Spis treści
Samochody wyposażone w napęd na cztery koła cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Mają one wiele cech, którymi modele ze zwykłymi układami nie mogą się pochwalić. Pojazdy tego typu charakteryzują się lepszą przyczepnością i dzielnością terenową na piaskowych i błotnistych nawierzchniach. Większość modeli spisuje się też świetnie w górach i innych stromych terenach. Dzięki temu auta z napędem na cztery koła uznawane są za szczególnie bezpieczne podczas jazdy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Nie są one jednak pozbawione wad. Pewne właściwości mogą spowodować, że w niewłaściwych rękach taki samochód nie będzie już tak komfortowym środkiem transportu.
Czy napęd 4×4 ułatwia przyspieszanie?
Śliska nawierzchnia może stanowić problem, jeśli chodzi o przyspieszanie. Zwłaszcza słabsze auta mogą łatwo stracić przyczepność podczas ruszania na oblodzonej drodze. Im większa moc silnika, tym to zadanie będzie łatwiejsze. Napęd 4×4 bardzo poprawia bezpieczeństwo względem samochodu z układem napędowym osadzonym tylko na jednej osi. Prawdopodobieństwo wpadnięcia w niekontrolowany poślizg jest dużo niższe. Dotyczy to przede wszystkim ruszania i przyspieszania w zakręcie. Jeśli jednak przyczepność na drodze jest dobra, a samochód wyposażony jest w manualną skrzynię biegów, to podczas szybkiego ruszania można łatwo zdusić silnik. Napęd na 4 koła powoduje, że sprzęgło nie może być wciskane zbyt gwałtownie.
Podczas jazdy ze stałą prędkością różnice pomiędzy pojazdami z napędem na 4 koła a tymi wykorzystującymi jedną oś są niezauważalne. Dopiero w ekstremalnych warunkach 4×4 spowoduje, że auto będzie nieco stabilniejsze. Niebezpieczne może okazać się jednak złudne poczucie kierowcy o tym, że jedzie samochodem zupełnie niepodatnym na czynniki zewnętrzne. Taka osoba może zwiększyć prędkość i narazić zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu. Nieważne jest to, jak nowoczesne jest auto i jakie technologie wykorzystuje, kiedy prowadzi je nieodpowiednia osoba.
Czy napęd na cztery koła wpływa na hamowanie?
Jeśli chodzi o hamowanie, to żaden układ napędowy nie będzie nigdy odgrywał znaczącej roli w tym procesie. Nie jest on wtedy używany, więc nie może mieć dużego efektu. Wyjątkiem są zaawansowane technicznie, nowoczesne rozwiązania, które mogą pomóc kierowcy w łuku. Niestety patrząc na najmniejsze szczegóły, to właśnie napęd na cztery koła może mieć negatywny wpływ na długość drogi hamowania. Jest to spowodowane tym, że do samochodu muszą zostać dołączone dodatkowe elementy, które ważą nieco więcej. Większa masa auta nie wpływa dobrze na jego zachowanie i sterowność w czasie hamowania. Warto jednak pamiętać, że nie jest to wielki ciężar. Dołożone zostaje zazwyczaj kilkadziesiąt kilo. Nie spowoduje to kolosalnej różnicy, ale kiedy w grę wchodzi bezpieczeństwo, to należy zwrócić uwagę na każdy detal.
Jak napęd na cztery koła zachowuje się podczas zakrętów?
Napęd 4×4 może mieć też znaczenie przy pokonywaniu zakrętów. Ta zależność spowodowana jest tym, że ten rodzaj układu zazwyczaj połączony jest z wyższym o kilkanaście milimetrów zawieszeniem. Powoduje to podniesienie środka ciężkości. Dotyczy to zarówno samochodów typu SUV, jak i zwykłych osobówek. Wpływa to na zachowanie auta podczas jazdy w zakrętach. Istnieje większe ryzyko utraty przyczepności, a w konsekwencji poślizgu. Jest to szczególnie niebezpieczne, kiedy dochodzi do przekładania samochodu z jednej strony na drugą. Czynnikami, które w pewnym stopniu równoważą ten problem w większych pojazdach, są szerokie opony oraz stosunkowo spory rozkład kół i osi.
W celu zachowania większego bezpieczeństwa napęd na 4 koła wymaga od kierowcy doświadczenia i pewnych umiejętności. Odpowiednia praca pedałem gazu i kierownicą pozwala o wiele lepiej kontrolować auto podczas jazdy w zakręcie. Większość właścicieli samochodów nie ma jednak takich zdolności. Należy również mieć na uwadze, że takie manewry wymagają też odpowiedniego pojazdu. Konieczny jest właściwie skalibrowany lub zupełnie wyłączony system ESP, który automatycznie nie wyhamuje kół, kiedy prowadzący doda gazu. W nowoczesnych konstrukcjach, wyposażonych w to zabezpieczenie, napęd 4×4 na pewno nie pomoże.
Czy napęd na cztery koła jest niebezpieczny?
Często można spotkać się z opinią, że napęd na 4 koła jest rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim dla świadomych kierowców. Kluczowa jest wiedza o tym, kiedy 4×4 może pomóc, a kiedy przeszkodzić. Na śliskiej nawierzchni ten rodzaj układu znacznie ułatwi przyspieszanie, ale hamowanie będzie przebiegać już tak samo, jak w samochodzie z tradycyjnym napędem. Zbyt duża pewność siebie może być więc zabójcza. Rodzaj jednego podzespołu w aucie zazwyczaj nie będzie głównym powodem stworzonego niebezpieczeństwa. Fantazja, idąca w parze z ograniczoną wyobraźnią, oraz złudne poczucie kontroli i posiadania wysokich umiejętności już tak. Technologie mające pomagać kierowcy nie spełnią też swoich funkcji, jeśli zaniedbane zostaną inne elementy w konstrukcji auta. Jeżdżenie na starych oponach jest ryzykowne niezależnie od modelu samochodu.
Jaki napęd wybrać?
Wpływ napędu na 4 koła na bezpieczeństwo nie jest tak duży, jak mogłoby się wydawać. Wiele osób przy zakupie auta wyposażonego w taki układ kieruje się aktualnym trendem. Samochody są obecnie wyposażane w systemy wspomagające jazdę, które są tak skuteczne, że niektóre marki odchodzą od napędu 4×4. Zmniejsza to znacznie koszty eksploatacji, co w wielu przypadkach okazuje się czynnikiem decydującym. Oczywiście mieszkańcy terenów, na których panują trudne warunki do jazdy, traktują rozwiązanie czterokołowe jako coś niezbędnego. Jednak dla przeciętnego, statystycznego właściciela samochodu nie jest to aż tak ważny element. Często jest to po prostu dodatkowy gadżet wybierany z długiej listy opcjonalnego wyposażenia.