Czym jest snorkel?

Czym jest snorkel?

Snorkel jest powszechnie znany jako zewnętrzny wlot powietrza do silnika. Jest to jeden z ważniejszych elementów dodatkowych każdego pojazdu, który często jest eksploatowany w ciężkim terenie. Służy on przede wszystkim do ochrony najbardziej istotnego miejsca w całym samochodzie, czyli silnika. Snorkel jest skutecznym zabezpieczeniem przed zalaniem wodą czy też zasypaniem piaskiem lub kurzem. Dlatego kierowcy bardzo często montują go do aut terenowych.

Do czego służy snorkel?

Snorkel stosuje się, aby podwyższyć punkt, w którym samochód zasysa powietrze do silnika. W większości aut proces ten zachodzi na poziomie zderzaka, w atrapie lub rejonie nadkola. Dzięki snorkelowi dolot powietrza przenosi się na wysokość dachu. Przy takiej konstrukcji auto może bez problemu się zanurzyć. Umożliwia to pokonywanie przeszkód terenowych takich jak małe rzeki i inne zbiorniki wodne. Tego typu wyprawy nieprzystosowanym samochodem mogą skutkować zalaniem silnika. Dlatego warto przemyśleć zakup snorkela, gdyż remont jednostki napędowej to zdecydowanie większy wydatek.

Oprócz zwiększenia zdolności pokonywania trudnych przeszkód snorkel daje też szereg innych korzyści. Przede wszystkim pozwala zasysać czystsze powietrze do silnika. Wlot umieszczony na wysokości dachu nie pochłania tyle kurzu, piachu i pyłu. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas off-roadowych wycieczek. Im mniej zanieczyszczeń dostaje się do środka, tym lepiej. Ze względu na położenie snorkela powietrze będzie też nieco chłodniejsze. Obniżona temperatura będzie miała wpływ na lepszą wydolność podczas jazdy w upale.

Jak założyć snorkel?

Snorkel montowany jest na wejściu do puszki filtra powietrza. Instalację można przeprowadzić samodzielnie bądź zlecić wykonanie tej usługi specjalistom. Jeśli nie ma się doświadczenia, to działanie na własną rękę może przynieść efekt, który nie będzie do końca zgody z oczekiwaniami. Różnego rodzaju nieszczelności mogą ujawnić się dopiero podczas przemieszczania się samochodem w wodzie. Wykwalifikowani pracownicy warsztatów doradzą też, jakiego typu snorkel wybrać. Dzięki temu zyska się produkt wykonany z najlepszego tworzywa. Będzie on odporny na uderzenia i otarcia. Wlot zostanie też odpowiednio dopasowany do pojazdu, co pozwoli uniknąć nieszczelności. Dlatego jakość i estetyka wykonania będą na najwyższym poziomie, jeśli montażem zajmie się profesjonalna firma. 

Akcesoria off-road – czy snorkel jest potrzebny?

Montaż snorkela nie jest problemem, jednak może nieść on negatywne skutki dla samochodu. Układ dolotu powietrza do silnika zbudowany jest tak, aby woda nie gromadziła się w puszce filtra powietrza. Na dole obudowy znajduje się gumowy zawór, który zamyka się pod wpływem ciśnienia cieczy, a później otwiera się, żeby ją wypuścić. Podczas instalacji snorkela do aut terenowych cały układ trzeba uszczelnić, przez co konieczne jest usunięcie tego zabezpieczenia.

Akcesoria off-road tego typu narażone są też na uszkodzenia mechaniczne. Duża rura odstająca z boku auta może ocierać się o różne gałęzie i krzaki. Co więcej, sprawia też, że opór powietrza jest większy, a pole widzenia kierowcy nieco mniejsze. Do tego dochodzi charakterystyczny hałas, który pojawia się, gdy dodaje się gazu. Trzeba również pamiętać o regularnych kontrolach snorkela. Nie można też popaść w mylne przekonanie, że zewnętrzny wlot powietrza wystarczy do bezpiecznej jazdy w wodzie. Jeśli planuje się głębokie brodzenie, należy zadbać o instalację elektryczną, usunąć wykładzinę i dywaniki, zrobić korki odpływowe w podłodze, odpowietrzenia mostów, reduktora i skrzyni biegów.

