Kiedy zmienić opony na letnie?

Kiedy zmienić opony na letnie?

Każdy kierowca powinien pamiętać o sezonowej wymianie opon. Dostosowanie samochodu do panujących warunków to jedna z najważniejszych czynności, mająca zapewnić bezpieczeństwo na drodze oraz prawidłowy stan ogumienia. Jednak nie zawsze wiadomo, kiedy należy wybrać się do mechanika. Pogoda wiosną jest często zmienna, a przez to bardzo trudna do przewidzenia. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, które pozwalają wybrać odpowiedni moment na dokonanie zmiany.

Kiedy konieczna jest zmiana opon?

Wielu właścicieli samochodów podważa sens wymiany opon zimowych na letnie. Eksperci są jednak zgodni, że jest to konieczne działanie i zalecają regularnie odwiedzać mechanika. Najczęściej wskazywanym momentem na wyjęcie opon z garażu jest czas, kiedy średnia temperatura jest wyższa niż 7 stopni. W takich warunkach zimowa mieszanka traci swoje właściwości i przestaje zapewniać optymalną przyczepność. Niestety nie da się jednoznacznie określić terminu na dokonanie zmiany. Pogoda na przełomie zimy i wiosny jest nieprzewidywalna. Z tego powodu zawsze warto samemu kontrolować jej zmiany i poczekać na ustabilizowanie się temperatury na zewnątrz. Wybieranie się do serwisu wulkanizacyjnego już pierwszego cieplejszego dnia może okazać się bardzo złym wyborem.

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Do wymiany ogumienia na zimowe raczej nie trzeba już nikogo przekonywać. Zwiększony komfort jazdy po śliskich nawierzchniach i pewniejsza kontrola pojazdu są odczuwalne. Niezaprzeczalne jest więc, że sezonowa wizyta u mechanika zapewnia znacznie bezpieczniejszą jazdę. Dla niektórych czynnikiem decydującym jest też stanowisko ubezpieczyciela w razie kolizji. Przy wypadku w trudnych warunkach atmosferycznych bez opon zimowych, stan pojazdu będzie na pewno argumentem w sprawie.

Z kolei do wymiany ogumienia na letnią mieszankę, wielu kierowców ma zupełnie inne podejście. Często ten zabieg wydaje się wręcz zbędny. Jednak różnice w konstrukcji i materiale opon sprawiają, że każda zmiana jest podyktowana zadbaniem o przyczepność pojazdu i bezpieczeństwo na drodze. Tworzywo, z którego zrobione są opony letnie, twardnieje w niskich temperaturach. Z tymi zimowymi jest odwrotnie. Mogą zacząć się przegrzewać, jeśli termometr wskaże powyżej 7 stopni. W związku z tym oba rodzaje nie będą spełniać swoich funkcji w nieodpowiednich warunkach.

Opony różnią się także bieżnikiem. W letnim komplecie jest on dużo płytszy, co sprawia, że większa część gumy styka się z nawierzchnią. Dzięki temu zwiększa się sterowność, a skraca droga hamowania. Z kolei zimowy zestaw jest wyposażony w więcej nacięć. Wpływa to na zwiększenie przyczepności podczas mrozu. Duże znaczenie mają też głębsze rowki centralne, które ułatwiają odprowadzanie śniegu oraz błota. 

Czym grozi zbyt długa jazda na oponach zimowych?

Właściwości poszczególnych rodzajów opon powinny uświadomić każdego posiadacza samochodu, że nie warto przeciągać terminu wymiany opon na letnie. „Zimówki” w lecie będą się bardzo nagrzewać, co spowoduje szybkie zużywanie się bieżnika. Dodatkowo opony zimowe charakteryzują się tym, że w temperaturach rzędu kilkunastu stopni bardzo hałasują podczas jazdy. Wymiana ogumienia ma więc nie tylko skutkować bezpieczną jazdą, ale także zwiększeniem komfortu kierowcy. Zwlekanie z wizytą w warsztacie skraca też możliwy do pokonania przebieg jednego kompletu opon. Przez to konieczne jest zakupienie nowego zestawu wcześniej, niż było to przewidziane. Nie da się ukryć, że rosną przez to znacznie koszty eksploatacji pojazdu.

Gdzie najlepiej przechowywać opony?

Przy każdej wymianie sezonowej problemem stają się zdjęte opony. Przechowywanie całego zestawu może być sporym wyzwaniem dla niektórych kierowców. Mieszkańcy dużych miast, żyjący w blokach czy kamienicach decydują się często na korzystanie z opon całorocznych. Jedną z możliwości jest też skorzystanie z usług magazynów lub warsztatów samochodowych, które znajdą miejsce dla całego kompletu. Koszt takiej usługi to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Jeśli decydujesz się na przechowywanie opon we własnym garażu, piwnicy lub innym schowku, to warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które mogą mieć negatywny wpływ na stan ogumienia. Szkodliwe mogą być wszelkiego rodzaju płyny eksploatacyjne, oleje czy farby. Niebezpieczne są też skrajne temperatury. Słabo izolowane pomieszczenia mogą spowodować, że opony będą tracić swoje właściwości. Nie poleca się zostawiać ich obok urządzeń elektrycznych, często wydzielających ozon, który niekorzystnie działa na ogumienie.

Dodatkowo opony powinny być chronione przed wilgocią i działaniem promieni słonecznych. Jeśli przechowywane są razem z felgami, to istotne jest, aby ciśnienie w nich było takie, jakie wskazane jest podczas normalnego używania. Dobrą praktyką podczas przechowywania jest też oznaczanie pozycji, w której znajdowały się poszczególne koła. Przyspieszy to proces ponownego zakładania.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?

Zanim nadejdzie moment, w którym zmiana ogumienia będzie konieczna, warto sprawdzić stan wszystkich opon. Istotna jest głębokość bieżnika, która nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Zbyt płytkie nacięcia nie zapewniają już odpowiednich właściwości trakcyjnych. Ważne jest również sprawdzenie, czy zestaw nie uległ żadnym uszkodzeniom podczas przechowywania. Niezbędne może okazać się wyważenie kół, które zapewni odpowiednie funkcjonowanie zawieszenia i równomierne zużywanie się całego zestawu ogumienia. Końcowym etapem jest sprawdzenie ciśnienia w oponach. Za małe ciśnienie może spowodować znaczne pogorszenie właściwości trakcyjnych. Skutkiem tego jest większe spalanie paliwa.

Ile kosztuje wymiana opon?

Sezonowa wymiana opon nie należy do najdroższych usług w serwisach samochodowych. Nawet w najlepszych firmach z wysokiej jakości sprzętem nie powinien być to kolosalny wydatek. Nie warto jednak oszczędzać za wszelką cenę. Podejrzanie niski koszt może wiązać się z ograniczoną obsługą lub złym wykonaniem. W takim wypadku konieczne będzie udanie się na poprawki do innego warsztatu. Zmiany ogumienia można podjąć się także na własną rękę, jednak zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem. Jeśli nie jest się pewnym swoich umiejętności, lepiej oddać to zadanie w ręce profesjonalistów.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.