Czym jest układ zapłonowy?
Układ zapłonowy samochodu to zespół komponentów i podsystemów, których zadaniem jest wytworzenie iskry elektrycznej niezbędnej do zapalenia mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrze silnika spalinowego. Poprawne działanie układu zapłonowego jest kluczowe dla efektywnego i ekonomicznego działania silnika. Układ zapłonowy składa się z kilku głównych elementów: świecy zapłonowej, cewki zapłonowej, przewodów wysokiego napięcia, modułu zapłonowego, a w starszych typach samochodów także z przerywacza i rozdzielacza zapłonu.
Elementy układu zapłonowego
Świeca zapłonowa jest odpowiedzialna za wytworzenie iskry w komorze spalania. Prąd wysokiego napięcia generowany przez cewkę zapłonową przepływa przez przewody wysokiego napięcia do świec zapłonowych i tworzy iskrę przeskakującą między elektrodami świecy. Cewka zapłonowa jest elementem transformującym niskie napięcie z akumulatora na wysokie napięcie potrzebne do wytworzenia iskry zapłonowej. Moduł zapłonowy (w nowoczesnych systemach sterowany elektronicznie) kontroluje moment wystawienia iskry i jej siłę, co ma bezpośredni wpływ na moc, zużycie paliwa i emisję spalin. W przypadku systemów zapłonowych z przerywaczem, jego zadaniem jest otwieranie i zamykanie obwodu pierwotnego cewki zapłonowej, co pozwala na indukcję wysokiego napięcia w obwodzie wtórnym cewki.
Rozwój technologii zapłonowych dokonał się głównie poprzez zastąpienie mechanicznych elementów takich jak przerywacz czy rozdzielacz zapłonu, ich elektronicznymi odpowiednikami, które są w stanie precyzyjniej kontrolować proces zapłonu. Współczesne układy zapłonowe charakteryzują się większą niezawodnością, lepszą gospodarką paliwową i zredukowaną emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki elektronice można także adaptować charakterystykę zapłonu do aktualnych warunków pracy silnika, co przekłada się na jego elastyczność i reakcję na polecenia kierowcy.