Jak uniknąć zmęczenia za kierownicą?

Jak uniknąć zmęczenia za kierownicą?

Każdy kierowca na pewno spotkał się z sytuacją, kiedy podczas podróży samochodem, zaczęła ogarniać go senność. Prowadzenie auta przez wiele godzin zazwyczaj prowadzi do zmęczenia i znużenia, których nie da się opanować. Dotyczy to zwłaszcza jazdy po drogach szybkiego ruchu i autostradach, na których nic się nie dzieje i nie ma żadnych widoków dokoła. W takich okolicznościach nietrudno o wypadek. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić przed podróżą, aby uchronić się przed zmęczeniem na drodze. Ważne jest, żeby znać też kilka sposobów, które mogą zapewnić bezpieczeństwo, kiedy senność nadejdzie niespodziewanie.

Dlaczego zmęczenie jest tak niebezpieczne w czasie jazdy?

Senność i zmęczenie za kierownicą to jedne z głównych przyczyn wypadków samochodowych. Dochodzi do nich najczęściej w czasie długich podróży, kiedy organizm osoby prowadzącej auto staje się znużony monotonną trasą. Wiele godzin jazdy bez przerw skutkować może bardzo niebezpiecznym mikrosnem. To zjawisko występuje, kiedy kierowca zapada w krótki, płytki sen, trwający maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Wbrew pozorom oczy pozostają wtedy otwarte, a osoba za kółkiem zachowuje pozorną uwagę. Jest to jednak bardzo mylące, gdyż mózg funkcjonuje w tym czasie znacznie wolniej. Reakcja na bodźce zewnętrzne i niebezpieczne sytuacje jest wtedy mocno ograniczona. Takie odrętwienie organizmu może być przyczyną groźnych wypadków.

Jak często kierowca samochodu powinien robić przerwę?

Główną przyczyną zasypiania za kierownicą jest po prostu zmęczenie i znużenie organizmu. Dlatego zawsze należy pamiętać, że podczas wielogodzinnej i wielokilometrowej podróży powinno robić się częste przerwy. Ich długość najlepiej dostosować do własnych potrzeb, ale zaleca się kwadrans odpoczynku na dwie godziny jazdy. Warto zjechać na parking lub zatoczkę, aby rozprostować nogi i zaczerpnąć świeżego powietrza przed powrotem za kierownicę. Trochę ruchu powinno rozbudzić organizm i oddalić znużenie.

Niektórzy rezygnują z robienia przerw, ponieważ wydłuża to czas podróży. Jest to jednak myślenie, które może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wypoczęta osoba za kierownicą będzie mogła znacznie szybciej i sprawniej prowadzić samochód. Z kolei zmęczony kierowca będzie zmuszony do bardzo wolnej jazdy. Podróż będzie więc dłuższa, a w dodatku będzie stanowić zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Sprawdzone sposoby na zmęczenie za kierownicą

Najczęstszym powodem znużenia podczas jazdy samochodem jest brak snu. Wielu ludzi nie stosuje się do zaleceń ekspertów, którzy mówią, że dorosła osoba powinna przesypiać 7-9 godzin w ciągu doby. Niedobór snu sprawia, że ryzyko spowodowania wypadku znacznie wzrasta. Nie bez powodu zmęczenie porównywane jest do spożywania alkoholu przed jazdą. Kierowca, który przespał mniej niż 4 godziny, może mieć poziom reakcji podobny do osoby z 1,2 promila alkoholu we krwi. Czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo na drodze jest więc wypoczynek przed podróżą.

Świeże powietrze i odpowiednia temperatura

W czasie jazdy warto zadbać o warunki we wnętrzu pojazdu. Senność za kierownicą nie powinna stanowić problemu, jeśli do środka samochodu wpuści się orzeźwiające powietrze. Jest to zalecane, zwłaszcza kiedy w okolicy nie widać żadnego parkingu i nie ma możliwości zatrzymania się na przerwę. Otworzenie okna w pewnym stopniu zastąpi chwilę odpoczynku na świeżym powietrzu.

Ważna jest też odpowiednia temperatura. Duchota powoduje, że kierowca rozleniwia się i jest mniej skoncentrowany. Dlatego, jeśli trasa jest długa, to warto zrezygnować z podgrzewania foteli, a nawiew ustawić na maksymalnie 20 stopni. Dzięki temu we wnętrzu nie zrobi się gorąco, co zmniejszy ryzyko zapadnięcia w mikrosen.

Właściwe odżywianie

Odpowiedni posiłek będzie źródłem energii, dzięki której zmęczenie nie pojawi się przez całą trasę. Należy pamiętać o tym, aby się nie przejadać. Lepiej jest zjeść kilka mniejszych porcji w odstępach czasowych niż jedną dużą na raz. Jedzenie powinno zawierać sporą ilość błonnika, który reguluje poziom cukru we krwi i zapewnia stały poziom produktywności.

Popularną metodą na senność za kierownicą są też różnego rodzaju napoje zwierające kofeinę. Kierowcy mają do wyboru głównie kawę i napoje energetyczne. Dostępne są jednak także specjalne tabletki oraz tzw. szoty kofeinowe. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju środki powinno przyjmować się w rozsądnych ilościach. Przedawkowanie może doprowadzić do nadmiernego wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia czynności serca oraz bólu głowy. Zdecydowanie nie powinno prowadzić się pojazdu w takim stanie.

Pobudzająca muzyka i rozmowa

Dla wielu kierowców lekarstwem na senność może okazać się głośna muzyka. Warto więc przygotować sobie ulubioną płytę lub stację radiową. Nucenie czy nawet śpiewanie energicznych piosenek pozwoli skutecznie pozbyć się zmęczenia. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy senność ustąpi, powinno się ściszyć muzykę, aby dobrze słyszeć dźwięki na drodze.

Dobrym sposobem na uniknięcie znużenia i zmęczenia w trasie jest też rozmowa. Nawet jeśli podróżuje się samemu, to warto zadzwonić do znajomych lub rodziny, oczywiście używając zestawu głośnomówiącego. W przypadku braku takiej możliwości ciekawą opcją są podcasty, które mogą w pewnym stopniu zastąpić rozmówcę.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.