BSI (System Informacji o Bocznym Zderzeniu)
Słownik motoryzacyjny

BSI (System Informacji o Bocznym Zderzeniu)

Co to jest BSI – System Informacji o Bocznym Zderzeniu

BSI, czyli System Informacji o Bocznym Zderzeniu, to zaawansowany system bezpieczeństwa stosowany w nowoczesnych pojazdach. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie obszarów po bokach samochodu, które nie są widoczne dla kierowcy, a także ostrzeganie o potencjalnym zagrożeniu kolizji bocznej. System wykorzystuje czujniki ulokowane zazwyczaj w zderzakach lub bokach pojazdu do śledzenia ruchu pojazdów w tzw. „martwym polu” (ang. blind spot), które powstaje w wyniku ograniczeń w polu widzenia zapewnianych przez lusterka boczne i wsteczne.

Jak działa System Informacji o Bocznym Zderzeniu?

Funkcjonowanie BSI opiera się na ciągłym monitorowaniu strefy po bokach i z tyłu pojazdu. Kiedy inny pojazd wkracza w martwą strefę, system aktywuje ostrzeżenie, które może być sygnalizowane różnymi metodami. Najczęściej są to wizualne sygnały wysyłane za pomocą ikon umieszczonych w lusterkach bocznych lub na desce rozdzielczej. Niektóre zaawansowane systemy BSI mogą również generować ostrzeżenia dźwiękowe lub wibracyjne, na przykład poprzez drgania kierownicy lub siedzenia, co dodatkowo zwraca uwagę kierowcy na potencjalne zagrożenie. W przypadkach, gdy kierowca pomimo ostrzeżeń podejmie próbę zmiany pasa ruchu, system może zareagować silniejszym sygnałem ostrzegawczym lub nawet automatyczną korektą toru jazdy w celu uniknięcia kolizji.

W niektórych najnowszych wersjach BSI zastosowano również technologię radarową lub kamery do jeszcze dokładniejszego monitorowania otoczenia pojazdu. Te systemy mogą nie tylko wykrywać inne pojazdy, ale również rowerzystów, pieszych a nawet przeszkody statyczne, zwiększając bezpieczeństwo nie tylko pasażerów pojazdu ale i innych uczestników ruchu drogowego. Zaimplementowanie BSI w samochodach to krok milowy w rozwoju technologii wspomagających kierowcę, który przyczynia się do znacznego obniżenia ryzyka wypadków, szczególnie tych związanych z nagłą zmianą pasa ruchu i nieuwagą kierowcy podczas manewrów.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.