Jaki rodzaj opon wybrać do samochodu 4×4?

Jaki rodzaj opon wybrać do samochodu 4×4?

Dla posiadaczy popularnych terenówek i samochodów z napędem czterokołowym jedną z najważniejszych decyzji jest ta dotycząca typu opon. Na rynku dostępne są różne rodzaje bieżników, które przeznaczone są do wielu zastosowań. Szeroka gama produktów pozwala wybrać ogumienie, które idealnie wpasuje się w postawione wymagania. Odpowiednie dobranie opon może znacznie zwiększyć zdolności terenowe samochodu. Należy jednak uważać, gdyż nieprzemyślany wybór może skutkować pogorszeniem komfortu jazdy i bardzo szybką eksploatacją. Dowiedz się więc, jakie opony najlepiej pasują do Twojego auta i na co uważać podczas ich zakupu.

Czy typ pojazdu ma znaczenie?

Decyzja o tym, jaką oponę wybrać, powinna być zawsze uzależniona od typu posiadanego samochodu. Pojazdy terenowe dzieli się zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza to auta 4WD (Four-Wheel Drive) i SUV (Sport Utility Vehicle). Charakteryzują się one tym, że możliwe jest w nich przenoszenie napędu na dwa lub cztery koła. Ma to na celu dostosowanie układu do konkretnego trybu jazdy. W normalnych warunkach drogowych 4WD napędza tylko tylną oś. Z kolei w trudnym terenie może zostać włączony dodatkowy napęd na koła przednie. SUV-y przeznaczone są przede wszystkim do jazdy po utwardzonych nawierzchniach. Niemniej jednak mogą się bez większych problemów poruszać po bezdrożach, a także holować inne pojazdy. Większość samochodów tego typu jest również wyposażona w cztery koła napędowe. Wyjątkami są niektóre podstawowe modele. Druga grupa to auta ze stałym napędem na cztery koła, czyli AWD (All-Wheel Drive). Ten rodzaj układu cechuje się tym, że wszystkie koła są napędzane w każdych warunkach. 

Jakie są rodzaje bieżników i opon?

Wyróżnia się trzy podstawowe kategorie opon 4×4. Ogumienie warto dobierać pod wcześniej wymienione typy pojazdów. Wykorzystanie niewłaściwego rodzaju do danej charakterystyki jazdy będzie skutkować niepożądanymi efektami. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, jaki będzie przeważający sposób użytkowania. W innym wypadku można napotkać problemy takie jak duży opór podczas jazdy lub szybkie zużywanie. Mając te czynniki na uwadze, łatwo będzie zadecydować, jaki rodzaj bieżnika będzie odpowiedni.

  • Opony z oznaczeniem A/T (All Terrain) — jest to uniwersalne ogumienie 4×4, nadające się zarówno do jazdy po utwardzonych nawierzchniach, jak i w ciężkim terenie. Ten rodzaj bieżnika spisuje się dobrze na suchej i mokrej drodze. Dodatkowo zapewnia też zadowalającą trakcję na niestabilnym lub kamienistym podłożu. Duża liczba nacięć i wzmocnione boki gwarantują odporność na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych.
  • Opony z oznaczeniem M/T (Mud Terrain) — przeznaczone przede wszystkim do jazdy w ekstremalnych warunkach, stromych trasach i wymagających podłożach. Zapewniają one bardzo dobrą trakcję w każdych okolicznościach i wyróżniają się dużą wytrzymałością. Charakteryzują się szerokimi klockami bieżnika, wieloma nacięciami o dużej głębokości oraz wzmocnionymi bokami. Ich wadą jest ograniczona wydajność na drogach utwardzonych. Ten rodzaj bieżników nie trzyma się dobrze nawierzchni i hałasuje podczas jazdy.
  • Opony z oznaczeniem H/T (Highway Terrain) — są one dobrą opcją dla kierowców poruszających się głównie po twardych nawierzchniach takich jak asfaltowe ulice czy autostrady. Ten typ ogumienia zachowuje się podobnie do standardowych zestawów. Trzyma się drogi i cechuje się zbliżonymi właściwościami hamowania i komfortu jazdy. Jest to spowodowane stosunkowo płytkim bieżnikiem, elastycznymi bokami i niskim oporem toczenia.

Dlaczego wybór opon jest tak ważny?

To, jaką oponę wybrać ma niebagatelne znaczenie w kontekście komfortowej i bezpiecznej jazdy. Wysokiej jakości ogumienie o odpowiednio dobranym rozmiarze i bieżniku znacznie zwiększą dzielność terenową pojazdu. Nawet samochody przeznaczone do jazdy w ekstremalnych warunkach przez większość czasu poruszają się po utwardzonych nawierzchniach. Dlatego mimo częstej eksploatacji na bezdrożach należy przystosować auto do normalnego użytkowania. W niektórych przypadkach dobieranie opon przeznaczonych do typowej jazdy w błocie nie będzie dobrym pomysłem. Może się okazać, że zwiększenie trakcji podczas jazdy po asfalcie wpłynie mocno negatywnie na bezpieczeństwo i wygodę podróżowania.

Jak wybrać najlepsze opony?

Wybór opon musi być przemyślaną i pewną decyzją. Dla osób bez dużego doświadczenia jej podjęcie może okazać się bardzo trudne. Istnieje jednak kilka wskazówek, które mogą być pomocne. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, czy dysponuje się budżetem pozwalającym na kupno więcej niż jednego zestawu. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie trzech kompletów, czyli opon letnich szosowych, zimowych szosowych i terenowych. Największym problemem w tym wypadku jest oczywiście koszt, jednak regularne zmiany ogumienia sprawią, że każdy zestaw posłuży o wiele dłużej. Niewiele gorszą opcją jest posiadanie opon wielosezonowych na szosę do eksploatacji przez cały rok oraz tych terenowych.

Należy też odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim terenie będzie się poruszał samochód. Istotne jest, czy będzie to lekki i prosty teren, czy też bardziej wymagający. Warto też dokładniej scharakteryzować trudne warunki, jakie auto może napotkać. Na sypkim podłożu lepiej sprawdzą się inne opony niż na błotnistym. Dobrze jest też określić dystans podróżowania. Jeśli pojazd jest przeznaczony do jazdy po okolicy, to eksploatacja nie będzie miała tak dużego znaczenie. W przypadku dalekich wypadów turystycznych należy wziąć ten czynnik pod uwagę. Wtedy dobrze się zaopatrzyć w specjalistyczne ogumienie zwane ekspedycyjnym lub militarnym.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon?

Nieważne, czy są to opony letnie, czy zimowe, ogumienie 4×4 powinno być zawsze wymieniane jednocześnie. Charakterystyka układu przeniesienia napędu wymaga, aby używany zestaw składał się z kół o takiej samej średnicy i identycznym stopniu zużycia. W przeciwnym razie podzespoły mechaniczne są narażone na poważne usterki. Uszkodzenie mechanizmu różnicowego może skutkować naprawdę kosztownymi naprawami. Dlatego warto pamiętać o tym, aby zakładać cztery opony tej samej marki, z takim samym bieżnikiem i tego samego rozmiaru. Istotny jest też indeks prędkości i nośności oraz kategoria użytkowa. Dodatkowo konieczne jest przeprowadzanie regularnych kontroli, aby utrzymać jednakowy poziom eksploatacji. Dobrą praktyką jest zamienianie ogumienia miejscami przy każdej wymianie opon zimowych na letnie i odwrotnie.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.