Skąd biorą się irytujące drgania kierownicy?

Skąd biorą się irytujące drgania kierownicy?

Jazda samochodem ma być nie tylko sposobem przemieszczania się, ale także przyjemnością dla kierowcy. Doświadczenie jazdy mogą psuć różne czynniki, często zależne od stanu technicznego pojazdu. Jedną z bardziej irytujących usterek jest drganie kierownicy. Nie wpływa na mobilność auta i nie sprawia dużego niebezpieczeństwa na drodze, ale nie pozwala zachować odpowiednego poziomu skupienia i koncentracji. Wibracje kierownicy lub też całego nadwodzia zmniejszają też w znacznym stopniu komfort jazdy. Trudno jest określić źródło takiego problemu, jednak jest kilka najbardziej popularnych przyczyn.

Jaki jest powód drgania kierownicy?

Najczęstszą przyczyną niechcianych drgań kierownicy są nieprawidłowo wyważone koła. Z tego powodu problem ten występuje często po wymianie opon. Zdarza się wtedy, że jedno z kół nie zostaje odpowiednio dopasowane do pozostałych. Możliwe jest też zgubienie dodatkowego, niewielkiego obciążenia podczas jazdy, co skutkuje nierównomiernym rozkładem masy. Wtedy ruch obrotowy koła powoduje powstawanie niechcianych sił odśrodkowych. Wizyta w zakładzie wulkanizacyjnym powinna wystarczyć, aby problem zniknął. Profesjonaliści sprawdzą przy okazji, czy opony nie mają też uszkodzeń lub wybrzuszeń, ponieważ one również mogą powodować drgania.

Mimo pozornej nieszkodliwości problemu drżenia kierownicy nie należy lekceważyć. Wibracje, które występują przy naprawdę dużych prędkościach, mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Jeśli spowodowane są uszkodzeniem opony, to istnieje duże ryzyko utraty kontroli nad pojazdem. Najlepszym rozwiązaniem jest więc udanie się do serwisu samochodowego w najbliższym możliwym terminie.

Jakie uszkodzenia mechaniczne mogą być źródłem problemu?

Głównym problemem może okazać się uszkodzenie jednej z konstrukcji, znajdującej się w zawieszeniu samochodu. Różnego rodzaju poluzowania lub nieprawidłowo działające tuleje wahaczy mogą skutkować wibracjami. Elementy, które co jakiś czas wymagają wymiany, nie mogą być nigdy lekceważone. Zbyt długa eksploatacja może powodować znacznie poważniejsze usterki.  Do drgań mogą doprowadzić też nawet niewielkie kolizje, które w pewnym stopniu naruszają układ kierowniczy.

Jeśli problem występuje tylko przy hamowaniu, to prawdopodobnie powodem są skrzywione tarcze hamulcowe. Tego typu uszkodzenie można też wykryć przez sprawdzenie, czy pedał hamulca delikatnie pulsuje. Odkształcenie tarcz zazwyczaj jest następstwem dużych różnic temperatur np. kiedy rozgrzane elementy zostaną gwałtownie schłodzone przez np. wjechanie w kałużę. Przyczyną wibracji mogą być też mniej popularne usterki. Dlatego każda zauważona nieprawidłowość powinna być natychmiastowo konsultowana w renomowanym warsztacie. 

Jakie są skutki jazdy z drżącą kierownicą?

Wibracje kierownicy sprawiają, że prowadzenie samochodu przypomina bardziej zmagania i duży wysiłek fizyczny. Po pewnym czasie, zwłaszcza w dłuższych trasach, ręce i dłonie mogą być bardzo zmęczone ciągłym drganiem. Nienaturalne napięcie połączone z rozkojarzeniem mogą być powodem utraty odpowiedniej szybkości reakcji na wydarzenia na drodze. Dlatego podróż nawet z lekką usterką będzie dla kierowcy męcząca nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.

Jazda samochodem, którego kierownica wibruje, może prowadzić do jego całkowitego unieruchomienia. Będzie to efektem zerwania krzyżaka wału lub przegubu napędowego. Na poważne uszkodzenia narażone są także łożyska. Ignorowanie drżącej kierownicy może okazać się więc o wiele bardziej kosztowne niż profilaktyczne naprawy drobnych usterek.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.