Przydatne akcesoria off-road

Przydatne akcesoria off-road

Samochody przeznaczone do jazdy w terenie są coraz częściej wypierane przez SUV-y czy crossovery. Popularne zamienniki nie mają jednak takich samych możliwości co auta off-road. Mimo dosyć sporych rozmiarów nie są przystosowane do zjeżdżania z głównych dróg. Nieprzetarte szlaki pełne błota, piasku i dziur to zadanie dla innych maszyn. Takie samochody charakteryzują się specyficzną konstrukcją. Muszą też być odpowiednio wyposażone, aby były w pełni gotowe do wypraw poza utwardzone nawierzchnie. Absolutną podstawą jest podwyższone zawieszenie, ale istnieje kilka gadżetów, które mogą okazać się równie pomocne.

Podstawa każdej wyprawy — lina

Nie powinno się zapuszczać w nieznane rejony, jeśli nie posiada się kilku części, które są w stanie wyciągnąć samochód z tarapatów. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest lina. Bez problemu można kupić liny o dowolnej długości i różnym stopniu wytrzymałości. Każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w pas holowniczy dostosowany do masy i rozmiaru pojazdu. Długość jest również niezmiernie istotną kwestią. Błotniste kałuże spotykane w terenie mogą być całkiem spore. Dlatego warto zastanowić się nad dłuższym egzemplarzem. Zbyt krótka lina nie zapewni odpowiedniej przyczepności samochodom.

Specjalne liny to akcesoria off, które są o wiele bardziej wytrzymałe od zwykłych pasów, używanych do holowania. Niewystarczająco mocne elementy mogą spowodować poważne uszkodzenia samochodów. Kupując liny, należy pamiętać też o dodatkowym sprzęcie takim jak szekle. Umożliwią one pewne zamocowanie pasów. W ekstremalnie trudnych warunkach przydatna może okazać się też lina kinetyczna. Złożona jest ona z włókien poliamidowych, przez co może się rozciągać. Dzięki temu płynnie przekazuje energię i oszczędza samochód.

Pomoc na podmokłym terenie — wyciągarka

Wyciągarka elektryczna to urządzenie, które może okazać się niezwykle przydatne. Jest to dodatkowa część, z której skorzystają zarówno profesjonaliści, jak i zwykli amatorzy aut terenowych. Podmokły teren lub stromy podjazd to trudne do pokonania przeszkody niezależnie od doświadczenia kierowcy. Dlatego wyciągarka elektryczna może uratować z tarapatów każdego miłośnika samotnych wypadów w teren. Sprzęt tego typu umożliwia wyjechanie nawet z głębokiego błota. W ekstremalnych sytuacjach żadne części dodatkowe nie poradzą sobie tak dobrze, jak wyciągarka elektryczna.

Większość wyciągarek dostępnych w sklepach to urządzenia składające się z napędu, różnego rodzaju przekładni zwalniających oraz ślizgów i rolek. Bardzo ważną częścią konstrukcji jest też bęben, na którym umieszczona jest lina. W zależności od zastosowanego napędu można wyróżnić trzy typy tych urządzeń:

  • wyciągarki elektryczne,
  • wyciągarki mechaniczne,
  • wyciągarki hydrauliczne.

Wyciąganie auta z piasku i śniegu — trapy

Wycieczki w teren wiążą się z podróżowaniem nie tylko w błocie, ale także w piachu czy śniegu. Większość kierowców wie, że w przypadku zakopania się na zapylonych drogach trzeba podkopać grunt pod kołem i podłożyć na przykład wycieraczki gumowe. Wtedy samochód powinien wyjechać z kolein bez problemu. Jeśli chodzi o ciężkie, terenowe auta, to sprawa nie jest taka prosta. Konieczne może okazać się użycie trapów. Tzw. mosty drogowe mają wiele zastosowań. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich akcesoriów:

  • pneumatyczne,
  • gumowe,
  • kevlarowe,
  • aluminiowe.

