Wewnętrzne lusterko wsteczne
Słownik motoryzacyjny

Wewnętrzne lusterko wsteczne

Wewnętrzne lusterko wsteczne – definicja i funkcja

Wewnętrzne lusterko wsteczne jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego pojazdu osobowego, dostawczego, a także wielu innych typów pojazdów. Jest to lusterko umieszczane zazwyczaj na górnej części przedniej szyby pojazdu, czyli na tzw. 'słupku przednim’. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie kierowcy widoczności przestrzeni za pojazdem bez konieczności odwracania głowy. Dzięki temu lusterku kierowca może kontrolować sytuację na drodze za pojazdem, monitorować ruch innych uczestników ruchu, a w szczególności zbliżających się z tyłu samochodów oraz wykonanie manewru takiego jak zmiana pasa ruchu czy parkowanie.

Budowa i regulacja wewnętrznego lusterka wstecznego

Wewnętrzne lusterko wsteczne składa się zwykle z płaskiego lub lekko sferycznego (wypukłego) elementu odbijającego, który jest osadzony w ramie łączącej się z mechanizmem umożliwiającym jego regulację. Mechanizm ten pozwala na dostosowanie kąta nachylenia lustra tak, aby kierowca mógł optymalnie dostosować pole widzenia do swoich potrzeb i wzrostu. Współczesne lusterka wsteczne często wyposażone są również w dodatkowe funkcje, takie jak automatyczne przyciemnianie, co zapobiega oślepianiu kierowcy przez refleksy świateł pojazdów jadących z tyłu w nocy, czy wyświetlacz informacyjny (np. kompas, wskaźniki temperatury czy czasu).

Oprócz standardowej regulacji ręcznej, niektóre zaawansowane lusterka mogą również oferować elektroniczną regulację pozycji, którą można zaprogramować i zapisać dla różnych kierowców używających ten sam pojazd. To udogodnienie jest szczególnie przydatne w przypadku samochodów użytkowanych przez więcej niż jedną osobę, gdzie każdy kierowca może szybko przywrócić ustawienia lustra dopasowane do własnej postury i preferencji jednym przyciskiem.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.