Liftjack, trapy czy wyciągarki do samochodów off-road — co wybrać?

Liftjack, trapy czy wyciągarki do samochodów off-road — co wybrać?

Nieprzetarte szlaki pełne błota, piasku i dziur to zadanie dla maszyn o specyficznej konstrukcji. Samochody terenowe 4×4 są przystosowane do trudnych warunków. Mimo to powinny być też wyposażone w odpowiednie akcesoria. Tylko wtedy będą w pełni gotowe do długich wypraw poza utwardzone nawierzchnie. W związku z rosnącą popularnością wycieczek off-road powstaje coraz więcej przydatnych urządzeń, które mają wyciągać kierowców z tarapatów. Liftjack, trapy czy wyciągarki linowe to gadżety, które mogą być pomocne w wielu sytuacjach. Wybór jednego z nich nie należy jednak do najłatwiejszych, gdyż wszystkie mają swoje zalety.

Wyciągarki do samochodów off-road — podstawa wyposażenia

Wyciągarka linowa to niezwykle pomocne narzędzie, które sprawdzi się doskonale, kiedy pojazd wypadnie poza trasę, zawiesi się podwoziem na nierównej nawierzchni, utknie w grząskim gruncie czy upadnie na bok lub dach. Takie zdarzenia wydają się nieprawdopodobne, ale w warunkach terenowych nie są one rzadkością. Z wyciągarki do samochodów off-road skorzystają więc zarówno profesjonaliści, jak i początkujący miłośnicy wycieczek za miasto.

Wybierając wyciągarkę do swojego auta terenowego, warto zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia sprawdzi się najlepiej. W zależności od zastosowanego napędu można wyróżnić trzy podstawowe typy takiego gadżetu.

  • Wyciągarka elektryczna — napędzana jest silnikiem, który pobiera prąd z akumulatora. Jest bardzo łatwa w demontażu, dlatego może być instalowana tylko przy okazji wycieczek w teren.
  • Wyciągarka mechaniczna — tego typu urządzenie pobiera moc z napędu samochodu. Sprawdza się idealnie w samochodach terenowych 4×4. Montowana jest na stałe, więc nie ma możliwości szybkiego demontażu.
  • Wyciągarka hydrauliczna — napędzana jest własnym silnikiem hydraulicznym, ale może korzystać też z hydrauliki układu wspomagania kierownicy.

Rodzaj napędu jest głównym czynnikiem, który wpływa na cenę wyciągarki. Najtańsze są modele elektryczne. Z kolei z największym wydatkiem będzie wiązało się zamontowanie wyciągarki hydraulicznej. Różnice cenowe mogą być spore, więc warto dobrze dopasować urządzenie.

Trapy — ratunek zakopanych samochodów

Wycieczki w teren wiążą się z ciągłym podróżowaniem w błocie, piachu czy śniegu. Jazda w takich warunkach wymaga sporych umiejętności. Jednak w niektórych przypadkach nawet doświadczenie nie może uchronić przed zakopaniem samochodu. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się trapy, czyli tzw. najazdy. Podłużne podkładki pod koła tego typu zapewniają lepszą przyczepność. Dlatego są przydatnym elementem wyposażenia samochodów terenowych 4×4.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów trapów. W zależności od konstrukcji i materiału użytego do budowy podkładki mają różne zastosowania. Warto zawsze dopasować wybrany komplet do terenu, po którym pojazd porusza się najczęściej. Istnieją trzy podstawowe typy trapów do samochodów off-road.

  • Trapy plastikowe — są bardzo lekkie, a ich powierzchnia ma specjalne wypustki, dzięki którym opona ma o wiele większą trakcję.
  • Trapy kevlarowe — oferują dużo większą wytrzymałość od plastikowych odpowiedników. Niestety są one też dużo cięższe. Są też płaskie, przez co nie zapewniają tak dobrej trakcji.
  • Trapy stalowe — trapy ze stali są wytrzymałe i ciężkie. Dzięki drabinkowej konstrukcji zapewniają też sporo trakcji.

Liftjack — lewarek do samochodów off-road

Liftjack to potoczne określenie lewarka do wysokich zawieszeń. Samochody terenowe 4×4 są zazwyczaj zawieszone dużo wyżej niż normalne auta. Dlatego w razie potrzeby zmiany koła zwykły podnośnik może okazać się niewystarczający. W zależności od modelu liftjack jest w stanie podnieść każdy samochód. Urządzenie to można wykorzystać także do przestawienia pojazdu w bok. Niektóre urządzenia tego typu mogą być użyte w charakterze wyciągarki. Dzięki temu można z powodzeniem wynieść samochód z kolein. Podczas używania podnośnika należy pamiętać o założeniu podpórki. Pozwoli to uniknąć osuwania się pojazdu na boki.

Jakie akcesoria wybrać?

Dobranie odpowiednich akcesoriów nie należy do prostych zadań. Oczywiście najlepszą opcją jest posiadanie wszystkich wymienionych gadżetów. Mogą one jednak zajmować sporo miejsca w aucie. Dlatego nie wszyscy kierowcy decydują się na pełne wyposażenie samochodu off-road. Duże znaczenie ma też dodatkowy koszt związany z zamontowaniem wyciągarki czy zakupem trapów. Sam liftjack może jednak nie być wystarczający. W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się użycie większej mocy. Jeśli nie ma się odpowiedniego urządzenia, jedynym wyjściem wtedy jest ściąganie pomocy.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.