Funkcje bezpieczeństwa
Słownik motoryzacyjny

Funkcje bezpieczeństwa

Funkcje bezpieczeństwa w motoryzacji

Bezpieczeństwo w motoryzacji to nieodłączny element planowania, projektowania oraz eksploatacji pojazdów. W celu minimalizowania ryzyka wypadków i urazów, producenci samochodów wyposażają pojazdy w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, zarówno biernego jak i czynnego. Bezpieczeństwo bierne dotyczy systemów, które mają za zadanie ochronę kierowcy i pasażerów w momencie zdarzenia drogowego, np. poduszki powietrzne (airbagi), pasy bezpieczeństwa czy strefy kontrolowanego zgniotu konstrukcyjnego samochodu. Z kolei bezpieczeństwo czynne obejmuje technologie mające na celu zapobieganie kolizjom i wypadkom poprzez wspomaganie kontroli pojazdu, takie jak systemy ABS (zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania), ESP (elektroniczny program stabilizacji toru jazdy) czy asystent utrzymywania pasa ruchu.

Nowoczesne systemy wsparcia kierowcy

Wzrost znaczenia elektroniki w samochodach doprowadził do rozwoju inteligentnych systemów wsparcia kierowcy (ADAS – Advanced Driver Assistance Systems), które stanowią kolejny poziom funkcji bezpieczeństwa. Są to złożone systemy wykorzystujące kamery, czujniki oraz radary do monitorowania otoczenia i reagowania na potencjalne zagrożenia. Przykłady to adaptacyjny tempomat (ACC), który automatycznie dostosowuje prędkość pojazdu do ruchu drogowego, system ostrzegający o zmęczeniu kierowcy czy automatyczne hamowanie awaryjne (AEB), które w sytuacjach krytycznych może samodzielnie zainicjować proces hamowania, aby uniknąć kolizji lub zmniejszyć jej skutki. Technologie te coraz częściej są standardem w nowych modelach, poprawiając bezpieczeństwo zarówno użytkowników pojazdów, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Zagadnienie funkcji bezpieczeństwa jest również ściśle związane z rozwojem pojazdów autonomicznych. Samochody te, wyposażone w zaawansowane algorytmy i sensory, samoistnie wykonują manewry jazdy, jeszcze bardziej zwiększając standardy bezpieczeństwa. Co istotne, funkcje bezpieczeństwa są stale doskonalone dzięki postępowi technologicznemu. Badania i analizy zdarzeń drogowych prowadzone przez producentów i organizacje bezpieczeństwa ruchu drogowego przyczyniają się do ulepszania istniejących i wprowadzania nowych systemów bezpieczeństwa, co ma bezpośredni wpływ na ograniczanie liczby wypadków i ich poważności, a tym samym na zwiększanie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.