Rodzaje reflektorów samochodowych

Rodzaje reflektorów samochodowych

Każdy kierowca, kupując auto, musi zwracać uwagę na naprawdę wiele elementów. Budowa samochodu jest niezwykle skomplikowana. Lampy, które będą odpowiadać za światła drogowe i mijania to istotne części. Kilka typów dostępnych reflektorów nie ułatwia podjęcia decyzji. Wybór złego modelu może wpłynąć bardzo negatywnie na komfort jazdy i bezpieczeństwo. Czym kierować się podczas zakupu? Sprawdź najważniejsze właściwości każdego rodzaju świateł samochodowych.

Reflektory halogenowe

Lampy halogenowe to typ oświetlenia samochodowego, który pojawił się na rynku już w latach sześćdziesiątych. Jak można się domyślić, nie jest to najbardziej zaawansowane technicznie rozwiązanie. W momencie powstania halogeny były oczywiście dużą innowacją, jednak XXI wiek obnażył ich ograniczenia. Wady tego typu reflektorów dotyczą głównie żółtawej barwy i słabej siły generowanego snopa. Sporym mankamentem jest też ograniczone pole widzenia nawet w trybie drogowym.

Halogenowe światła w samochodach mają też swoje zalety. Najważniejszą z nich jest stosunkowo niska cena. Nowe lampy tego typu nie kosztują dużo. Co więcej, nie wymagają żadnej dopłaty związanej z konfiguracją. Te właściwości sprawiają, że wielu kierowców jeszcze przez długie lata będzie instalować halogeny do swojego pojazdu.

Światła ksenonowe

Ksenony zaczęły wypierać mniej zaawansowane światła halogenowe pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Kierowcy standardowych aut byli oczarowani niebieskawym światłem emitowanym przez nowe samochody. W związku z tym chcieli zainstalować podobne lampy w swoich pojazdach. Obecnie rynek motoryzacyjny odchodzi od tego rodzaju reflektorów. Jest to spowodowane o wiele szybszym rozwojem technologii. Po opracowaniu ksenonów błyskawicznie zaczęły pojawiać się jeszcze lepsze modele.

Klasyk końcówki XX wieku ma kilka istotnych zalet. Lampy ksenonowe podczas jazdy w nocy odsłaniają przed kierowcą obraz o dużo wyższym kontraście. Znacznie poprawia to pole widzenia, a tym samym zwiększa poziom bezpieczeństwa. Mimo wyższej ceny od halogenów są one bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Zainstalowane w aucie reflektory ksenonowe posłużą przez nawet kilka lat. Co więcej, nigdy nie przestaną działać bez ostrzeżenia. Stopień ich zużycia można łatwo ocenić po kolorze emitowanego światła. W przypadku wyczerpujących się lamp snop będzie fioletowy.

LED-owe reflektory świateł samochodowych

Światła w samochodach z prostych urządzeń zaczęły się powoli stawać skomplikowanymi projektorami świetlnymi. W tym procesie spory udział miały lampy LED. Ich budowa opiera się o serię diod oraz zwierciadeł. Największą zaletą tego typu reflektorów jest kolor snopa. Auta wyposażone w LED-y emitują niemalże białe światło. Dzięki temu podczas jazdy w nocy oświetlany obszar wygląda prawie tak samo, jak w dzień. Nowoczesna konstrukcja jest też bardziej kompaktowa i umożliwia stosowanie różnych form lamp. Co więcej, LED-owe światła w samochodach budowane są tak, aby służyły przez cały okres przydatności pojazdu. Oczywiście zdarzają się nieprzewidziane awarie, ale spokojnie można założyć, że tego typu reflektory powinny pokonać co najmniej dekadę.

Zaawansowane rozwiązania mają oczywiście duży wpływ na cenę świateł drogowych i mijania. Wyposażenie auta w LED-y będzie wiązać się z całkiem sporym wydatkiem. Wszystkie zalety tego rodzaju oświetlenia samochodowego wskazują jednak, że w większości przypadków jest to opłacalna inwestycja.

Ulepszenie technologii LED

Sposób konstrukcji reflektorów LED-owych zapewnił szerokie możliwości rozwoju. Inżynierowie dość szybko postanowili jeszcze bardziej ulepszyć to nowoczesne oświetlenie. Ich celem było umożliwienie precyzyjnego sterowania snopem. Oznacza to, że światła drogowe i mijania stały się czymś podobnym do projektora. Dzięki temu podczas jazdy poza terenem zabudowanym kierowca może cały czas poruszać się z włączonymi światłami długimi. Lampy połączone są z inteligentnym sterownikiem i kamerami. Specjalny system wykrywa samochody, pieszych i rowerzystów, a następnie wycina fragmenty snopa tak, żeby ich nie oślepiać. Tego typu światła nie łamią więc żadnych przepisów dotyczących reflektorów.

Reflektory laserowe

Zastosowanie technologii laserowej w światłach drogowych i mijania staje się coraz częściej omawianym tematem. Takie rozwiązanie znacznie poprawia właściwości reflektorów. Zapewnia dłuższy snop światła i sprawia, że elementy konstrukcji są bardziej kompaktowe. Dzięki temu lampy osiągają też wyższy poziom oszczędności energii. Lasery oferują też dużo większe możliwości w zakresie systemów projekcyjnych. Pozwalają precyzyjniej wycinać fragmenty snopa i wyświetlać na asfalcie różne znaki lub napisy. W ten sposób można ostrzec innych użytkowników dróg o zagrożeniach, których mogą nie dostrzec.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.