Niektórzy kierowcy nie decydują się na zakup trapów. Zazwyczaj spowodowane jest to dodatkowym wydatkiem, który wydaje się zbędny. Jednak w pewnych przypadkach mosty drogowe mogą okazać się jedynym wyjściem z sytuacji. Kiedy auto się zakopie, a w pobliżu nie ma nic do podłożenia pod koła, to trzeba ściągać pomoc.

Przyjaciel każdego kierowcy — podnośnik

Podnośnik to jedno z najprostszych, a jednocześnie najbardziej przydatnych urządzeń w wyposażeniu samochodów off-road. W zależności od modelu potrafi podnieść praktycznie każdy pojazd. Nawet ciężkie auta terenowe z napędem 4×4 nie będą stanowić problemu. Podnośnik może być dosyć nieporęczny, ale niezwykle skuteczny i pomocny. Sprawdzi się w każdych warunkach i nie potrzebuje żadnego źródła zasilania.

Przy używaniu tego urządzenia należy pamiętać o podłożeniu podpórki. Takie działanie zapobiegnie osuwaniu się na boki. Podnoszenie auta na znaczną wysokość to nie jedyna funkcja podnośnika. W warunkach off-road możliwe jest wyniesienie samochodu z kolein. Dzięki tym zaletom podnośnik jest narzędziem, które nigdy nie przestaje być użyteczne. Dlatego, kupując akcesoria off-road, nie można o nim zapomnieć.

Więcej przestrzeni w samochodzie — namioty i bagażniki dachowe

Planując wycieczkę za miasto, warto zastanowić się, czy w samochodzie jest wystarczająco miejsca na torby, walizki i różne akcesoria. Bagażnik dachowy może być rozwiązaniem problemów z przestrzenią na bagaże. Jest on montowany na specjalnej podstawie, czyli tzw. belkach. Przy wyborze bagażnika warto zwrócić uwagę na specyfikację pojazdu. W dokumentacji producenta powinny znajdować się takie informacje jak maksymalny ciężar, który może zostać dołożony na dach.

Namiot jest zazwyczaj montowany do standardowego bagażnika dachowego. Jest to zazwyczaj prosta konstrukcja, która rozkłada się w kilka minut. Namiot na dach samochodu nie potrzebuje stabilnego i równego podłoża. Pod tym względem jest więc dużo lepszy od tradycyjnego rozwiązania. Co więcej, śpiwory, materace i inne akcesoria mogą zostać zapakowane do namiotu jeszcze przed wyjazdem. Jest to więc świetne rozwiązanie na długie wyprawy, podczas których zmienia się miejsce noclegu.

Szybkie pompowanie kół — kompresory

Kompresory to urządzenia, które mogą okazać się niezwykle pomocne w trakcie długich wypraw terenowych. Tego typu akcesoria pozwalają na bardzo szybkie pompowanie nie tylko kół, ale także materacy czy pontonów. Dlatego doskonale sprawdzą się podczas wycieczek i kempingów.

Przy wyborze kompresora do samochodu warto zwrócić uwagę na jego wydajność pracy oraz łatwość obsługi. Mimo że takie urządzenia można kupić w wielu sklepach, to lepiej zdecydować się na model pochodzący od sprawdzonego producenta. Inwestycja w kompresor wysokiej jakości będzie bardzo opłacalna. Odpowiednie ciśnienie powietrza w kołach zapewni nie tylko bezpieczeństwo jazdy, ale także mniejsze zużycie opon i zoptymalizowanie spalania paliwa.

Ochrona karoserii — poszerzenia nadkoli

Nadkola, czyli błotniki, to akcesoria do zewnętrznego tuningu samochodu. Za ich pomocą można zwiększyć powierzchnię nad felgami. Jest to niezwykle przydatna modyfikacja w przypadku, kiedy auto ma szerokie felgi, które wystają poza granice nadwozia. Poszerzenia nadkoli chronią karoserię przed zabrudzeniami, kamieniami i innymi odpadami, wylatującymi spod szerokich kół. Tego typu akcesoria mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak włókno szklane, metal, plastik czy guma.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.