Filtr DPF
Słownik motoryzacyjny

Filtr DPF

Czym jest filtr DPF?

Filtr cząstek stałych, znany jako DPF (Diesel Particulate Filter), to urządzenie zamontowane w układzie wydechowym współczesnych silników wysokoprężnych (dieselowych). Jego głównym zadaniem jest redukcja ilości szkodliwych cząstek stałych (sadzy), które są emitowane w procesie spalania paliwa diesla. Filtr DPF działa poprzez fizyczne odseparowanie cząstek sadzy z gazów wydechowych, które następnie są okresowo spalane w procesie regeneracji. Wprowadzenie filtrów DPF było odpowiedzią na coraz ostrzejsze normy emisji spalin, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu motoryzacji na środowisko.

Jak działa filtr DPF i jego konserwacja

DPF akumuluje cząstki sadzy w miarę przejeżdżanych kilometrów. Aby zapobiec zablokowaniu, filtr przechodzi przez proces zwany regeneracją, który może być pasywny lub aktywny. Regeneracja pasywna zachodzi automatycznie podczas jazdy na długich dystansach, przy wysokiej temperaturze spalin, która umożliwia spalenie cząstek sadzy. Tymczasem regeneracja aktywna wymaga interwencji systemu sterowania silnikiem, który podnosi temperaturę spalin, wprowadzając dodatkowe paliwo do komory spalania lub za pomocą specjalnego palnika, co skutkuje spaleniem nagromadzonych cząstek. Regularna konserwacja i unikanie krótkich tras, które nie pozwalają na osiągnięcie odpowiedniej temperatury do regeneracji pasywnej, są kluczowe dla utrzymania filtra DPF w dobrym stanie.

Wymiana i problemy związane z filtrem DPF

Z czasem filtr DPF może się zużyć lub ulec uszkodzeniu, co czyni go mniej efektywnym lub całkowicie niefunkcjonalnym. Kiedy dojdzie do zatkania, spadek mocy silnika oraz zwiększone zużycie paliwa mogą być oznakami kłopotów z filtrem DPF. Także kontrolka ostrzegawcza na desce rozdzielczej może się zaświecić, aby wskazać problem z systemem. W takiej sytuacji konieczna może być profesjonalna czyszczenie lub wymiana filtra. Należy jednak pamiętać, że wymiana DPF jest kosztowna, dlatego profilaktyka i regularna konserwacja są ważne, aby wydłużyć żywotność tego elementu. Ostatecznie, ignorowanie problemów z filtrem DPF może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika oraz konieczności drogich napraw.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.