Tuning
Słownik motoryzacyjny

Tuning

Czym jest tuning?

Tuning, to proces modyfikacji pojazdu, który ma na celu poprawę jego wydajności, wyglądu, a czasem również komfortu użytkowania i bezpieczeństwa. Tuning może być rozumiany na wiele sposobów i obejmować różnorodne aspekty zarówno techniczne, jak i estetyczne pojazdu. W obszarze technicznym skupia się przede wszystkim na ulepszeniach silnika, układu przeniesienia napędu, zawieszenia oraz hamulców w celu zwiększenia mocy, przyspieszenia, stabilności jazdy czy skrócenia drogi hamowania. Natomiast tuning wizualny może dotyczyć zmian w karoserii (np. montaż spoilerów, body kitów), systemie oświetlenia, zmiany koloru lakieru czy indywidualnej stylizacji wnętrza samochodu. Działania te mają służyć nadaniu pojazdowi unikalnego charakteru oraz podkreśleniu indywidualności właściciela.

Rodzaje tuningu

Wyróżnia się głównie tuning mechaniczny i wizualny (styling). Tuning mechaniczny polega na przeróbkach silnika, które mogą zawierać wymianę lub modyfikacje turbin, systemów dolotowych, wtryskowych, układów wydechowych, a także zastosowanie różnego rodzaju chłodnic czy elementów zwiększających sprężanie i uszczelnienie silnika. Zmiany te wymagają dużej wiedzy i doświadczenia, gdyż nieprawidłowo wykonane mogą prowadzić do szybszego zużycia silnika lub nawet jego trwałego uszczerbku. Tuning wizualny natomiast, koncentruje się na zmianach estetycznych i może obejmować m.in. zmianę koloru pojazdu, montaż spoilerów, zmianę kół i opon na większe lub o lepszych parametrach technicznych, a także tuning wnętrza – zmianę tapicerki, montaż dodatkowych wskaźników czy systemów audio.

Konsekwencje tuningu

Tuning, pomimo że jest popularną formą personalizacji pojazdów, wiąże się również z pewnymi konsekwencjami. Z jednej strony może znacząco wpłynąć na poprawę osiągów i estetyki samochodu, z drugiej jednak – niewłaściwie przeprowadzony może prowadzić do awarii lub obniżenia żywotności poszczególnych komponentów. Również z perspektywy prawnej, każda poważna modyfikacja pojazdu wymaga zgłoszenia w odpowiednich instytucjach oraz, niekiedy, przeprowadzenia dodatkowych badań technicznych. Dodatkowo, wpływ na koszty eksploatacyjne i wartość pojazdu na rynku wtórnym (która może zarówno wzrosnąć jak i zmaleć w zależności od rodzaju i jakości wprowadzonych modyfikacji) nie powinien być pomijany przy decyzji o przystąpieniu do tuningu własnego samochodu.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.