Opony do motocykla — jakie wybrać?

Opony do motocykla — jakie wybrać?

Dobór właściwych opon bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo, a także prowadzenie motocykla i komfort jazdy. Ogumienie jest jedynym elementem, który łączy pojazd z nawierzchnią. Dlatego nawet najlepsze zawieszenie, zaawansowana elektronika i doświadczony kierowca nie zdadzą się na nic, jeśli motocykl nie ma właściwych opon. Stopień zużycia i właściwy poziom ciśnienia to jedna kwestia. Równie ważna jest konstrukcja ogumienia. Musi ona być odpowiednio dopasowana do nawierzchni, warunków pogodowych, a także stylu jazdy. Duże znaczenie ma też rodzaj motocykla.

Czy rozmiar opon ma znaczenie?

Aby wybrać opony o najlepszych właściwościach, należy zwrócić uwagę na ich rozmiar. Jeszcze na etapie projektowania motocykli inżynierowie biorą pod uwagę rodzaj i konkretną wielkość opon. Dlatego w większości przypadków pojazd powinien poruszać się na specjalnie przystosowanym ogumieniu. W zależności, czy będzie to jednoślad typu enduro, skuter, chopper, czy motocykl sportowy, rozmiar opon będzie inny. Znaczenie będzie miał też sposób wykonania. Najpopularniejsze typy konstrukcji to:

  • opony diagonalne, które bardzo często stosowane są w chopperach, cruiserach i motocyklach typu enduro,
  • opony diagonalne opasane,
  • opony radialne, stosowane przeważnie w szybkich i ciężkich motocyklach.

Rodzaje opon motocyklowych

Posiadacze motocykli coraz częściej decydują się na wybór opon radialnych. Dzięki swojej konstrukcji lepiej sprawdzają się przy osiąganiu wyższych prędkości. Asortyment takich produktów jest bardzo szeroki. Liczba różnych mieszanek wykorzystanych do produkcji opon jest ogromna. Z tego powodu warto skonsultować zakup z profesjonalistami. Zaufani sprzedawcy są w stanie dobrać odpowiednie ogumienie do preferowanego stylu jazdy. Najważniejszymi czynnikami przy wyborze opon szosowych powinny być:

  • średnia długość tras, po których pojazd zazwyczaj się porusza,
  • charakterystyka pokonywanych zakrętów,
  • częstotliwość gwałtownych hamowań.

Opony turystyczne i off-road

Ze względu na swoje przeznaczenie opony turystyczne charakteryzują się największą uniwersalnością spośród wszystkich rodzajów ogumienia. Optymalizacja wszystkich właściwości sprawia, że niektóre parametry nie są tak dobre, jak w innych oponach. Dlatego warto pamiętać, że zakres pracy turystycznego ogumienia jest poniżej 200 km/h. Tego typu opony sprawdzają się dobrze na wszystkich rodzajach nawierzchni i gwarantują wysoki komfort prowadzenia pojazdu. Jednocześnie zapewniają też długie przebiegi. Producenci takiego ogumienia zwracają szczególną uwagę na jego zachowanie na mokrej drodze. Dlatego turystyczne opony motocyklowe są idealnym wyborem na zmienne warunki pogodowe.

Opony przeznaczone do jazdy w ciężkim terenie muszą się charakteryzować zwiększoną wytrzymałością i odpornością na wszelkie czynniki zewnętrzne. Są one konstruowane w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane nawet na śniegu. Z tego powodu odznaczają się dobrą przyczepnością. Przy zakupie takiego ogumienia warto wziąć pod uwagę nawierzchnię, po której pojazd porusza się najczęściej.

Opony chopper-cruiser – porady

Motocykle klasy chopper są dużo cięższe i większe od innych pojazdów tego typu. Emitują one dodatkowy szum, przez co mogą być dosyć głośne. Dlatego przy wyborze opon do takich motocykli warto zwrócić uwagę na poziom emisji hałasu. Innymi ważnymi kryteriami, które mogą pomóc podjąć decyzję, są:

  • zdolność do długiej i nieprzerwanej pracy,
  • dobra przyczepność podczas pokonywania zakrętów.

Opony motocyklowe typu chopper nie są przystosowane do osiągania wysokich prędkości. Zastosowanie dodatkowych zbrojeń może zwiększyć nośność, co zapewni większą stabilność i komfort prowadzenia. Duże znaczenie może mieć także dobranie odpowiedniego profilu bocznego opony.

Jak wybrać dobre opony sportowe?

Sportowe ogumienie przeznaczone jest przede wszystkim dla zawodowych i licencjonowanych kierowców wyścigowych. Tolerancja pracy tego rodzaju opon jest mocno ograniczona w porównaniu do innych typów. Istnieje wiele mieszanek, a każda przeznaczona jest do innego rodzaju nawierzchni i konkretnych warunków pogodowych. Aby wybrać opony sportowe do poruszania się po szosach, należy je szczegółowo dopasować do środowiska. Wedy zapewnią bardzo dobrą przyczepność.

Gadżetem, który pomaga w pełni wykorzystać to ogumienie, jest termometr działający na zasadzie podczerwieni. Dzięki temu urządzeniu kierowca wie, kiedy opona jest na tyle rozgrzana, aby zapewnić maksymalną przyczepność. W ten sposób można uzyskać najlepsze osiągi i zapewnić sobie wysoki komfort prowadzenia pojazdu. Dlatego termometr warto zamówić w zestawie razem z oponami.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon?

Planując wymianę ogumienia, powinno się przede wszystkim pamiętać, aby zastosować te same wymiary opon, które wybrał producent. W przeciwnym razie można wpłynąć bardzo negatywnie na inne podzespoły i prowadzenie pojazdu, co zmniejszy poziom bezpieczeństwa. Warto też nie sugerować się opiniami amatorów i wybierać produkty zaufanych marek. Przechodzą one przez szereg testów, które zapewniają, że opony spełnią swoje zadania.

Niezmiernie ważny jest wybór właściwego bieżnika. W przypadku motocykli sportowo-turystycznych istnieje możliwość skompletowania zestawu bardziej sportowych opon. Będą one wykonane z miękkiej mieszanki. Inną opcją są wytrzymalsze i bardziej uniwersalne opony turystyczne. Ostateczna decyzja zależy więc przede wszystkim od nawierzchni, po której motocykl porusza się najczęściej.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.