Turbosprężarka
Słownik motoryzacyjny

Turbosprężarka

Definicja turbosprężarki

Turbosprężarka, znana również jako turbo, to zaawansowany komponent stosowany głównie w silnikach spalinowych do zwiększenia ich mocy i sprawności. Jest to rodzaj nadajnika, który wykorzystuje energię gazów wydechowych do napędzania turbiny, która następnie napędza sprężarkę umieszczoną na wspólnej osi. Sprężarka z kolei tłoczy dodatkowe powietrze do komory spalania. Zwiększenie ilości powietrza w silniku pozwala na wtrysk większej ilości paliwa, co prowadzi do wzrostu mocy i momentu obrotowego silnika przy zachowaniu tej samej pojemności skokowej.

Zasada działania turbosprężarki

Energia mechaniczna turbiny generowana jest przez przepływajace gazy wydechowe, które opuszczają silnik i są kierowane do wirnika turbiny. W wyniku ich przepływu wirnik zaczyna się obracać z dużą prędkością, dochodzącą nawet do kilkudziesięciu tysięcy obrotów na minutę (RPM). Oś wirnika turbiny jest bezpośrednio połączona z wirnikiem sprężarki umieszczonej po drugiej stronie turbosprężarki. Kiedy turbina się obraca, równocześnie napędza wirnik sprężarki, który zasysa i spręża powietrze do smugowego lub wielopunktowego systemu wtrysku paliwa lub bezpośrednio do komór spalania silnika. Większa ilość powietrza pozwala na spalanie większej dawki paliwa, co zwiększa efektywność spalania i wydajność silnika.

Korzyści i wyzwania związane z turbodoładowaniem

Stosowanie turbosprężarki niesie za sobą szereg korzyści. Najważniejszą z nich jest zwiększenie mocy przy stosunkowo małym wzroście masy silnika. Ponadto, turbodoładowanie potrafi poprawić efektywność paliwową przez lepsze wykorzystanie energii gazów wydechowych, co jest korzystne zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i ekologicznego. Z drugiej strony, turbosprężarki mogą generować pewne wyzwania techniczne, takie jak opóźnienie turbo (turbo lag), które jest wynikiem czasu potrzebnego na zbudowanie odpowiedniego ciśnienia w sprężarce. Ponadto, wysokie temperatury i prędkości obrotowe wymagają użycia zaawansowanych materiałów i technologii w celu zapewnienia niezawodności i długowieczności turbosprężarek.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.