Felga
Słownik motoryzacyjny

Felga

Podstawowe informacje o felgach

Felga jest kluczowym elementem koła każdego pojazdu. Stanowi ona sztywną konstrukcję, na którą montuje się oponę. Felgi wykonane są najczęściej z metali: stali, aluminium, a rzadziej z materiałów kompozytowych czy magnezu. Mają one za zadanie nie tylko utrzymywać oponę, ale również przenosić obciążenia pochodzące od masy pojazdu, pasażerów, ładunku oraz siły działające podczas jazdy – przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów. W związku z tym, że felgi są bezpośrednio wystawione na działanie tych sił, ich jakość i wytrzymałość mają krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Rodzaje i charakterystyka felg

W motoryzacji wyróżniamy kilka rodzajów felg, różniących się materiałem wykonania, konstrukcją oraz przeznaczeniem. Felgi stalowe są najbardziej popularne i ekonomiczne, natomiast cechują się większą wagą w porównaniu do felg aluminiowych, które są lżejsze i często wybierane ze względów estetycznych oraz poprawy właściwości jezdnych pojazdu. Felgi aluminiowe produkowane są w technologii kucia lub odlewania. Kute są droższe, ale bardziej wytrzymałe i lżejsze od odlewanych. Istotnym aspektem jest również rozmiar felgi, określany średnicą i szerokością, który powinien być dopasowany do modelu pojazdu i wymiarów opon.

W przypadku doboru felg warto uwzględnić także parametry takie jak rozstaw śrub, ET (offset), czyli wysunięcie płaszczyzny mocowania felgi w stosunku do jej środkowej linii, oraz średnicę otworu centrującego. Te parametry muszą być odpowiednio dobrane, aby zapewnić prawidłowy montaż felgi na piastę i zachować właściwości jezdne pojazdu. Ponadto, estetyka felg ma duży wpływ na wygląd całego samochodu, dlatego producenci oferują różnorodne wzory i wykończenia, pozwalając na indywidualizację swojego pojazdu.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.