Tachometr
Słownik motoryzacyjny

Tachometr

Co to jest tachometr?

Tachometr jest jednym z podstawowych urządzeń wskaźnikowych w pojazdach mechanicznych, takich jak samochody, motocykle, ciężarówki, a także w wielu maszynach przemysłowych. Jego funkcją jest pomiar i wyświetlanie aktualnej prędkości obrotowej silnika, co jest kluczowym wskaźnikiem jego pracy. Wartość ta jest zazwyczaj prezentowana w obrotach na minutę (RPM – revolutions per minute). Prędkość obrotowa silnika ma istotny wpływ na ekonomiczność spalania paliwa, emisję spalin oraz ogólną wydajność i żywotność jednostki napędowej. Dzięki tachometrowi kierowca może kontrolować tryb pracy silnika, dostosowując go do aktualnych potrzeb jazdy.

Budowa i działanie tachometru

Tachometr tradycyjnie składa się z cyferblatu z podziałką RPM oraz wskazówki, która porusza się w zależności od prędkości obrotowej wału korbowego silnika. W nowoczesnych konstrukcjach coraz częściej spotyka się tachometry cyfrowe, gdzie wartość obrotów prezentowana jest na wyświetlaczu LCD lub LED. W przypadku analogowych tachometrów ich działanie jest często oparte na zasadzie działania prądnicy tachometrycznej, która generuje napięcie elektryczne proporcjonalne do prędkości obrotowej wału. W tachometrach cyfrowych sygnał odbierany jest zwykle z czujnika położenia wału korbowego lub z układu zapłonowego. Ten elektroniczny sygnał jest następnie przetwarzany i wyświetlany na ekranie.

Współczesne tachometry często integrują wiele dodatkowych funkcji, takich jak programowalne świecące obszary ostrzegawcze, które informują o przekroczeniu maksymalnych bezpiecznych obrotów silnika, czy też sygnalizują optymalny moment zmiany biegów dla osiągnięcia najlepszej efektywności paliwowej. W pojazdach wyścigowych i sportowych tachometry są kluczowym narzędziem, ponieważ pozwalają na utrzymanie silnika w zakresie największej mocy, co jest niezbędne do uzyskania maksymalnych osiągów. Bez względu na rodzaj pojazdu, tachometr jest nieocenionym źródłem informacji dla kierowcy, pomagającym w podejmowaniu decyzji o prowadzeniu, zarządzaniu eksploatacją i serwisowaniu pojazdu.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.