergenty trzeba na końcu usunąć z pomocą dużej ilości wody. Płyny mogą odbarwiać różne materiały np. kostkę brukową. Dlatego warto udać się do myjni i tam przeprowadzić cały proces.

Jakie są domowe sposoby na mycie felg?

Profesjonalne warsztaty często oferują usługi mycia samochodów, a także felg, jednak ceny w serwisach nie należą do najniższych. Dodatkowo efekt nie różni się znacznie od tego, który można uzyskać myjąc koła własnoręcznie. Wystarczy zakupić produkty wysokiej jakości i skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów. Najważniejsze jest, aby dobrać metody, które wyeliminują wszystkie zabrudzenia z powierzchni felg, a jednocześnie ich nie uszkodzą.

Najlepszym sposobem jest oczywiście nie długie, ale regularne czyszczenie felg w samochodzie. Mycie co kilka tygodni nie zajmuje dużo czasu, a pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy. Najlepiej w takim wypadku stosować gęste płyny i pokrywać obręcze woskiem lub impregnatem. Istotna jest też dokładność, gdyż zostawienie zabrudzeń na dłuższy czas będzie wymagało wysiłku w przyszłości. Profilaktyczne dbanie o stan kół da niepowtarzalny rezultat, który będzie widać z daleka.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.