Jak wybrać najlepszy namiot dachowy?

Jak wybrać najlepszy namiot dachowy?

Coraz więcej osób posiada samochody terenowe, którymi wybierają się na wycieczki za miasto. Jest to świetny sposób na biwakowanie. Z tego powodu powstał namiot dachowy, który jest dużym udogodnieniem. Jakie są jego największe zalety? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Sprawdź, jaki model będzie idealnie pasował na dach Twojego samochodu.

Namiot dachowy — do czego się przydaje?

Jednym z głównych atutów namiotu na dach samochodu jest to, że nie potrzebuje on stabilnego i równego podłoża. Pod tym względem jest więc dużo lepszy od tradycyjnego rozwiązania. Z takim wyposażeniem nie trzeba długo szukać odpowiedniego miejsca na biwak. Dzięki temu można bez problemu nocować na brzegu morza, kamienistym klifie czy grząskiej ziemi.

Namioty dachowe na samochód — zalety

Istotną zaletą namiotu dachowego jest jego prosta konstrukcja. Dzięki niej takie zadaszenie rozkłada się w kilka minut. Niektóre modele dostosowane są do rozkładania nawet w kilkanaście sekund. Co więcej, śpiwory, materace i inne akcesoria mogą zostać zapakowane do namiotu jeszcze przed wyjazdem. Z tego powodu, jest to idealne rozwiązanie na długie wycieczki, na których zmienia się miejsce noclegu.

Duże znaczenie ma też bardzo dobra izolacja. Namiot dachowy lepiej chroni przed zimnem, docierającym od ziemi. Modele z przestrzenią do spania bezpośrednio na dachu auta zapewniają też piękniejsze widoki oraz większe bezpieczeństwo. W razie natknięcia się na dzikie zwierzę namiot jest poza jego zasięgiem.

Montaż namiotu dachowego — jak przebiega?

Namiot dachowy zazwyczaj montowany jest do standardowego, bazowego bagażnika dachowego. Do instalacji służą obejmy, które dołączane są do całego zestawu przy zakupie. Przed dokonaniem wyboru warto zawsze dokładnie sprawdzić, jaka szerokość będzie odpowiednia.

Duże znaczenie przy montażu ma maksymalna ładowność namiotu. Większość producentów określa ją na kilkadziesiąt kilogramów, co może budzić pewne wątpliwości. Nie ma jednak powodu do obaw, gdyż wartość ta dotyczy ładunku w czasie jazdy. Ustalenie takiego limitu ma zapewnić bezpieczeństwo w razie stłuczki lub gwałtownego hamowania. W trakcie biwakowania ciężar nawet kilku osób nie powinien stanowić żadnego problemu.

Softshell czy hardshell — jaki namiot dachowy wybrać?

Namioty dachowe dzielą się na dwa główne rodzaje, które określane są na podstawie konstrukcji. Pierwszy typ to tzw. softshell, który pokryty jest miękkim pokrowcem PCV. Użycie tego materiału pozwala ograniczyć wagę, a także koszt namiotu dachowego. Główną wadą takiego rozwiązania jest hałas podczas jazdy, który może być irytujący dla kierowcy. W związku z tym miękkie futerały stosują głównie miłośnicy wycieczek off-roadowych, gdyż w takich warunkach nie rozwija się dużych prędkości.

Do szybszego podróżowania zdecydowanie lepiej nadaje się konstrukcja hardshell. Złożony namiot dachowy tego typu wygląda zupełnie jak bagażnik. Z tego powodu nie stawia dużego oporu aerodynamicznego, co zapewnia pewniejszą i bezpieczniejszą jazdę. Większość elementów w takich modelach jest wykonana z włókna węglowego. Do całego zestawu często dołączane są pokrowce izolujące podłogę i zadaszenie, które dodatkowo ograniczają kondensację pary wodnej.

Rozkładanie namiotu dachowego — czy jest trudne?

W większości przypadków rozkładanie namiotu dachowego to proste zadanie. Oczywiście im większy namiot, tym konstrukcja będzie bardziej skomplikowana. Jeśli chodzi o modele dwuosobowe, których powierzchnia ograniczana jest szerokością dachu, to wystarczy rozpiąć klamry zabezpieczające i lekko unieść pokrywę. Resztę pracy wykonają siłowniki, które podniosą namiot dachowy i naprężą jego ścianki boczne. W przypadku modeli wieloosobowych sposób rozkładania może się różnić w zależności od producenta. Nigdy jednak nie będzie tak czasochłonny, jak stawianie klasycznego namiotu na ziemi.

Wybór namiotu na dach samochodu — czym się kierować?

Przed zakupem namiotu dachowego warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, w jakich warunkach będzie on używany. Na tej podstawie można zdecydować, czy bardziej nada się miękka konstrukcja, czy jednak taka zrobiona z twardych i solidnych materiałów. Dobrze jest też zwrócić uwagę na elementy znajdujące się w zestawie. Dzięki temu można określić, ile pieniędzy będzie trzeba dodatkowo wyłożyć na dodatki i akcesoria. Istotną kwestią jest też waga namiotu dachowego. Niezależnie od modelu samochodu, należy zawsze sprawdzić, jaka jest jego nośność.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.