Jak poradzić sobie z głośnym wentylatorem nawiewu do wnętrza pojazdu?

Jak poradzić sobie z głośnym wentylatorem nawiewu do wnętrza pojazdu?

Piszczący wentylator nawiewu to bardzo często występujący problem w wielu modelach aut. Bez względu na to, jaki dźwięk wydaje dmuchawa, potrafi być on bardzo irytujący. Z tego powodu złe funkcjonowanie układu chłodzenia to nie tylko sprawa komfortu, ale także bezpieczeństwa. Wszystkie awarie, które mogą rozproszyć kierowcę, powinny być natychmiast usuwane. Naprawa takiej drobnej usterki nie jest jednak skomplikowana, więc możesz ją z powodzeniem wykonać samodzielnie.

Jaka jest rola dmuchawy nawiewu?

Wentylator nawiewu do wnętrza pojazdu pełni bardzo ważną funkcję w każdym samochodzie. Może nie być tak podstawowym elementem, jak skrzynia biegów. Jednak bez jego wsparcia inne części układu chłodzenia nie wypełniałyby swoich zadań. Praca nagrzewnicy czy klimatyzacji nie byłaby satysfakcjonująca. Prędkość obrotowa dmuchawy nawiewu jest bardzo wysoka, dlatego urządzenie generuje duży przepływ powietrza. Regulator zapewnia możliwość kontroli pokrętłami konsoli lub poprzez modyfikację kratek. Narzędzia te przydają się najbardziej w momencie, kiedy przednia szyba jest zaparowana. Pomagają szybko rozwiązać ten problem, aby bezpiecznie kontynuować jazdę.

Prawidłowe działanie wentylatorów nawiewu oraz dmuchawy ma niebagatelne znaczenie przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Sprawny układ chłodzenia pozwoli pozbyć się wilgoci z szyb. Może też skutecznie je odparować. Dzięki temu kierowca zachowuje pełną widoczność, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo poruszania się samochodem. Dlatego cichy nawiew to nie tylko kwestia komfortu. To także zabezpieczenie odpowiednich warunków do kierowania autem.

Dlaczego wentylator nawiewu pracuje głośno?

Warto mieć na uwadze, że wentylatory nawiewu do wnętrza pojazdu pracują niemal bez przerwy podczas każdej przejażdżki samochodem. Eksploatowane są częściej niż skrzynia biegów czy inne części. Wykonują bardzo ciężką, choć niezauważalną dla kierowcy i pasażerów pracę. Jak to zwykle bywa, zestaw elementów używanych non stop, narażony jest na różnego typu uszkodzenia. Z tego powodu piszczący wentylator nawiewu nie powinien być zaskoczeniem. Dotyczy to zwłaszcza starszych pojazdów.

W większości przypadków hałasujące wentylatory nawiewu czy dmuchawę da się łatwo naprawić. Najczęstszą przyczyną buczenia i podobnych problemów jest nieodpowiednie smarowanie lub jego brak. Łopatki układu chłodzenia mogą obracać się z dużą prędkością przez długi czas dzięki smarowi i łożyskom. Substancja ta zmniejsza tarcie między powierzchniami. Działa na zasadzie wniknięcia w szczelinę pomiędzy dwiema częściami. Tworzy tam warstwę poślizgową poprzez całkowite odseparowanie tych elementów. Jeśli będzie go za mało lub straci swoje właściwości, wentylator nawiewu do wnętrza pojazdu stanie się głośny.

Czy brud wpływa na pracę wentylatora nawiewu i dmuchawy?

Brud jest niemile widziany praktycznie w każdej części samochodowej. Zestaw połączonych ze sobą elementów nie może działać poprawnie, jeśli coś mu przeszkadza. Dotyczy to także układu chłodzenia. Wiatrak może napotkać problemy w pracy z powodu drobinek osadzających się w łożyskach. Jeśli usterka pojawiła się jakiś czas temu, warto oczyścić wentylator nawiewu i dmuchawę przy pomocy sprężonego powietrza. W ten sposób można się łatwo pozbyć kurzu, który nagromadził się w zakamarkach różnych komponentów.

Brud może dostać się także do smaru. W takim wypadku układ chłodzenia jest narażony na poważniejsze usterki. Niewymieniana, stara i wytarta substancja może doprowadzić do zatarcia łożysk. Jeśli wentylator nawiewu do wnętrza pojazdu działa naprawdę głośno, to bardzo prawdopodobne, że źródłem problemu jest smarowanie. Zużyte łożyska są w stanie naprawdę dokuczliwie hałasować.

Co zrobić, gdy wentylator nawiewu piszczy?

Nawet najlepszy układ chłodzenia wnętrza pojazdu nie będzie funkcjonował prawidłowo, jeśli wentylatory i inne części w desce rozdzielczej szwankują. Hałas może irytować i rozpraszać kierowcę w trakcie jazdy. Jest też objawem tego, że wiatrak nie jest w najlepszym stanie. W związku z tym w niedalekiej przyszłości dmuchawa może całkowicie przestać działać. Piszczący wentylator nawiewu powinno się więc naprawić bezzwłocznie. Pozwoli to uniknąć znacznie poważniejszych uszkodzeń, których usunięcie może być bardzo kosztowne.

Jeśli wentylator i dmuchawa wydają nieprzyjemne dźwięki tylko od czasu do czasu, nie oznacza to, że konieczna jest natychmiastowa interwencja. Takie zachowanie nawiewu do wnętrza pojazdu powinno jednak wzbudzić czujność właściciela samochodu. Kiedy zestaw elementów zaczyna piszczeć, a regulator nic nie daje, to prawdopodobnie brakuje substancji zmniejszającej tarcie. Objaw ten nie może być długo ignorowany. Zaniedbany problem może skutkować o wiele droższymi naprawami. Brak odpowiedniego nasmarowania doprowadzi z czasem do zatarcia łożysk.

Jak naprawić wentylator nawiewu do wnętrza pojazdu?

Koszt naprawy będzie zależał oczywiście od rodzaju i stopnia skomplikowania usterki. Jeśli problemem jest niewystarczająca ilość smaru, to rozwiązanie jest proste i tanie. Dodatkowo taką awarię można bez problemu usunąć samodzielnie. Wystarczy zakupić odpowiednią substancję oraz znaleźć trochę czasu. Wymontowanie i przesmarowanie zestawu łożysk może trochę zająć. Szczególnie w przypadku, jeśli ktoś nie ma dużego doświadczenia.

Demontaż wentylatora nawiewu do wnętrza pojazdu będzie wyglądał inaczej w zależności od modelu samochodu. Zazwyczaj jednak cały proces sprowadza się do zdjęcia obudowy oraz odkręcenia śrub mocujących części do deski rozdzielczej. Warto więc skupić się i zachować dużą ostrożność. Połamanie jakichkolwiek zaczepów lub haczyków może sprawić duże problemy. Wyszukanie odpowiednich zamienników może być wymagające.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.