Asystent parkowania
Słownik motoryzacyjny

Asystent parkowania

Asystent parkowania – przegląd funkcji

Asystent parkowania to zaawansowany system elektroniczny wspomagający kierowcę w procesie parkowania pojazdu. System ten składa się z czujników umieszczonych na zewnętrznych elementach karoserii, najczęściej na przednim i tylnym zderzaku, które służą do skanowania otoczenia w poszukiwaniu wystarczająco dużej przestrzeni do zaparkowania. W zależności od zaawansowania, asystent może tylko informować o dostępnej przestrzeni i odległościach od przeszkód, lub też przejąć kontrolę nad sterowaniem pojazdem, wykonując manewr parkowania niemal całkowicie samodzielnie.

Praca systemu asystenta parkowania

Zaawansowane wersje asystenta parkowania nie tylko wykrywają miejsce do parkowania, ale również kalkulują optymalną trajektorię pojazdu, a następnie aktywnie sterują kierownicą w celu umieszczenia samochodu w wyznaczonym miejscu. Kierowca zajmuje się jedynie obsługą pedałów gazu i hamulca oraz zmianą biegów na polecenie systemu, jeśli pojazd nie jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów. W najnowszych modelach aut systemy parkingowe często wykorzystują także kamery, które dostarczają obraz na ekran umieszczony w kabinie, co dodatkowo ułatwia manewrowanie i zwiększa bezpieczeństwo.

Komfort i bezpieczeństwo w użytkowaniu są głównymi zaletami asystenta parkowania. System ten jest szczególnie przydatny w gęsto zabudowanych obszarach miejskich, gdzie znalezienie odpowiedniego miejsca do parkowania oraz sam manewr parkowania mogą być stresujące i trudne dla wielu kierowców. Asystenty parkowania są coraz powszechniej instalowane w nowoczesnych pojazdach, znacząco podnosząc tym samym ich atrakcyjność oraz wartość użytkową na rynku motoryzacyjnym.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.