Jak wybrać najlepsze amortyzatory samochodowe?

Jak wybrać najlepsze amortyzatory samochodowe?

Amortyzatory są główną częścią systemu tłumienia drgań zawieszenia. Z tego powodu są też jednymi z ważniejszych elementów eksploatacyjnych w każdym samochodzie. Z czasem tracą one swoje właściwości, dlatego istotne jest, aby poddawać je regularnej kontroli sprawności. Prędzej czy później nadejdzie jednak moment, w którym konieczna będzie wymiana. Dostępne są dwa rodzaje amortyzatorów samochodowych — olejowe oraz gazowe. Wyposażenie swojego pojazdu w konkretny produkt będzie miało bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Warto więc zaznajomić się z tym, jakie właściwości mogą zaoferować amortyzatory i sprężyny z danych kategorii.

Dlaczego amortyzatory są tak ważne?

System tłumienia drgań zawieszenia wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Nie każdy kierowca zdaje sobie z tego sprawę, gdyż podczas prowadzenia pojazdu ciężko odczuć obecność tych części. Mimo to bez nich podróżowanie nie byłoby tak komfortowe. Istotne jest również to, jak działają amortyzatory samochodowe. Tylko sprawne elementy mogą zapewnić dobrą przyczepność opon do drogi, a w konsekwencji zwiększyć skuteczność hamowania. Jeśli są one zużyte, to grozi to zakłóceniami pracy systemów ABS i EPS. Są one wyjątkowo ważne, kiedy liczy się szybkie zatrzymanie pojazdu na krótkim odcinku.

Pomijanym w opiniach skutkiem zużycia amortyzatorów i sprężyn jest oślepianie kierowców nadjeżdżających z przeciwnej strony. Niesprawny system tłumienia drgań zawieszenia powoduje niekontrolowane poruszanie się reflektorów. Dlatego długotrwałe użytkowanie części w złym stanie może stwarzać niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu. Korzystanie z wyeksploatowanych elementów jest też szybkim sposobem na uszkodzenie innych podzespołów. Z tego powodu warto zawsze zwrócić uwagę na sposób mocowania amortyzatora. Najmniejszy błąd może skutkować znacznym przyspieszeniem zużywania się komponentu.

Czym charakteryzują się amortyzatory olejowe?

Olejowy system tłumienia drgań zawieszenia składa się z dwóch rur. Zewnętrzna pełni funkcję obudowy, a wewnętrzna ma w sobie tłok i ciecz hydrauliczną, która niweluje wibracje. Największą zaletą tego rodzaju amortyzatora samochodowego jest przede wszystkim niewygórowana cena, połączona z wysoką wytrwałością. Tego typu rozwiązanie zapewnia też duży komfort jazdy, gdyż jego miękkość jest na optymalnym poziomie. Nieskomplikowana budowa sprawia też, że sposób mocowania amortyzatora nie należy do najtrudniejszych.

Niestety części z tej kategorii mają też pewne wady. Najbardziej odczuwalną jest mniejsza siła tłumienia drgań, która może powodować pewien dyskomfort dla kierowcy. Skutkuje też gorszą przyczepnością pojazdu do podłoża. Olejowe amortyzatory i sprężyny są też stosunkowo ciężkie. Dodatkowa waga może mieć znaczenie podczas hamowania. Według wielu opinii ten system tłumienia drgań zawieszenia cechuje się też stosunkowo długim czasem reakcji. Gazowe amortyzatory samochodowe działają nieco szybciej.

Jakie zalety mają amortyzatory gazowe?

Amortyzator gazowy wśród wielu kierowców zyskał opinię produktu lepszego od olejowego zamiennika. Zapewnia on przede wszystkim większą przyczepność pojazdu do nawierzchni. Spowodowane jest to tym, że ten system tłumienia drgań jest twardszy. Dzięki temu jest on też mniej podatny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Parametry gazu nie zmieniają się tak gwałtownie pod wpływem temperatury, jak dzieje się to w przypadku właściwości oleju. Sposób mocowania amortyzatora gazowego daje też możliwość częściowej regulacji. Pozwala to skorygować optymalne wytyczne, dotyczące jego pracy. Co więcej, jak zostało wcześniej wspomniane, tego typu części są nieco lżejsze i cechują się szybszym czasem reakcji od elementów olejowych.

Nie można jednak powiedzieć, że gazowe amortyzatory samochodowe są częściami bez skazy. Cechują się one delikatną budową, przez co mogą być podatne na różne uszkodzenia mechaniczne. Czynnikiem, który może odstraszać nabywców, jest też wysoka cena tych komponentów. Olejowe zamienniki będą dużo tańszym rozwiązaniem.

Jaki rodzaj amortyzatora wybrać?

Rozwój motoryzacji i technologii wykorzystywanych przy konstrukcji pojazdów sprawia, że produkowane samochody są coraz szybsze. Zaawansowane technicznie rozwiązania i mocne silniki wymagają podzespołów, które sprostają wysokim wymaganiom. Z tego powodu posiadaczom nowoczesnych modeli zaleca się zamontowanie amortyzatorów gazowych. Sprzyjają one dynamicznej jeździe. Jeśli auto służy głównie do poruszania się po mieście, to tańsze amortyzatory olejowe zapewnią komfortowe podróżowanie. Dodatkowy wydatek nie jest w takiej sytuacji potrzebny.

Warto też przemyśleć, po jakiej jakości drogach samochód będzie się przemieszczał. Wielu kierowców, mając na uwadze niezadowalający stan dróg w ich okolicy, decyduje się na zastosowanie gazowego systemu tłumienia drgań. Należy jednak pamiętać, że amortyzatory to nie jedyne elementy odpowiadające za komfortową jazdę. Odczuwanie nierówności podczas prowadzenia pojazdu może być spowodowane niewłaściwym poziomem ciśnienia w oponach, problemami z zawieszeniem czy nawet kiepsko wykonanymi fotelami. Dlatego przed zdecydowaniem się na konkretne rozwiązanie wskazane jest, aby poszukać wszystkich źródeł problemu.

Jaka jest cena amortyzatorów i jak często je wymieniać?

Jeśli decydującym czynnikiem przy wyborze amortyzatorów samochodowych ma być cena, to modele olejowe będą zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Wpływ mają na to przede wszystkim nieskomplikowana budowa i prosty sposób mocowania. Te właściwości sprawiają, że części te są mniej zaawansowane technicznie. Amortyzatory gazowe są droższe, jednak wybierane coraz częściej. Z tego powodu różnica w kosztach zmniejsza się i nie jest już tak gigantyczna, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Należy zawsze pamiętać, że amortyzatory należy wymieniać parami. Niezależnie od tego, czy oba są zużyte, czy też nie, wydatek na tę część musi być zawsze liczony podwójnie.

Warto mieć świadomość, że zmiana całego systemu tłumienia drgań na nowy musi być przeprowadzana regularnie. Amortyzatory samochodowe są jednymi z najbardziej eksploatowanych części samochodowych. Po pewnym czasie tracą one zupełnie swoje właściwości, przez co nie są dłużej przydatne. Ich żywotność nie jest jednak uzależniona tylko od rodzaju czy wykorzystanych materiałów. Duże znaczenie ma także sposób jazdy. Podróżowanie po nieutwardzonych i wyboistych drogach przyspieszy zużywanie się komponentów. To, jak często wymieniać amortyzatory, jest więc kwestią indywidualną.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.