Kiedy warto zamontować snorkel?

Snorkele to części, o których pomyśleć powinni kierowcy często poruszający się po trudnych terenach. Jeśli istnieje obawa, że silnik może zostać zalany, to taki dodatek jest wręcz obowiązkiem. Sprawdzi się on też znakomicie podczas podróżowania w kolumnie aut po pylistych drogach. Powietrze będzie zasysane z wyższego punktu. Dzięki temu drobiny kurzu i brudu nie będą wciągane w tak dużych ilościach. W celu zwiększenia efektywności snorkela warto pomyśleć o dodatkowym filtrze cylkonowym, który montuje się w górnej części rury. Takie zabezpieczenie pozwoli skutecznie odseparować ziarenka piasku.

Montaż snorkela będzie bezsensowny, jeśli nie planuje się poważniejszych wypadów w teren. Samochód na pewno zyska ciekawą estetykę, ale może to odbyć się pewnym kosztem. Zawsze istnieje ryzyko uzyskania wad, które mogą okazać się nieodwracalne. Usunięcie rury będzie wiązało się z widocznymi dziurami w karoserii. Warto też pamiętać, że snorkel nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów z jazdą off-road. Należy mieć na uwadze, że inne akcesoria też mogą mieć duże znaczenie.

Jaki snorkel kupić?

Kiedy podejmie się decyzję o tym, że snorkel jest potrzebny, należy jeszcze zastanowić się, jaki model będzie odpowiedni. Niektórzy decydują się na wykonanie takiej konstrukcji samemu. Niestety trwałość i jakość wykonania takich elementów zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistami. Zadbają oni o dopasowanie trwałej części. Co więcej, zajmą się profesjonalnym montażem, który zapewni, że powietrze będzie dopływać do silnika bez przeszkód.

Jeśli chodzi o sam model snorkela, to najmniejszą trwałością odznaczają się rury wykonane z żywicy i włókna szklanego. Są one mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego istnieje duże ryzyko powstania wykrzywień i wgnieceń, które mogą mieć wpływ na pracę silnika. Snorkele z metalu są ciężkie, a w związku z tym często pomijane w wyborze. Najpopularniejsze są akcesoria wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych.

Akcesoria off-road dopasowane do samochodu

Na obecnym rynku wybór snorkeli jest ogromny. Bez problemu można znaleźć elementy przeznaczone do każdego modelu samochodów terenowych. Jest to bardzo istotne, gdyż tylko odpowiednio dopasowana rura zapewnia poprawne działanie silnika. Należy zwrócić uwagę, aby przylegała ona dokładnie do nadwozia. Zminimalizuje to ryzyko zaczepiania o gałęzie i krzaki. Jak zostało wcześniej wspomniane, montaż najlepiej zlecić doświadczonym specjalistom. Warto też pamiętać o regularnych kontrolach w warsztacie.

Ile kosztuje snorkel?

Montowanie snorkela nie zajmuje dużo czasu. W związku z tym wydatek związany z zaangażowaniem specjalistów nie powinien być wielki. Ostateczny koszt będzie jednak zależał od modelu samochodu. Istotne będzie też to, czy gotowy element będzie można łatwo dopasować do auta bez dodatkowych cięć. Jeśli snorkel będzie idealnie spasowany z pojazdem, to nie będzie potrzeby wykonywania żadnych modyfikacji. Jednak jeśli okaże się, że rura nie jest przeznaczona do konkretnej wersji silnika, to mechanik będzie musiał usprawnić konstrukcję. Dodatkowe czynności na pewno wpłyną na cenę całego procesu.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.