Regulacja lusterek
Słownik motoryzacyjny

Regulacja lusterek

Znaczenie i cel regulacji lusterek

Regulacja lusterek w pojazdach samochodowych należy do fundamentalnych czynności, które kierowca powinien wykonać przed rozpoczęciem jazdy. Jest to proces dostosowania położenia lusterka wstecznego oraz luster bocznych w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą widoczność przestrzeni z tyłu i boków pojazdu. Celem takiego dostosowania jest minimalizacja tzw. martwych pól, czyli obszarów nieobjętych polem widzenia kierowcy, co jest krytyczne dla bezpieczeństwa zarówno na drogach miejskich, jak i szybkiego ruchu. Prawidłowo ustawione lusterka redukują konieczność częstego odwracania głowy przez kierującego, co sprzyja komfortowi oraz pomaga w utrzymaniu koncentracji podczas jazdy.

Sposoby regulacji lusterek

Współczesne pojazdy są najczęściej wyposażone w mechaniczne lub elektryczne systemy regulacji lusterek. W starszych modelach samochodów regulacja ta odbywa się manualnie, poprzez fizyczne ustawienie lusterka za pomocą dłoni. Nowoczesne auta posiadają przyciski lub joysticki umieszczone wewnątrz kabiny, które umożliwiają precyzyjne sterowanie położeniem lusterka bez konieczności opuszczania fotela kierowcy. Elektryczny system regulacji może być również wyposażony w funkcję pamięci, pozwalającą na zapisanie i szybkie przywołanie ustawień dla różnych kierowców użytkujących ten sam pojazd.

Jednak bez względu na typ systemu, metoda regulacji lusterka pozostaje podobna. Lusterko wewnętrzne, czyli tylne, należy ustawić tak, by widzieć jak największą część tylnej szyby. Lusterka boczne reguluje się w taki sposób, by widoczna była niewielka część boku pojazdu – taka orientacja pozwala na optymalne pokrycie obszaru wokół samochodu. Kluczowe jest, żeby nachylenie i kąt lusterka umożliwiały obserwację pasów ruchu obok pojazdu oraz zbliżających się z tyłu pojazdów, bez konieczności drastycznego przesuwania wzroku lub głowy przez kierowcę.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.