Orurowanie samochodu — na co zwrócić uwagę?

Orurowanie samochodu — na co zwrócić uwagę?

Sam montaż orurowania w samochodzie nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy mieć tylko trochę wiedzy o swoim pojeździe i podstawowe umiejętności w zakresie mechaniki. O wiele trudniejsze może okazać się wybranie właściwych części. Dobrze dobrane orurowanie dodaje samochodowi zupełnie nowego charakteru. Tego typu akcesoria przeznaczone są przede wszystkim dla aut terenowych, SUV-ów i pickupów. Można też zauważyć coraz więcej vanów i busów, wyposażonych w błyszczące rury. Największą popularnością cieszy się orurowanie przednie, ale warto zwrócić uwagę na części montowane na progach lub z tyłu pojazdu. Przed dokonaniem zakupu należy jednak sprawdzić, czy nie ma żadnych przeszkód przed zainstalowaniem takich elementów.

Czy orurowanie do samochodu jest legalne?

Wybierając orurowanie przednie do SUV-a czy pickupa, należy zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy prawa. Możliwość zainstalowania rur regulowana jest przez sporządzone w tym celu dyrektywy. Odnoszą się one do wszystkich aut, zarówno tych osobowych, jak i ciężarowych oraz specjalnych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Stanowią, że montaż orurowania samochodu jest legalny, jeżeli posiada ono odpowiednią homologację. Dlatego akcesoria muszą spełniać pewne wymagania, czyli:

  • stanowić osobny element samochodu, wystający poza obrys karoserii,
  • zabezpieczać samochód przed uszkodzeniami,
  • nie przekraczać szerokości pojazdu,
  • przejść testy, które pozwolą określić skutki wypadków.

W przypadku, gdy orurowanie przednie stanowi powyżej 75% szerokości samochodu, końcowe krawędzie muszą być zwrócone w stronę powierzchni zewnętrznej. Cała konstrukcja nie może też przekraczać 1,2% maksymalnej masy pojazdu. Jednocześnie wartość ta nie może być większa niż 18 kilogramów. 

Orurowanie przednie bez homologacji — czy warto?

Aby legalnie zainstalować orurowanie, musi ono posiadać homologację. Potwierdza ona, że cała konstrukcja spełnia warunki określone przepisami prawa. Dzięki temu można być pewnym, że montaż takiego elementu jest całkowicie bezpieczny. Mimo to w niektórych punktach sprzedaży można znaleźć produkty, które nie posiadają stosownej homologacji. W związku z tym są one niedozwolone. Wybierając orurowanie bez homologacji, należy mieć świadomość, że pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego. W konsekwencji auto nie będzie dopuszczone do poruszania się po drogach publicznych. W przypadku kontroli drogowej policjant będzie zobowiązany do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Orurowanie z homologacją do samochodów typu SUV czy pickup sprawia, że pojazd jest bezpieczniejszy w przypadku kolizji. Konsekwencje wypadku z udziałem auta wyposażonego w rury bez homologacji mogą być bardzo poważne. Przede wszystkim towarzystwo ubezpieczeniowe ma wtedy prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Oznacza to, że sprawca będzie zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy z własnej kieszeni. Jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpi człowiek, właścicielowi pojazdu grożą zarzuty prokuratorskie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając orurowanie auta?

Wybierając orurowanie z homologacją do samochodów SUV i pickup, właściciele kierują się zazwyczaj bezpieczeństwem. Ważną kwestią jest także estetyka całej konstrukcji. Aby mogły być legalnie użytkowane przez długie lata, rury muszą spełniać szereg podstawowych wymagań. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na:

  • właściwe oznakowanie orurowania,
  • dołączone światło homologacji,
  • czytelną instrukcję montażu rur,
  • możliwość uzyskania dokumentów homologacyjnych do wglądu.

Jak wybrać najlepsze orurowanie?

Warto pamiętać, że na rynku nie ma uniwersalnych zestawów orurowania. Dlatego zawsze warto zdecydować się na dedykowaną konstrukcję, która będzie idealnie pasować do danego pojazdu. Dzięki temu montaż będzie przebiegał bezproblemowo. Ważną kwestią jest też to, czy celem jest kompletne orurowanie samochodu w całości, czy montaż pojedynczego elementu z przodu, z boku lub z tyłu. Pod uwagę należy wziąć także jakość wykonania części. Duże znaczenie będzie miał tu rodzaj materiałów, które zostały użyte do budowy rur. Z tego powodu dobrym pomysłem jest kupowanie produktów zaufanych i sprawdzonych firm. Doświadczeni konstruktorzy zagwarantują wysoką wytrzymałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Nie można zapominać też o dostosowaniu grubości orurowania. 

Jakie są rodzaje orurowania?

Orurowanie SUV-ów i busów może składać się nawet z kilkunastu pojedynczych elementów. Na rynku dostępne są całe zestawy, w których każda część pasuje do siebie kolorem i stylem. Mimo to najczęściej montowane jest orurowanie przednie. Często spotkać można też chromowane stopnie i rury progowe. Oprócz zapewniania walorów estetycznych spełniają one bardzo ważną funkcję. Mianowicie pomagają we wsiadaniu do samochodów o wysokim prześwicie. Kierowcy dużych busów i ciężarówek mogą zdecydować się też na orurowanie górne. Zazwyczaj jest ono sprzedawane w zestawie z dodatkowymi reflektorami. W przypadku pickupów przydatne może okazać się orurowanie skrzyni ładunkowej.

Jak wygląda montaż orurowania?

Sposób mocowania orurowania bocznego jest bardzo prosty. Do większości takich elementów dołączany jest dedykowany zestaw montażowy. Wykorzystywane są też fabryczne otwory w progach samochodu. Bardziej skomplikowane w instalacji jest orurowanie przednie. Warto więc zaznajomić się z instrukcją obsługi i zakupić odpowiednie narzędzia. Jeśli nie ma się potrzebnych umiejętności i doświadczenia, to lepiej zdecydować się na oddanie sprawy w ręce specjalistów. Wtedy konstrukcja będzie pewnie trzymać się auta.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.