Zawieszenie aktywne
Słownik motoryzacyjny

Zawieszenie aktywne

Definicja zawieszenia aktywnego

Zawieszenie aktywne to zaawansowany system stosowany w samochodach, który ma na celu automatyczną kontrolę parametrów zawieszenia pojazdu w celu zapewnienia optymalnego komfortu jazdy, trakcji oraz stabilności. System ten wykorzystuje szereg czujników do monitorowania warunków drogowych, prędkości pojazdu, siły przeciążenia, a także stylu jazdy kierowcy. Na podstawie zebranych informacji, komputer pokładowy dokonuje błyskawicznej regulacji elementów zawieszenia, takich jak amortyzatory czy sprężyny, dostosowując je do obecnych potrzeb i warunków jazdy.

Zalety i działanie zawieszenia aktywnego

Zawieszenie aktywne skutecznie poprawia właściwości jezdne pojazdu, zwiększając bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Dzięki szybkiemu reagowaniu na zmiany w nawierzchni drogi lub manewry kierowcy, system jest w stanie utrzymać karoserię samochodu na stabilnym poziomie, redukując przechyły w zakrętach oraz nadmierne wibracje i bujanie pojazdu. Co więcej, zawieszenie aktywne pozwala na utrzymanie stałego odstępu od nawierzchni, niezależnie od obciążenia, co przekłada się na równomierniejsze zużycie opon i zwiększoną efektywność paliwową. W sportowych wersjach samochodów zawieszenie aktywne często oferuje możliwość manualnego ustawienia jego charakterystyki, dając kierowcy większą kontrolę nad zachowaniem pojazdu.

Działanie zawieszenia aktywnego opiera się na hydraulicznym lub elektrycznym mechanizmie sterowania, który jest włączany przez sterownik elektroniczny. W zależności od konstrukcji, posiada ono też różne układy siłowników i pomp, zdolnych do zmiany twardości, długości pracy elementów zawieszenia lub ich siły tłumienia. Systemy te mogą być również wyposażone w funkcje adaptacyjne, które uczą się preferowanego przez kierowcę stylu jazdy i na tej podstawie automatycznie dostosowują ustawienia zawieszenia, aby idealnie odpowiadały jego potrzebom.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.